Třetina lidí by data nalezená na ztraceném přístroji využila pro svůj prospěch

Tento závěr vyplývá z aktuálního průzkumu společnosti Safetica Technologies mezi českými uživateli. Průzkum také ukázal, že více jak 83 % dotázaných lidí nosí v noteboocích, mobilních telefonech, USB discích a tabletech běžně pracovní soubory (resp. si berou práci „domů“) a více než 60 % z nich nemá svá přenosná zařízení nikterak chráněna, a to ani heslem.
„Rozdíl mezi pracovním a soukromým světem se smazává, přispívá tomu také fakt, že lidé si stále častěji nosí práci domů. Jak ukázal náš průzkum, 54 % dotázaných tak činí pravidelně, dalších 29 % v případě potřeby. Pracovní materiály a informace se tak dostávají mimo firemní prostředí,“ říká Jakub Mahdal, ředitel společnosti Safetica Technologie. „Zarážející je, že přes 60 % respondentů nemá přenosná zařízení nikterak chráněná. V případě ztráty nebo krádeže jsou tak mnohdy citlivá data komukoli volně přístupná.“

Je naprosto přirozené, že prakticky každý (89,7%), kdo nalezne takovéto zařízení, se podívá, jaké informace obsahuje. Bohužel, není možné se pak spoléhat na čestnost nálezce. Téměř 35 % dotázaných uvedlo, že by nalezené informace použilo pro své potřeby nebo je nabídlo za odměnu či rovnou zveřejnilo.

Pokud jsou firemní data na přenosných zařízeních, pak je potřeba je mít dobře zabezpečená, právě pro případ ztráty nebo krádeže. Šifrování a řízení přístupu médií do systému by měly být základní součástí bezpečnostních opatření organizace. Současně by společnosti měly mít nastavená pravidla, kdo a k jakým informacím má mít přístup a pravidla jejich používání.

Exit mobile version