Trh tabletů v Česku dosáhl saturace a klesá, rostou hybridní zařízení

Počet tabletů nově dodaných na český trh po většinu loňského roku klesal a v roce 2016 se na prodejích projeví nasycení trhu. Největší zájem by letos by měl být o 10“ úhlopříčky a klesne podíl platformy iOS. To vše vyplývá z dat publikovaných analytické společností IDC.
Ještě v roce 2013 trh tabletů vykazoval během všech kvartálů trojciferný meziroční růst, již v roce 2014 se však byla míra růstu pohybovala „pouze“ v dvoumístných číslech a v prvním čtvrtletí roku 2015 trh rostl již pouhými 2,1 procenty. Poté už však nadchází období za sebou jdoucích poklesů – o 4,5 % ve druhém a o 6,9 % ve třetím čtvrtletí. Podle předpovědi IDC se tento pokles protáhne i na závěrečné čtvrtletí, přičemž rok 2016 se ponese ve znamení stagnace, která je důsledkem nasycení trhu.

Typický tablet byl podle IDC v roce 2015 vybaven sedmipalcovým displejem. V roce 2016 bude nejrozšířenější desetipalcová úhlopříčka. Android zůstane převažujícím operačním systémem, zatímco podíl iOS se sníží o třetinu. Více než dvě třetiny tabletů měly toliko WiFi konektivitu (tj. postrádaly funkcionalitu, která umožňuje využít tablet i jako telefon v sítích mobilních operátorů), což zůstane nezměněno i v roce 2016.

Zájem budila hybridní zařízení

Zatímco však klasické (slate) tablety loni vytrvale klesaly, zvýšenému zájmu se těšila inovativní zařízení s oddělitelnou klávesnicí (“detachable tablet”) u nás nabízená často jako zařízení “2 v 1”nebo “hybridní tablety“. V tomto segmentu IDC zaznamenalo trojmístné tempo růstu v obou čtvrtletích první poloviny roku 2015 a 57,1% růst ve třetím kvartálu.

Je však třeba dodat, že celkově zůstaly tablety s oddělitelnou klávesnicí v menšině, na celkovém počtu tabletů nově dodaných na trh v roce 2015 měly totiž podíl pouze 6,4 %.

Podle historických dat a předpovědi IDC dosáhne počet tabletů dodaných v roce 2015 na český trh 0,9 milionu kusů – čímž předčí celý trh notebooků (ten čítá 0,8 milionu kusů a celý trh PC včetně stolních počítačů (desktopů) dosahuje 1,1 mil. kusů). Počet tabletů přesáhl počet notebooků už v roce 2013 (v posledních letech je sedm z deseti osobních počítačů notebook).

Začátkem roku 2016 by mělo podle IDC množství tabletů přesáhnout i celkový počet osobních počítačů (tedy úhrn stolních počítačů a notebooků), poněvadž trh PC bude relativně slabý po období, kdy byl donedávna zaplaven nadměrným množstvím počítačů základní cenové kategorie “s Bingem” a zároveň byl tažen přechodem na novější verzi operačního systému.

Navíc tablet je cenově dostupnější než PC – průměrná cena tabletu dosahovala ve třetím čtvrtletí roku 2015 pouze 44 % průměrné ceny osobního počítače (ve třetím čtvrtletí roku 2014 to bylo dokonce pouhých 35 %). Vzhledem k tomu, že množství tabletů představovalo jen 72 % počtu osobních počítačů dodaných ve třetím čtvrtletí a průměrná cena pouze 44 %, celkový trh v hodnotovém vyjádření představoval jen 32 % tržeb generovaných na trhu PC (jde o součin předchozích relativních měr).

Příčiny saturace trhu

Další faktory, které byly příčinou saturace a propadu trhu tabletů, shrnuje Petr Švagrovský, seniorní analytik výzkumu trhu HW ve společnosti IDC. Ten velký podíl přičítá mimo jiné phabletům: “Trh tabletů trpěl mimo jiné kanibalizací – konkrétně nástupem phabletů (velkých smart-phonů), které jsou blízkým substitutem. Tržby za phablety přesáhly ty, které plynou z tabletů, už v prvním čtvrtletí roku 2014; záhy vzrostly téměř na čtyřnásobek.”

Dále dodává, že “kromě toho se ukázalo, že koncoví uživatelé nemají tendenci obnovovat své tablety tak často, jak se dříve očekávalo – tedy aspoň ve spotřebitelském uživatelském segmentu – zatímco v komerčních segmentech musí být cykly kratší, aby společnosti vyšly vstříc bezpečnostním požadavkům: novější a bezpečnější verze OS totiž nebyly kompatibilní se zastaralým hardware, což pro firmy a veřejný sektor působí jako podnět ke koupi nových zařízení.”

Vezmeme-li v potaz omezené disponibilní příjmy uživatelů, ukazuje se, že tablety a osobní počítače jsou řadou z nich považovány za substituty v širším slova smyslu, a to spíše než že by šlo o komplementy: Tablety s oddělitelnou klávesnicí a OS Windows si snáze poradí s pracovní náplní, kterou požadujeme od PC a jde spíše o substituty PC, resp. notebooku. Tablety bez klávesnice a s operačním systémem Android, které uživatelé používají zvlášť k pasivní konzumaci zábavy a ke komunikaci, pak můžeme vnímat jako komplementární zařízení, které PC doplňuje, je mu rozšířením. Dalo by se očekávat, že při omezených příjmech uživatelů budou tablety a další mobilní zařízení vytěsňovat osobní počítače.

PC s Bingem

Pokles celkových tržeb na trhu tabletů a PC v roce 2015 ovlivnily i další faktory. Na straně PC potřeboval trh vstřebat přebytečné staré zásoby z doby, kdy byli výrobci pobídnuti společností Microsoft k tomu, aby na trh dodávali PC vstupní cenové kategorie “s Bingem”, což výrobci učinili ve velkém množství – pobídka Microsoftu byla taková, že na uvedenou kategorii poskytla ohromnou slevu na svůj operační systém. Microsoft navíc ukončil podporu svého staršího a značně rozšířeného OS Windows XP, takže trh prošel přechodem na novější verzi OS.

Politika Microsoftu podpory verze “s Bingem” tak ovlivnila i trh tabletů – protože klesla cena základních modelů notebooků a přiblížila se ceně tabletů, rozhodli se někteří uživatelé preferovat před tabletem plnohodnotný a univerzálnější notebook.

Exit mobile version