Umělá inteligence ohrozí většinu outsourcovaných programátorů v Indii

Zdroj: Pixabay

Většina outsourcovaných programátorů v Indii by kvůli umělé inteligenci (AI) mohla do jednoho až dvou roků přijít o práci. Při hovoru s analytiky švýcarské banky UBS to minulý týden řekl šéf společnosti Stability AI Emad Mostaque, napsal dnes web televize CNBC. Díky umělé inteligenci je totiž možné vyvíjet software s mnohem menším počtem lidí.

„Myslím, že to ovlivňuje různé typy pracovních míst různými způsoby,“ řekl Mostaque.“Pokud děláte práci u počítače a nikdo vás nikdy nevidí, pak to má masivní dopad, protože tyto modely jsou jako opravdu talentovaní absolventi.“

Podle Mostaquea však nebudou všichni zasaženi stejným způsobem kvůli rozdílným pravidlům a předpisům po celém světě. Například v zemích s přísnějšími pracovními zákony, jako je například Francie, bude takový dopad méně pravděpodobný. V Indii „outsourcovaní programátoři až do třetí úrovně programování v příštím roce nebo dvou odejdou, zatímco ve Francii nikdy vývojáře nepropustíte,“ řekl šéf Stability AI.

Agentura Bloomberg uvádí, že Indie je domovem více než pěti milionů programátorů. A právě oni jsou nejvíce ohroženi dopady pokročilých nástrojů umělé inteligence, jako je ChatGPT.

Indie je hlavní lokalitou pro firmy, které vyvádějí do zahraničí práci v back-office, tedy v těch odděleních firem, která zpravidla nepřicházejí do styku s klienty a zpracovávají administrativu, a další pracovní úkony. Zákazníky indických outsourcingových firem jsou technologičtí giganti ze Silicon Valley, banky z Wall Street, letecké společnosti nebo maloobchodníci.

„Proč byste vy měli psát kód tam, kde ho počítač umí napsat lépe? Když dekonstruujete programování od testování chyb přes testování jednotek až po ideové řešení, umělá inteligence to zvládne, jen lépe,“ řekl Mostaque. „Ale nebude to dělat automaticky, budou tu ‚kopiloti‘ AI,“ pokračoval. „To znamená, že na klasické programování bude potřeba méně lidí, ale jsou pak potřeba na jiné věci?“ To je podle Mostaqueho otázka.

Exit mobile version