ÚOHS neměl důvod zabývat se tendrem na elektronické známky

Zda byla zakázka předražená, nebo zda byla její cena adekvátní, není předmětem zájmu úřadu.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže neměl důvod zabývat se tendrem na elektronické dálniční známky, kvůli kterému skončil v lednu ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (ANO). ČTK to řekl mluvčí úřadu Martin Švanda. Úřad se zabýval pouze podnětem na zadávací řízením na prodej známek, jehož cena dosáhla 400 milionů korun.

„Uvedené zadávací řízení jsme šetřili pouze jako podnět. Na základě prověření informací obsažených v podnětu jsme neshledali důvody k zahájení správního řízení v dané věci. Úřad se ale zakázkami zabývá pouze z hlediska zákona o veřejných zakázkách, tedy jestli splňovaly všechny stanovené náležitosti,“ uvedl Švanda.

Zda byla zakázka předražená, nebo zda byla její cena adekvátní, není předmětem zájmu úřadu. Dohlíží pouze na to, aby byla zachována pravidla hospodářské soutěže a nikdo nebyl znevýhodněn. Vzhledem k tomu, že úřad nezahájil správní řízení, nevydal ani žádné rozhodnutí.

Kremlík Deníku N napsal, že jej těší, že postup při zadávání zakázky nebyl v rozporu s předpisy o veřejných zakázkách. Nechtěl ale komentovat, zda bylo, nebo nebylo jeho odvolání správné. „Za vládu je odpovědný pan premiér. Ten podává návrhy na jmenování a odvolání členů vlády,“ uvedl Kremlík.

Zakázku na systém elektronických dálničních známek zadával Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), vybral jako dodavatele firmu Asseco Centra Europe, která měla systém i čtyři roky provozovat. Cena zakázky dosáhla 401 milionu korun.

Zakázku kritizovala opozice i premiér Andrej Babiš (ANO), který kvůli ní nakonec Kremlíka odvolal, protože podle něj zakázku manažersky nezvládl. Tendr na elektronické dálniční známky byl zrušen bez sankcí, premiér v únoru oznámil, že kvůli původní zakázce podal trestní oznámení.

Exit mobile version