Úřady se zbaví mobilů Huawei, Babiš kritizoval bezpečnostní úřad

ČTK , 19. December 2018 08:00 1 komentářů

Premiér kritizoval, že NÚKIB nepředložil i analýzu dopadů varování na tendry kvůli zákonu o veřejných zakázkách.

Některé české státní úřady se zbaví přístrojů od čínských firem Huawei a ZTE, před kterými varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Hardware a software od těchto firem je podle úřadu bezpečnostní hrozbou. Huawei, který má podobné problémy i v jiných zemích, veškerá podezření popírá. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes zkritizoval NÚKIB, že varování vydal, aniž zároveň předložil analýzu dopadů varování na státní tendry. Ředitel NÚKIB Dušan Navrátil ČTK řekl, že musel jednat bezodkladně. Za úřad se postavil senátní bezpečnostní výbor.

NÚKIB vydal varování před používáním produktů Huawei a ZTE v pondělí a na první polovinu ledna chystá metodický pokyn pro úřady, jak postupovat. Premiér v pondělí uvedl, že vláda věc projednávala v utajeném režimu a zveřejnění varování kabinet překvapilo. "Já si myslím, že NÚKIB tuhle záležitost vůbec nezvládl," uvedl Babiš dnes.

Premiér kritizoval to, že NÚKIB nepředložil hned i analýzu dopadů varování na tendry kvůli zákonu o veřejných zakázkách. "Protože když něco navrhuji, tak tam mohou být nějaké důsledky, i ekonomického charakteru. A v tomto směru jsme nedostali nic. Teď je to venku, a jednotlivá ministerstva, která teď mají před sebou nějaké soutěže, tak na to musí reagovat," dodal Babiš. Lidovci kvůli varování NÚKIB vyzvali vládu, aby přepracovala zákon o veřejných zakázkách. Norma by podle KDU-ČSL měla při vyhodnocování zakázek zohledňovat právě i bezpečnostní rizika.

Ředitel NÚKIB kritiku premiéra do značné míry chápe. "Jde o novou situaci, s níž v Česku dosud nemáme zkušenosti," řekl ČTK. Úřad ale podle něj musí chránit kritickou informační infrastrukturu, bez níž by stát nemohl fungovat. "Pokud zjistíme, že tyto systémy jsou jakýmkoli způsobem ohroženy, musíme bezodkladně jednat," uvedl. Pro běžného uživatele představuje používání telefonů Huawei jen minimální riziko, řekl Navrátil České televizi. Přístroje Huawei nedoporučuje ředitel NÚKIB používat hlavně tam, kde mohou být zpravodajsky citlivé údaje.

Babiš včera řekl novinářům, že již nařídil Úřadu vlády ČR, aby se zbavil mobilů od Huawei. I ministerstvo průmyslu a obchodu vymění podle mluvčího Milana Řepky všechna zařízení od Huawei za jiné značky. Přístroje Huawei vymění i ministerstvo zdravotnictví, které podle mluvčí úřadu Gabriely Štěpanyové používalo několik mobilů této značky.

Informace NÚKIB nejsou pro vrcholné politiky novinkou, uvedla na twitteru bývalá ministryně obrany a pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). Dodala, že používání přístrojů Huawei a ZTE jako ministryně ve svých resortech zakázala. ČTK na doplňující dotaz odpověděla, že konkrétní firmu nelze kvůli zákonu o zadávání veřejných zakázek výslovně zakázat. Situaci proto řešila "v rámci možností". Současný ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) uvedl, že nechal používání zařízení zmíněných firem prověřit.

Další úřady, včetně kanceláře prezidenta, ČTK oznámily, že zatím upozornění vyhodnocují a budou se řídit pokyny NÚKIB. Třeba ministerstvo spravedlnosti využívá od Huawei servery, síťové prvky i dvacítku telefonů, sdělil mluvčí úřadu Vladimír Řepka. Úřad vyčká na metodiku NÚKIB, ale případná výměna zařízení by podle Řepky neznamenala problém. Ministerstvo pro místní rozvoj má nyní 120 telefonů a 184 modemů Huawei. "V tuto chvíli stále platí podmínky soutěže veřejných zakázek, kdy se soutěží dle parametrů," uvedla mluvčí úřadu Veronika Vároši. Podle ní je potřeba, aby NÚKIB vydal právně závazný dokument, kterým se pak budou úřady řídit.

Státní podniky Správa železniční dopravní cesty a České dráhy (ČD), které patří pod ministerstvo dopravy, budou postupovat v budoucnu podle pokynů ministerstva a vlády. "Společnost České dráhy ovšem neprovozuje na zařízeních Huawei žádné systémy a informace, které by souvisely s bezpečností státu," uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Část ministerstev a podniků přístroje Huawei a ZTE vůbec nepoužívá a u některých tvoří výrobky těchto firem jen malou část používaného zařízení.

Již dříve oznámilo Japonsko, že se chystá vyloučit z vládních nákupů výrobky Huawei a ZTE, a Velká Británie či představitelé EU vyjádřili obavy z průmyslové špionáže ze strany čínských firem. Média informovala, že Huawei čelí překážkám i ve Francii. Představitelé USA své spojence informovali, že Huawei slouží čínskému státu a vybavení Huawei může obsahovat "zadní dveře", které zpřístupní sítě pro špionáž.

Společnost Huawei dnes vyzvala USA, Austrálii a další země, aby poskytly důkazy na podporu tvrzení, že firma představuje bezpečnostní riziko. Zároveň popřela, že by byla jakýmkoliv způsobem spojena s čínskou zpravodajskou službou.

Čínský výrobce komunikační techniky Huawei Technologies je největším dodavatelem mobilních sítí a další infrastruktury pro české operátory. Firma je zároveň druhým největším prodejcem chytrých mobilních telefonů na světě za korejským Samsungem. Produkty a služby Huawei jsou dostupné ve více než 170 zemích. V Česku zvýšila loni firma zisk o 6,5 procenta na 97 milionů korun. Čistý obrat stoupl o 16 procent na 6,55 miliardy korun. Huawei má v ČR velké plány. Do roku 2022 tu hodlá investovat 360 milionů dolarů (8,64 miliardy Kč) a vytvořit nepřímo více než 4000 nových pracovních míst.


Komentáře

hippo #0
hippo 20. December 2018 13:38

A co Honor, jejich dceřinná společnost? ...to je česká klasika, polovičatá řešení... :|

RSS 

Komentujeme

Počítačové hry v hlavě – a to dokonce multiplayer

Pavel Houser , 03. August 2019 06:30

Tetris v podání vědců z University of Washington připomíná málem telepatii – jeden z hráčů vidí pada...

VíceKalendář

25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
05. 09.

06. 09.
Technical Computing Camp 2019
06. 09.

11. 09.
IFA 2019
RSS 

Zprávičky

Nad rámec rozpočtů půjde na digitalizaci příští rok 492 mil. Kč

ČTK , 22. August 2019 10:00

Do roku 2021 má plně fungoval portál občana, tak, aby lidé s novými občanskými průkazy mohli řešit v...

Více 0 komentářů

Amazon pokračuje v náboru pro centrum v Dobrovízi, zvyšuje mzdy

ČTK , 22. August 2019 09:00

Amazon nyní nabírá pracovníky pro distribuční centrum, a to i na kvalifikované pozice....

Více 0 komentářů

Alibaba odkládá vstup na burzu v Hongkongu

ČTK , 22. August 2019 08:00

Odklad vstupu Alibaby na burzu v Hongkongu je pro tamní akciový trh velkým problémem....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Nový Acronis True Image 2020: automatizace zálohování dle pravidla “3-2-1”

Pavel Houser , 21. August 2019 12:45

Acronis True Image 2020 kombinuje tradiční ochranu dat a kybernetickou bezpečnost do jednoho řešení....

Více 0 komentářů

Provozovateli mýtných systémů Kapsch klesl zisk, ale stouply tržby

ČTK , 21. August 2019 09:00

Kapsch prozatím provozuje systém elektronického mýtného také v ČR....

Více 0 komentářů

Čtvrtletní zisk firmy Xiaomi prudce klesl, růst tržeb zpomalil

ČTK , 21. August 2019 08:00

Čistý zisk čínského výrobce chytrých telefonů Xiaomi se ve 2. čtvrtletí propadl o 87 % na 1,96 milia...

Více 0 komentářů

Průzkum: Chytrým mobilem platí již téměř třetina Čechů

ČTK , 20. August 2019 14:40

Podíl Čechů platících svým chytrým mobilem je 31 %, zatímco v roce 2016 to bylo pouze 13 %. ...

Více 0 komentářů