Útočníci používají k šíření malwaru Telegram

Na GitHubu byly objeveny desítky nových telegramových škodlivých kódů.

Check Point varuje před útoky, které využívají populární komunikační aplikaci Telegram. Telegram patří mezi 10 nejstahovanějších aplikací na světě a má více než 500 milionů aktivních uživatelů. Podvodníci ovšem aplikaci stále častěji zneužívají k útokům na organizace a jako řídící systém pro vzdálenou distribuci malwaru.

Check Point v uplynulých 3 měsících detekoval více než 130 kybernetických útoků, při nichž byl použit trojan pro vzdálený přístup (RAT) nazvaný „ToxicEye“. RAT je typ malwaru, který útočníkům umožňuje plnou vzdálenou kontrolu nad infikovaným systémem. ToxicEye řídí útočníci právě přes Telegram. Hrozba se šíří prostřednictvím phishingových e-mailů se škodlivým .exe souborem. Jakmile uživatel otevře přílohu, do počítače se nainstaluje ToxicEye.

Systém umožňuje útočníkům odesílat škodlivé příkazy, dokonce i když Telegram na zařízení není nainstalován nebo používán. Všechny nedávné útoky vystavovaly oběti podobným rizikům:
• Krádeže dat, informací o počítači, historie prohlížeče a cookies
• Mazání a přenos souborů nebo ukončení procesů v počítači a kontrola nad správcem úloh
• Instalace keyloggerů, nahrávání zvuku a videí z okolí oběti pomocí mikrofonu a kamery počítače nebo zneužití obsahu schránky
• Šifrování a dešifrování souborů a šíření ransomwaru

Jak útok probíhá
1. Útočník nejprve vytvoří účet na Telegramu a speciálního bota, tedy vzdáleně ovládaný účet, se kterým mohou uživatelé komunikovat.
2. Token bota je připojen k nějakému malwaru.
3. Malware se šíří prostřednictvím spamových kampaní jako příloha e-mailu. Check Point objevil například škodlivý soubor „paypal checker by saint.exe“
4. Po otevření se škodlivá příloha připojí k Telegramu. Na jakoukoli takto infikovanou oběť lze zaútočit prostřednictvím telegramového bota, který prostřednictvím Telegramu připojí zařízení uživatele k serveru útočníka.
5. Útočníci následně mohou naplno spustit své škodlivé aktivity.

Nárůst telegramového malwaru souvisí s rostoucí oblibou této komunikační platformy. Na GitHubu byly objeveny desítky nových telegramových škodlivých kódů. Kyberzločinci považují Telegram za nedílnou součást svých útoků, protože nabízí mnoho výhod:
• Dostupnost. Telegram je populární, snadno použitelná a stabilní služba, která není blokována podnikovými antivirovými řešeními, ani nástroji pro správu sítí.
• Anonymita. Útočníci mohou zůstat v anonymitě, protože proces registrace vyžaduje pouze mobilní číslo.
• Jednoduchost. Komunikační funkce Telegramu umožňují útočníkům krást data z počítačů obětí nebo přenášet škodlivé soubory na infikovaná zařízení.
• Mobilita. Telegram také umožňuje útočníkům používat mobilní zařízení pro přístupu k infikovaným počítačům téměř odkudkoli na celém světě.

Exit mobile version