Útoky DDoS v ČR a SR

V ČR pochází více než čtvrtina útoků DDoS od domácích původců, na slovenské počítače se útočilo téměř výhradně ze zahraničí.
Společnost net.pointers publikovala ve spolupráci s Arbor Networks nejnovější data o útocích DDoS v České republice a na Slovensku.

Sledovaným obdobím je posledních šest měsíců loňského roku, tedy srpen 2017 až leden 2018. „V České republice bylo za uplynulý půlrok zaznamenáno 25krát více útoků DDoS než u našich východních sousedů: v Česku hackeři útočili v průměru dvakrát za hodinu, na Slovensku pouze dvakrát za den,“ říká Martin Půlpán, ředitel společnosti net.pointers. A zatímco v České republice pochází více než čtvrtina útoků typu DDoS od domácích původců, na slovenské počítače se útočilo téměř výhradně ze zahraničí.

V České republice bylo za poslední půlrok zaznamenáno celkem 1600 útoků DDoS, tedy 51 napadení denně a 2 každou hodinu. Nejčastěji byly údery na české počítače a další zařízení vedeny z České republiky (27,32 % z celkového počtu útoků), z Velké Británie (26,12 %), z Číny (24,14 %) a Německa (22,41 %). Nejsilnější útok byl zaznamenán v polovině ledna: jeho intenzita dosáhla 14,4 Gb za vteřinu. Vzhledem k tomu, že v posledních letech nejsou výjimkou ani napadení o síle přes 100 Gb za vteřinu, jednalo se v globálním měřítku spíše o slabší případ.

Na Slovensku bylo od srpna 2017 do ledna 2018 evidováno jen 64 útoků typu DDoS. Nejčastěji byly zdrojem napadení Spojené státy americké (32,74 % všech případů), Čína (26,55 %), Austrálie (20,35 %) a Japonsko (20,35 %).

V posledních dvou letech začali hackeři zneužívat k útokům DDoS kromě počítačů také internet věcí, například kamery, DVD rekordéry, domácí routery, chytré televize nebo ledničky. Rozšíření škály ovládnutých zařízení umožnilo vést útoky o síle až 1200 Gb/s.

Exit mobile version