Pravidla pro fungování tuzemských on-line zprostředkovatelských služeb, jako jsou velká internetová tržiště nebo sociální sítě, od soboty 17. února významně změní evropské nařízení o jednotném trhu digitálních služeb (DSA). Uživatelům těchto platforem nařízení přiznává nová práva, díky kterým získají větší kontrolu nad poskytovanými službami. Na dodržování nových pravidel bude dohlížet koordinátor, kterým v ČR bude Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Na dnešní tiskové konferenci to uvedl předseda úřadu Marek Ebert.
Na on-line tržištích již nemohou prodávat prodejci, o nichž nemá poskytovatel služby dostatek informací. On-line platformy nesmí cílit reklamu na děti a platforma již nemůže uživateli smazat příspěvek, aniž by uvedla důvod. Musí být zajištěný jednoduchý mechanismus nahlašování nezákonného obsahu a poskytovatel platformy se oznámením musí zabývat.
Většiny povinností jsou zproštěny malé a mikro podniky a povinnosti jsou odstupňovány podle velikosti subjektů. Kontrola a vymáhání některých povinností podle DSA bude spadat i pod Úřad pro ochranu osobních údajů.
„Nové kompetence v digitální agendě jsou pro nás velkou výzvou, současně však i příležitostí ukázat, že vedle uživatelů služeb elektronických komunikací a poštovních služeb dokážeme pomoci i uživatelům digitálních služeb, stejně jako být partnerem jejich poskytovatelům,“ uvedl Ebert. Podle něj se bude zpočátku agendou zabývat v nově vytvořeném oddělení na ČTÚ šest pracovníků a postupně jejich počet vzroste až na 18 lidí.
Působnost ČTÚ jako digitálního koordinátora bude upravena zákonem o digitální ekonomice, který nařízení DSA adaptuje v České republice. V současné době ho připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu.
K činnostem, které ČTÚ může vykonávat i bez účinnosti zákona, patří například asistence poskytovatelům s přístupem do Databáze transparentnosti, postupování stížností na zahraniční poskytovatele koordinátorovi příslušného členského státu, mapování trhu či předávání informací Evropské komisi. V některých aktivitách, jako je řešení stížností a podnětů veřejnosti, kontrolní činnost a ukládání sankcí či certifikování subjektů pro mimosoudního řešení sporů, důvěryhodných oznamovatelů a prověřených výzkumných pracovníků, musí vyčkat na účinnost připravované právní úpravy.