V Barceloně začal Mobile World Congress, účast je slabší

Vystavovatelé, návštěvníci, sponzoři i partneři mají výjimku z cestovních omezení.

V Barceloně začal každoroční veletrh bezdrátových technologií Mobile World Congress (MWC), který se měl konat už na jaře, ale kvůli pandemii ho pořadatelé posunuli. Právě kvůli pandemii je letošní účast i slabší a někteří z řečníků vystoupí jenom na dálku, včetně zakladatele americké automobilky Tesla či vesmírné společnosti SpaceX Elona Muska.

Kromě toho, že je slabší účast, jsou kvůli pandemii i přísnější hygienická opatření. Ta ze stejných důvodů zavádějí pořadatelé i jiných akcí s větším počtem lidí. Loni byl MWC kvůli pandemii na poslední chvíli zrušen a letošní akce z něj činí jeden z mála významných veletrhů, které se snaží vrátit k běžnému režimu ještě v době, kdy pandemie neskončila a kdy se v některých částech světa objevují nové případy nákazy.

Veletrh, známý jen pod zkratkou MWC, vždy býval okázalou akcí s hojnou účastí. Především telekomunikační a další technologické firmy si rezervovaly velká prostranství, aby mohly předvést nejnovější technologie, pobavit spotřebitele a zároveň lobbovat u vládních činitelů. Letošní ročník ale bude jiný a téměř jistě bude jen stínem své dřívější slávy.

„Proti předchozím rokům je to samozřejmě velký rozdíl. Tento veletrh bude mnohem menší, zato mnohem bezpečnější z hlediska zdraví a celkového zabezpečení,“ poznamenal generální ředitel sdružení GSM Association (GSMA) Mats Granryd. Sdružení tento veletrh organizuje a zároveň zastupuje více než 750 provozovatelů bezdrátových sítí. „Zavádíme spoustu preventivních opatření: po 72 hodinách lidi pravidelně testujeme a nikdo se ničeho nedotýká, všechno je bezdotykové,“ citovala jej agentura AP.

Firmy jako Ericsson, Nokia, Intel, Sony a Qualcomm se přesto neúčastní, zatímco jihokorejský Samsung, který je největším světovým výrobcem mobilních telefonů, jen virtuální představí některé výrobky. Čínský gigant Huawei, který patří k největším sponzorům akce, je naopak jedním z mála velkých účastníků, kteří mají v Barceloně stánek.

Granryd očekává, že letos veletrh osobně navštíví 25.000 až 30.000 lidí. To bude jen zlomek z více než 100.000 návštěvníků, kteří na akci v posledních letech zhruba z 200 zemí vždy zavítali. Jiní návštěvníci se zúčastní virtuálně, stejně jako zhruba třetina z 350 řečníků, včetně Muska.

GSMA akci odložila z původně plánovaného únorového termínu v naději, že pandemie už bude pod kontrolou. Granryd předpokládá, že od příštího roku bude veletrh opět začínat v únoru.

Aby se čtyřdenní veletrh letos mohl konat, souhlasily španělské úřady s tím, že vystavovatelé, návštěvníci, sponzoři i partneři budou mít výjimku z cestovních omezení, která by jim zřejmě jinak zabránila ve vstupu do země. V prostorách výstaviště Fira Gran Via je povinnost pohybovat se s nasazenou rouškou a vstup do areálu je možný po prokázání negativního výsledku na koronavirus, což návštěvníkům usnadní oficiální aplikace MWC.

Španělsko v sobotu zmírnilo protiepidemická opatření a už nevyžaduje mít nasazenou roušku i venku. Podmínkou je, že lidé dodrží rozestupy alespoň 1,5 metru. Ve vnitřních prostorách veřejných míst jsou roušky povinné i nadále, stejně jako v prostředcích veřejné dopravy.

Barcelona hostí veletrh bezdrátových technologií MWC od roku 2006. Když bylo nutné akci loni kvůli pandemii zrušit, znamenalo to pro město značné ekonomické problémy. O předpokládané tržby totiž přišly hotely, restaurace i taxislužby. Úřady odhadují, že veletrh za normálních okolností na tržbách zajistí 473 milionů eur (asi 12 miliard Kč) a v místní ekonomice krátkodobě vytvoří více než 14.000 pracovních míst.

Exit mobile version