Trendy v Business Intelligence: Hlavní roli hraje samoobslužná analytika

Globální obrat na trhu BI a analytiky by měl letos růst o 5,2 % a dosáhnout hodnoty 16,9 miliardy dolarů. Předpovídá to alespoň společnost Gartner, která uvádí, že právě nyní se celá oblast nachází v závěrečné fázi několikaletého posunu od tradičního reportingu vedeného IT k byznysově orientované samoobslužné analytice.
Od moderních platforem pro Business Intelligence a analytiku (BI&A) se ve stále větší míře očekává, že budou plnit nové požadavky týkající se dostupnosti, agility a hlubšího analytického vhledu v rámci různorodých zdrojů dat. Výsledkem je rostoucí popularita tzv. samoobslužným analytickým platformám, které umožňují koncovým uživatelům analyzovat data v reálném čase bez toho, aby bylo nutné předtím provádět dimenzionální modelování dat. Jsou totiž schopny pracovat s prostými (plochými soubory či tabulkami.

„Posun k moderním BI a analytickým platformám se v současné době přiblížil k bodu zlomu,“ vysvětluje Ian Bertram, viceprezident společnosti Gartner. Organizace, které chtějí získat přidanou hodnotu z kvalitnější analýzy různých zdrojů dat, se musí přeorientovat na snadno přístupné, využitelné, rychlé a agilní moderní BI platformy.

Demokratická analytika

Analýza dat a hledání obchodní hodnoty v nich ukryté se ve většině organizací stává jednou ze strategických oblastí, uvádí analytici. Navíc už není zdaleka doménou několika specializovaných zaměstnanců, právě moderní samoobslužné nástroje si totiž díky intuitivní funkcionalitě a jednoduchosti zpracování dat nacházejí cestu ke stále většímu počtu uživatelů – ať už z řad manažerů nebo obchodníků.

Doslova lze říci, uvádí Gartner, že každý byznys je dnes analytickým byznysem, každý byznys proces je analytickým procesem a každá osoba je analytickým uživatelem. „Do budoucna už nebude možné, aby šéfové marketingu (CMO – chief marketing officer) byli experty pouze na značku nebo umísťování reklamy,“ říká Bertram. Musí se také stát experty na zákaznickou analytiku, dodává s tím, že totéž platí pro vedoucí HR, nákupčí nebo finanční ředitele ve většině odvětví.“

A protože firmy se v současném ostře konkurenčním prostředí neobejdou bez relevantních a aktuálních dat pro rozhodování, termíny na zpracování analytických výstupů se zkracují. Proto řada organizací přistupuje k „demokratizaci“ analytiky prostřednictvím jejího zpřístupnění většímu počtem zaměstnanců, kteří pak mohou těžit z oné „samoobslužnosti“.

Tradiční vs. moderní BI a analytické platformy

Klíčovým rozdílem mezi moderní BI a analytickou platformou a jejím tradičním („IT“) reportingovým pojetím je objem počátečního modelování, které je nezbytné před samotnou analýzou a získáním výstupů. Dalším rozdílem je pak úroveň znalostí potřebných k vytváření analytických výstupů a obsahu.

V případě tradičních „IT“ reportingových platforem totiž typicky vytváření analytického obsahu předchází nezbytný přípravný krok, kdy IT v předstihu konsoliduje a modeluje data. To má samozřejmě dopadjak na rychlost zpracování požadavků obchodních oddělení (ať už kvůli času, který zabere samotné modelování, nebo z důvodu čekání, až daný požadavek „přijde na řadu“ v rámci zavedeného procesu).

Moderní BI&A platformy naproti tomu podporují přímou tvorbu výstupů a obsahu přímo s využitím zdrojových dat, zatímco role IT se přesouvá spíše do podpůrné roviny.

Srovnání tradiční a moderní BI&A platformy (na nejvyšší úrovni)

IT-centrický reporting a analytická platforma

Zdroj dat: Je nutné provést předem dimenzionální modelování (optimální struktura/schéma navržené IT)

Příprava dat ke zpracování: Provádí IT

Tvorba obsahu: Primárně zaměstnanci IT, případně někteří zkušení uživatelé

Analýza: Strukturované a ad-hoc reporty a analýzy na základě předem definovaných modelů.

Doručování výstupu: Distribuce a notifikace prostřednictvím naplánovaných reportů nebo pomocí portálu

Moderní BI and Analytické platformy

Zdroj dat: Modelování dat předem není potřeba (ploché/prosté soubory a/nebo tabulky)

Příprava dat ke zpracování: Podporuje IT

Tvorba obsahu: Uživatelé na straně “byznysu”

Analýza: “Volná” práce s formuláři, formátování výstupů

Doručování výstupu: Prostřednictvím sdílení, platforem pro spolupráci, “vyprávění příběhů” nebo otevřených API

(Zdroj: Gartner, únor 2016)

„Aby využili možnosti moderních BI a analytických platforem naplno, musí vedení organizací revidovat většinu současných, IT-orientovaných a centralizovaných analytických řešení – počínaje technologiemi, přes role a odpovědnost, organizační schémata až po procesy governance a řízení,“ uzavírá Ian Bertram.

Trendy v oblasti analytiky budou hlavním tématem konferencí Gartner Business Intelligence, Analytics & Informations Summit 2016, například v Londýně 29.2. – 1.3. 2016.

Business Intelligence: rozcestník

Exit mobile version