V ČR je 91 % všech karetních transakcí bezkontaktních

Jedinou zemí, která se Česku v Evropě vyrovnává, je Polsko. ČR je v popředí i v četnosti používání bezkontaktních platebních karet.
Češi bezkontaktně uskutečňují 91 procent všech karetních transakcí. To Česko staví na druhou příčku na světě těsně za Austrálii s 92 procenty. Meziročně vzrostl podíl bezkontaktních plateb v ČR o šest procentních bodů. Ze sousedů se Česku nejvíce blíží Slovensko se 74 a Polsko se 73 procenty, vyplývá ze statistik společnosti Visa.

Také podle průzkumu Masterindex společnosti Mastercard je Česko „bezkontaktní velmocí.“ Podíl bezkontaktních platebních karet v ČR podle tohoto průzkumu činil 86 procent, zatímco v Evropě v průměru 43 procent. Jedinou zemí, která se Česku vyrovnává, je Polsko s 85 procenty. Další v pořadí Maďarsko má podíl 66 procent, Irsko 62 procent a Řecko s Finskem po 55 procent. Nejhůře je na tom Německo s podílem 17 procent a Belgie, kde je bezkontaktních platebních karet na trhu pouze desetina.

Česko je v popředí i v četnosti používání bezkontaktních platebních karet. „K jejich dennímu užívání se hlásí 17 procent spotřebitelů. V Polsku je to takřka čtvrtina uživatelů. Následují Maďarsko (13 procent), Irsko a Finsko (shodně 11 procent). Přes deset procent se ale podle tohoto kritéria už žádná další země nepřehoupla, evropským průměrem je pro dokreslení sedmiprocentní podíl dennodenního používání,“ řek ČTK ředitel Mastercard pro ČR, Slovensko a Rakousko Miroslav Lukeš.

Budoucnost podle Visy patří tzv. digitálním platbám, jejichž podíl roste pětkrát rychleji než u fyzických plateb kartou. Jde o platby bez použití hotovosti či fyzické karty. „V ČR používá už nyní chytré telefony, tablety či nositelnou elektroniku ke správě svých financí, online bankovnictví a každodenním platbám 67 procent lidí. V Evropě je to dokonce 77 procent. Lze tak očekávat, že tento typ placení zažije minimálně stejný boom jako bezkontaktní placení,“ uvedl generální manažer Visa pro ČR a Slovensko Marcel Gajdoš.

V roce 2020 bude na světě 20 miliard zařízení připojených k internetu, umožňujících provádění plateb. Objednat a zaplatit nákup přímo na displeji lednice či zaplatit za palivo na pumpě bez vystoupení z vozu tak podle Gajdoše nebude už brzy nic neobvyklého.

Počet vydaných platebních karet v Česku za tři čtvrtletí 2017 proti konci roku 2016 stoupl o 235.000 na 11,6 milionu. Vyplývá to ze statistik, které dnes zveřejnilo Sdružení pro bankovní karty. Klienti bank vlastnili ke konci září zhruba 9,4 milionu debetních karet a přibližně 2,1 milionu kreditních a takzvaných charge karet. Hranici deseti milionů překročil počet karet v ČR v roce 2011.

Platební karta slouží k bezhotovostní úhradě zboží a služeb nebo výběru hotovosti. Kreditní karta slouží k čerpání sjednaného úvěrového rámce. Charge karta je úvěrovou kartou s možností placení do povoleného úvěrového rámce a čerpané peníze nejsou až do splatnosti čerpané částky úročeny. Debetní karta je přímo spojená s bankovním účtem majitele, která umožňuje provádět finanční operace, pokud je na účtu, ke kterému byla karta vydána, dostatek peněz.

Exit mobile version