V Ostravě začne na podzim fungovat modernizovaný superpočítač

Příští rok má být v Ostravě instalován superpočítačový systém EuroHPC petascale.
V národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě bude na podzim uveden do provozu modernizovaný superpočítač Anselm. Bude mít výkon 830 teraflopů za sekundu, tedy osmkrát větší než jeho předchůdce instalovaný v roce 2013. ČTK to řekla mluvčí centra Zuzana Červenková. Cena superpočítače je bez DPH více než 70 milionů korun.

Ředitel IT4Innovations Vít Vondrák uvedl, že poptávka po výpočetních zdrojích v ostravském superpočítačovém centru aktuálně více než dvojnásobně přesahuje kapacity. „Jsem proto rád, že instalací modernizovaného klastru můžeme v dalším kole grantové soutěže vyjít vstříc více zájemcům o výpočetní čas a rovněž vyhovět jejich požadavkům na nejnovější technologie, jakými jsou například GPU akcelerátory,“ uvedl Vondrák.

Budova centra IT4Innovations se v areálu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava otevřela přesně před pěti lety a tehdy se do ní stěhovalo zhruba 50 zaměstnanců. „Dnes jich budovu využívá přes 150, z toho je 70 procent vědeckých pracovníků a zbytek tvoří pracovníci superpočítačových služeb a administrativy,“ uvedla Červenková.

V roce 2015 byl v centru zprovozněn superpočítač Salomon, který byl v době svého spuštění s výkonem dva petaflopy za sekundu 40. nejvýkonnějším superpočítačem na světě. Červenková uvedla, že dnes je na 282. místě. Letos byl v centru spuštěn systém NVIDIA DGX-2, který se specializuje na výpočty umělé inteligence. Příští rok má být v centru instalován EuroHPC petascale superpočítačový systém, který bude mezi 50 nejvýkonnějšími superpočítači světa.

Červenková uvedla, že výpočty ze superpočítačového centra slouží především k vědeckým účelům pro úlohy z oblasti materiálového inženýrství, chemie a biověd, ale mají využití i v komerční sféře, především v průmyslu. Superpočítače se využívají například k rozsáhlým datovým analýzám, při vývoji nových materiálů, léků, letadel, pro simulace klimatu, studium planet v naší sluneční soustavě i mimo ni nebo při vývoji nových technik pro ultrazvukové operace a stimulace mozku.

Své výpočetní zdroje poskytuje IT4Innovations tuzemským akademickým institucím zdarma na základě grantových soutěží. Část výpočetní kapacity se využívá ke spolupráci s průmyslovými partnery. „Firmy si výpočetní čas našich superpočítačů mohou pronajmout nebo také využít odborné znalosti expertů z IT4Innovations pro komplexní řešení konkrétního problému,“ uvedla mluvčí.

Exit mobile version