V Ústí vyrostlo nové datové centrum. Je největší v severních Čechách

Datové centrum Rondel bude k dispozici nejen firmám, ale i institucím státní správy. Nabízet nejen hodlá kromě umístění serverů či pronájmu hardwaru také služby v cloudu a virtualizaci desktopů.
Datové centrum Rondel vzniklo s přispěním prostředků z dotačního programu ICT a strategické služby – Výzva III, vypsaného agenturou CzechInvest. Proinvestováno bylo celkem zhruba 100 milionů korun, přičemž třetinu z toho tvořila dotace z EU. Většina prostředků byla využita na pořízení nejmodernějších technologií, zajišťujících dobrý základ pro bezpečný provoz IT.

Datové centrum vzniklo v již existujícím objektu u známé ústecké kruhové křižovatky Rondel, kde byla pro jeho výstavbu zrekonstruována tři patra o celkové ploše zhruba 2 000 m2. Svojí velikostí tak představuje největší veřejné datové centrum v severních Čechách a jedno z největších veřejných v ČR. Aktuálně disponuje kapacitou 112 serverových racků na 420 m2 s možností dalšího rozšíření.

„Je jednoduché nakoupit nové servery, když potřebujete víc výkonu nebo lepší zázemí pro vaše služby, ale už těžko vyměníte chlazení, napájení nebo jiné klíčové části infrastruktury. Proto byla snaha vytvořit co nejlepší zázemí pro IT technologie a minimalizovat tak možné problémy a zásahy do hlavních technologií datového centra,“ vysvětluje Karel Uhlíř, CTO datového centra Rondel.

Výhodou podle něj bylo i umístění budovy poblíž centra města, díky němuž bylo možné využít připojení na dvě nezávislé napájecí větve a získat redundantní datové připojení od několika poskytovatelů. „Datové centrum bylo navrženo a vybudováno v souladu s certifikací TIER III, ale většina částí by vyhověla i certifikaci TIER IV. Samozřejmostí je dnes i vysoký stupeň zabezpečení, který může datové centrum určitě nabídnout, ať už se jedná o fyzickou nebo o síťovou bezpečnost umístěných IT služeb,“ doplňuje Uhlíř.

Zázemí datového centra včetně kancelářských prostor je uzpůsobené i pro osoby se sníženou pohyblivostí, uplatnění zde tedy mohou nalézt také kvalifikované osoby s handicapem. „V dnešní době je většina datových center soustředěna v Praze. Naším cílem je poskytnout alternativu kvalitního zázemí pro firemní i soukromou IT infrastrukturu na regionální úrovni. Zároveň chceme nabídnout portfolio služeb, které zaujme firmy, soukromníky nebo i jiná datová centra,“ vysvětluje Karel Uhlíř.

Pokud jde o nabízené služby, samozřejmostí je například umístění serverů v datovém centru (s možností pronájmu racků různých velikostí s měřením spotřeby přímo v racku) nebo pronájem již připraveného fyzického hardwaru. Vedle toho ale hodlá datové centrum nabízet také služby v cloudu, bezpečné uložiště nebo třeba virtualizaci desktopů.

„Například virtualizace desktopů je dnes velmi žádaná. Dá se takto výrazně ušetřit na IT vybavení a zabezpečení firmy, zvýší se využití výpočetních prostředků, není potřeba často měnit počítače firmy a také se sníží výdaje při přechodu na nový operační systém nebo aplikaci,“ uvádí Uhlíř. Očekávány jsou však i příležitosti ze státní správy a datové centrum proto připravujeme prostory pro stupeň utajení „Důvěrné“.

„Ke každému zákazníkovi přistupujeme individuálně a snažíme se najít vhodné řešení pro jeho IT, které by mu nejen uspořilo náklady, ale také uvolnilo ruce od zbytečných starostí,“ uzavírá CTO datového centra.

Exit mobile version