Válka nepříznivě ovlivnila 80 % technologických firem v Izraeli

Válečný konflikt nepříznivě ovlivnil až 80 procent společností z odvětví vyspělých technologií působících v Izraeli. Největší problémy mají kvůli odvodům do záloh s nedostatkem pracovníků, ale také se získáváním finančních prostředků. Podle serveru Ynetnews to vyplývá z průzkumu Izraelského úřadu pro inovace a institutu SNPI provedeného mezi 500 společnostmi z odvětví vyspělých technologií.

Dvojí dopad, a to jak problémy s dostatkem lidského kapitálu, tak se získáváním finančních prostředků, hlásí více než čtvrtina firem. Problémy s náborem důležitých pracovníků má 70 procent firem. Přes 40 procent společností uvedlo, že má problémy se zrušením nebo zpožděním investičních smluv, a jen několika firmám se podařilo uskutečnit schůzky s investory.

V průzkumu odpovídaly společnosti z různých odvětví a v různých fázích získávání finančních prostředků, které slouží jako reprezentativní vzorek izraelského technologického odvětví. Zhruba 80 procent zúčastněných společností tvoří velké mezinárodní firmy.

Podniky také zaznamenávají pokles výkonnosti zaměstnanců, a to buď kvůli nedostatečnému zajištění péče o děti či kvůli emociálnímu stresu. Problém s nedostatkem lidských zdrojů je patrný více u starších podniků, u mladších firem jsou větším problémem po vypuknutí válečného konfliktu finance. Více než polovina firem v počáteční fázi rozvoje uvedla, že se setkala s finančními potížemi. Mezi staršími společnostmi se s finančními problémy setkalo jen 31 procent z nich, zato problémy s úbytkem lidských zdrojů uvedlo zhruba 54 procent podniků.

Ještě před vypuknutím izraelsko-palestinské války byly v posledním roce a půl pozorovány v odvětví negativní trendy, včetně financování investic a zakládání nových firem. Ty jsou částečně důsledkem zpomalení tempa růstu globální ekonomiky a částečně důsledkem politické a sociální nestability v zemi v posledních deseti měsících. Válečný konflikt tak vnáší do systému další nejistotu a ohrožuje stabilitu a ekonomickou odolnost země.

Z dlouhodobého hlediska však může místní odvětví vyspělých technologií založené na prodeji na mezinárodním trhu a těžící z růstu amerického dolaru vůči šekelu nabídnout relativně stabilní podmínky. Většina společností má pobočky v zahraničí a může na ně převést úkoly, které v Izraeli vzhledem k současné situaci nelze realizovat.

Zhruba 70 procent firem uvedlo, že zrušily projekty nebo odložily zakázky kvůli nemožnosti provádět testovací pilotní projekty a zkoušky či kvůli problémům souvisejícím s dovozem a vývozem ze zahraničí. Mnoho firem poukázalo na to, že jejich hlavní problém nepochází primárně od zahraničních klientů, ale od domácích zákazníků, kteří zastavili projekty.

Exit mobile version