Vatikánská apoštolská knihovna prochází digitalizací

Okolo 80 000 rukopisů a 8 900 inkunábulí projde procesem digitálního přerodu, informace vyplývá z oznámení společnosti EMC, která knihovně k procesu digitalizace poskytne 2,8 petabajtů úložného prostoru.

Vatikánská apoštolská knihovna se řadí mezi nejstarší knihovny na světě a uchovává celou řadu nejvzácnějších a nejcennějších dokumentů, jaké na světě existují. Patří mezi ně 42řádková latinsky psaná Gutenbergova bible, první kniha vytištěná s použitím pohyblivých liter v rozmezí let 1451 až 1455.

K motivu digitalizace Vatikán vedly zkušenosti s poškozením některých vzácných textů během jejich vědeckého zkoumání. Technicky půjde certifikovaný ISO formát, ve kterém budou knihy přístupné prakticky každému badateli, který o ně ptrojeví zájem.

Mezi digitalizované rukopisy patří:

Podpora ze strany společnosti EMC je součástí její iniciativy Information Heritage Initiative (Informační dědictví), jejímž cílem je chránit a uchovávat informace z celého světa pro budoucí generace a globálně je zpřístupnit v digitální podobě pro výzkumné a vzdělávací účely. První fáze devítiletého projektu by měla trvat tři roky a společnost EMC během ní ve spolupráci se svým partnerem, systémovým integrátorem Dedagroup, poskytne 2,8 petabajtů úložného prostoru (postačujícího pro uložení 40 milionů stránek digitalizovaných rukopisů) postaveného na úložišti Isilon scale-out NAS, úložiště objektů EMC Atmos, řešení pro zálohování a obnovování EMC Data Domain a EMC NetWorker a řešení EMC VNX unified storage.

Na projektu digitalizace bude spolupracovat celá řada organizací a vědeckých institucí, včetně Bodleyovy knihovny Oxfordské univerzity, nadace Leonarda Polonského nebo univerzity v Heidelbergu.

Exit mobile version