Vědci tvrdí, že v textovkách našli vzorec ukazující na lež

Lidé při lhaní např. mnohem častěji používají nezávazné výrazy jako „pravděpodobně“ nebo „možná“.
Zatímco lhaní při osobním kontaktu prozrazují signály jako nervozita, červenání se nebo vyhýbání se očnímu kontaktu, v případě textových zpráv je to složitější. Vědci z Cornellovy univerzity v americkém městě Ithaca ale tvrdí, že v textových zprávách našli vzorec naznačující, zda pisatel mluví pravdu. Píše o tom britský deník The Independent.

Vědci podle něj analyzovali 1703 konverzací. Rozdělili je na pravdivé a lživé a podle pohlaví odesilatele. Spočítali množství slov a výskyt některých výrazů v procentech. Zjistili, že když lžou ženy, mají tendenci používat slova týkající se vlastní osoby jako „já“ nebo „moje“.

Lživé textovky žen obsahovaly v průměru osm slov. Pravdivé měly slov devět. Skupina mužů se ukázala být ošidnější, lživé i pravdivé zprávy měly obojí v průměru sedm slov. Obě pohlaví nicméně při lhaní mnohem častěji používala nezávazné výrazy, jako „pravděpodobně“ nebo „možná“.

Podle obdobné studie Univerzity Brighama Younga v Utahu záleží také na tom, jak dlouho autorovi zprávy trvá, než svému protějšku odpoví. S textem obsahujícím lži si pisatelé dávají načas, uvedli tamní vědci. Napsat lživou zprávu trvá podle nich o deset procent déle než pravdivou.

Exit mobile version