Většina Čechů souhlasí s omezováním dezinformačních zdrojů

76 % Čechů souhlasí, že šíření dezinformací je ohrožením pro bezpečnost České republiky. Přes 70 % pak považuje za správné, když stát omezí nebo znemožní působení médií šířících dezinformace.
Na otázky v průzkumu agentury STEM odpověděl soubor 1171 respondentů v kombinaci online a osobního dotazování.

Česká dezinformační scéna dostala nedlouho po vypuknutí války zásah v podobě zablokování vybraných serverů na základě doporučení vlády. S podobným opatřením, tedy že stát omezí nebo znemožní působení médií šířící dezinformace, souhlasí celkem přes 70 % občanů.

Lidí, kteří by se k dezinformačním zdrojům dostávali napřímo, je však podle dřívějších zjištění STEM v zemi relativně málo. Například dezinformační server Aeronet zná pouze 5 % lidí, větší zásah mají spíše zdroje na pomezí dezinformací a bulváru, případně obsah sdílený na Facebooku či mailem.

„Skoro veškerá debata se otáčí k tomu, zda je potřeba nějak vypínat dezinformační zdroje. Když si ale uvědomíme, že je zde asi 10 % občanů, kteří pravidelně sdílejí konspirační teorie, tak je jasné, že ty vypnuté zdroje brzy něco nahradí, protože lidé se k informacím nedostávají napřímo,“ říká Hořejš. „Míra souhlasu s omezením je překvapující. Zdá se, že skutečně při válečném ohrožení nepovažujeme svobodu šířit svoje názory a nepravdy za absolutní,“ dodává.

Větší dosah v tuzemsku měly světové zdroje jako ruský server Sputnik. Ministři zemí Evropské unie však na začátku března v souvislosti s ruskou agresí schválili zákaz ruských státních médií. Na území členských zemí tak nesmí fungovat televizní síť Russia Today ani server Sputnik. Se zákazem vysílání nejen pro vybraná, ale pro všechna ruská státní média na území EU dohromady souhlasí 60 % dospělé populace ČR.

Exit mobile version