Vláda schválila nižší platby za kmitočty, firmy ušetří 145 mil. Kč

Výběr poplatků by se ale měl do 2-3 let vrátit nad úroveň roku 2016, protože operátoři budou využívat více frekvencí.
Vláda v demisi ve středu schválila snížení poplatků za využívání rádiových kmitočtů. Nižší náklady by to mělo přinést mobilním operátorům i menším firmám, které poskytují bezdrátové připojení. V dnešní tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo průmyslu a obchodu. Úspory telekomunikačních společností se odhadují na 145 milionů korun ročně, vyplývá z důvodové zprávy ke schválené novele vládního nařízení.

Ministerstvo uvedlo, že s rostoucími požadavky na objem přenášených dat musejí provozovatelé sítí využívat víc kmitočtů, což jim zvyšuje náklady na roční poplatky. „Cílem snížení nákladů je podpora využívání radiových kmitočtů pro budování moderních vysokorychlostních sítí. To přinese zvýšení kvality internetového připojení pro veřejnost,“ uvedlo MPO.

Novela zavádí nový mechanismus výpočtu ročního poplatku za využívání rádiových kmitočtů pro pevné služby. U mobilních sítí počítá s novým koeficientem pro kmitočty do 2,2 gigahertzu, poplatky tak budou podle MPO více odpovídat odlišným vlastnostem při šíření signálu. Koeficient se upraví také pro družicové služby.

„Celkový předpokládaný dopad (v závislosti na konečném termínu účinnosti) na roční objem vybraných poplatků za využívání rádiových kmitočtů, a tedy příjem státního rozpočtu, lze předpokládat na úrovni minus 145 milionů Kč,“ píše se v důvodové zprávě. U pozemní pohyblivé služby by poskytovatelé připojení měli ušetřit 118 milionů, u pevné služby 27 milionů korun.

V roce 2016 stát na poplatcích z pronájmu rádiového spektra vybral 1,12 miliardy Kč, loni 1,16 miliardy. Důvodová zpráva předpokládá, že by se výběr poplatků měl do dvou až tří let vrátit nad úroveň roku 2016, protože operátoři budou využívat více frekvencí.

Důvodová zpráva také připomněla očekávaný zisk z aukce kmitočtů pro mobilní sítě 5G v pásmu 700 MHz, které se uvolní přechodem na televizní standard DVB-T2, a aukce frekvencí v pásmu 3,5 GHz. „V horizontu roku 2019 by měly být provedeny další aukce kmitočtů (pásmo 700 MHz a pásmo 3,4 GHz), které by měly podle předběžných odhadů představovat na výnosech z udělení přídělů rádiových kmitočtů minimálně osm miliard Kč,“ píše se v dokumentu.

Exit mobile version