Všechna data o infrastruktuře má obsahovat digitální mapa

ČTK , 23. June 2019 15:56 1 komentářů

Obsahovat by měla aktualizovaná data o pozemních komunikacích, železničních tratích, elektrických vedeních, vodovodech, plynovodech, kanalizacích nebo datových sítích.

Sjednocení a zpřístupnění dosud roztříštěných, neúplných a nepřesných dat o veškeré technické infrastruktuře má zprostředkovat digitální technická mapa, jejíž parametry udává poslanecká novela zeměměřického zákona. Návrh povede k zrychlení stavebního řízení, řekli novinářům předkladatelé iniciativy. Vedle poslanců se na ni podíleli experti Českého zeměměřičského a katastrálního úřadu, ministerstva pro místní rozvoj, jednotlivých krajů a také správců sítí.

Podle prezidenta unie ICT (Informační a komunikační technologie) Zdeňka Zajíčka (ODS) bude zavedení digitální mapy znamenat úspory v řádu stamilionů ročně. Stavebníci z řad veřejnosti v ní jasně uvidí sítě, které potřebují pro svá rozhodnutí, popsal předkladatel novely místopředseda ODS Martin Kupka. Obsahovat by měla aktualizovaná data o pozemních komunikacích, železničních tratích, elektrických vedeních, vodovodech, plynovodech, kanalizacích nebo datových sítích. Shrne informace o tom, jaké sítě v konkrétním místě vedou a kdo je jejich správcem. Pomoct by mimo jiné měla městům v plánování oprav.

První fáze přípravy digitální technické mapy, o jejímž vzniku se mluví od roku 2004, bude podle Zajíčka zaplacena z evropských operačních programů.


Komentáře

Ludmila Kotěšovcová #0
Ludmila Kotěšovcová 24. June 2019 06:54

O digitální mapě se například v Praze mluví od roku 1993. Také na tuto činnost - například na tvorbu dat a funkcí v systému Arch- info,byly vyčleňovány obrovské finanční prostředky. Bohužel, ale přes mluvky, kteří neustále hovoří o tom, jak je to nové a co všechno to může přinést a proč je na to otřeba finanšní prostředky, se k těm lidem, kteří do systému mají nastrkat data, udržovat je- aktualizovat, případně vyvinout obslužné funkce k možnosti praktického využívání systému těch finančních prostředků dostává velmi málo, takže se tomu pak také věnuje málo těchto důležitých lidí, takže vývoj nových systémů a technologií v IT i rozvoj lidských sídel a přeměny probíhají mnohem rychleji než samotné naplnění daty a to to vše je provázeno politickými i obchodními boji o to, kdo ovládne práva přístupu k datům, kdo bude mt v kompetenci správu serverů a techniky na náž data budou uložena. ODS byla od roku 1993 stranou, která v Praze nejvíce rejžovala právě na vizi prospěšného cíle digitalizace dat technické infrastruktury a věcí územního plánování. K centralizaci těchto dat až na úroveň státu není absolutně žádný důvod. Byla by tím ohrožena soutěž a podnikání, i obce samotné, když by každý třeba od ameriky nebo z Islámu nebo někdo kdo by se zprotivil ODS mohl být v ohrožení, že mu dojde někdo překopat přípojku vody, nebo uříznout dráty nebo odpojit nějaké vedení. Z bezpečnostních důvodů není žádoucí centralizace serverů a hardvare se systémy a databázemi do jednoho místa. Tento majetek by měl být v držení a v manažerském přístuu obce a příspěvky z veřejných rozpočtů by měly být přednostně směrovány na ty, kteří budou tu databázi naplňovat a aktualizovat.

RSS 

Komentujeme

IoT může znamenat také Internet myšlenek

Pavel Houser , 22. June 2019 18:15

Koncept Internet of Thoughts předpokládá propojení lidských mozků s počítačem přes přímé rozhraní. V...

VíceKalendář

03. 08.

08. 08.
Black Hat USA 2019
25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
05. 09.

06. 09.
Technical Computing Camp 2019
RSS 

Zprávičky

Evropská komise schválila akvizici UPC Vodafonem

Pavel Houser , 18. July 2019 12:40

EK schválila akvizici aktivit společnosti Liberty Global v České republice, Německu, Maďarsku a Rum...

Více 0 komentářů

EU prověří Amazon, zda neporušuje pravidla hospodářské soutěže

ČTK , 18. July 2019 10:00

EK se zaměří na dohody, které Amazon uzavírá s firmami, jež nabízejí výrobky na jeho platformě Marke...

Více 0 komentářů

Akcionáři Alibaby schválili štěpení akcií v poměru osm k jedné

ČTK , 18. July 2019 08:00

Schválení plánu přichází po objevení spekulací, že firma požádala o vstup na hongkongskou burzu....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Apple testuje výrobu ve Vietnamu, chce snížit závislost na Číně

ČTK , 17. July 2019 14:03

AirPods jsou nejrychleji rostoucím produktem Applu, loni se jejich dodávky zvýšily na 35 milionů....

Více 0 komentářů

Antenna Hungária chce podíl ve firmě, která patří PPF

ČTK , 17. July 2019 10:00

Maďarská státem vlastněná společnost Antenna Hungária zvažuje, že koupí 25procentní podíl v radiokom...

Více 0 komentářů

Hackeři ukradli z bulharské finanční správy data o milionech lidí

ČTK , 17. July 2019 09:00

Hackeři uvedli, že mají osobní informace a registrační údaje pro platbu daní a sociálního pojištění ...

Více 0 komentářů

Facebook se snaží regulátory ujistit o bezpečnosti své kryptoměny

ČTK , 17. July 2019 08:00

Asociace Libr nemá v úmyslu konkurovat státním měnám ani vstupovat do oblasti měnové politiky....

Více 0 komentářů