WeChat zatím z obchodů s aplikacemi v USA nezmizí, rozhodl soud

Obrázek: Pixabay License, volné pro komerční užití

Předběžné opatření také blokuje nařízení, podle kterého mělo být výrazně omezeno i další fungování aplikace v USA.

Čínská aplikace WeChat zatím z obchodů s aplikacemi firem Apple a Google ve Spojených státech nezmizí. Americká soudkyně Laurel Beelerová totiž vydala předběžné opatření, kterým zatím zablokovala platnost nařízení ministerstva obchodu, podle něhož měla být aplikace firmy Tencent Holding dnes z obchodů odstraněna. Reagovala tak na žalobu uživatelů, napsala agentura Reuters.

Beelerová uvedla, že žaloba podaná uživateli přináší vážné otázky kolem opodstatněnosti požadavku, zvláště v souvislosti s prvním dodatkem ústavy. Ten garantuje svobodu projevu.

Předběžné opatření také blokuje nařízení, podle kterého mělo být výrazně omezeno i další fungování aplikace v USA, což by mohlo zhoršit použitelnost této služby pro současné uživatele v zemi.

Ministerstvo obchodu vydalo v pátek nařízení, že z důvodu národní bezpečnosti musí být aplikace stažena z amerických obchodů. Ministerstvo spravedlnosti požádalo Beelerovou, aby toto nařízení neblokovala, protože by tak zmařila snahy prezidenta najít nejlepší způsob, jak vyřešit ohrožení národní bezpečnosti. Beelerová uvedla, že zatímco obecné důkazy o ohrožení národní bezpečnosti v souvislosti s Čínou a týkající se technologie, a to i mobilní, jsou značné, konkrétní důkazy týkající se WeChatu jsou malé.

Aliance uživatelů WeChat, která napadla nařízení, ocenila rozhodnutí jako důležité vítězství pro miliony uživatelů aplikace v USA. Její právník Michael Bien upozornil, že USA nikdy neuzavřely velkou komunikační platformu, a to ani v době války. Nařízení podle něj pošlapalo záruky dané prvním dodatkem ústavy, jako svoboda projevu a vyznání.

WeChat je mobilní aplikace typu vše v jednom, kombinuje služby podobné službám sítí Facebook, WhatsApp, Instagram a Venmo. Podle analytické firmy Apptopia měla na počátku srpna v USA v průměru denně 19 milionů aktivních uživatelů. Je oblíbená hlavně mezi čínskými studenty, Američany žijícími v Číně a některými Američany, kteří mají osobní nebo podnikatelské vztahy s Čínou. Aplikace je nezbytnou součástí života Číňanů, celosvětově má více než jednu miliardu uživatelů.

Ministerstvo v pátek rozhodlo také o stažení aplikace TikTok z amerických obchodů. Platnost tohoto nařízení však byla odložena o týden díky návrhu dohody mezi čínskou firmou ByteDance, majitelem TikToku, a americkými společnostmi Oracle a Walmart o operacích aplikace v USA.

Exit mobile version