Wikipedia: Evropská reforma autorského práva může poškodit i nás

Evropský parlament má 12. září hlasovat o nové směrnici na jednotném digitálním trhu. Podle nadace Wikimedia hrozí, že dokument napáchá více škody než užitku a razantně omezí svobodu na internetu.

V čem je návrh podle nadace Wikimedia konkrétně špatně? Nové znění počítá například s tím, že by i název tiskové zprávy podléhal autorskému právu. Wikipedie (a samozřejmě ani nikdo další) by následně nemohla citovat např. novinové zdroje, které její přispěvatelé uvádějí pro důvěryhodnost textů. Jiná změna zavádí odpovědnost internetových platforem za obsah, který na ně uživatelé nahrávají. Podobně jako server YouTube by pak provozovatelé dalších platforem z obav zaváděli tzv. nahrávací filtry, tedy algoritmy, které rozhodnou, co smí nebo nesmí být nahráno. I když má Wikipedie z tohoto opatření výjimku, dopad na další internetové stránky, se kterými je provázána, by byl nezanedbatelný.

„Nová směrnice by pro uživatele internetu přinesla jen řadu drakonických omezení. Opomíjí třeba tzv. svobodu panoramatu – lidé by pak legálně nemohli fotografovat například noční Eiffelovu věž nebo jakékoli moderní památky. Také neřeší ochranu tzv. volných děl, která si mnohé instituce neoprávněně přivlastňují. Tyto problémy by bylo potřeba řešit a nikoliv postihovat odkazování na novinové články a kriminalizovat online platformy za to, že na ně někdo nahraje obrázek,“ uvedl místopředseda spolku Wikimedia Česká republika Jan Loužek.

Před původním červnovým hlasováním vyzval zakladatel encyklopedie Jimmy Wales všechny europoslance, aby hlasovali proti předložené podobě návrhu. Evropský parlament nakonec návrh vrátil k přepracování s termínem podzim 2018. Nyní se má o finální podobě hlasovat již 12. září.

Exit mobile version