Zakladatel britské firmy Autonomy byl kvůli obvinění z podvodu vydán do USA

Pixabay License. Volné pro komerční užití

Britský technologický magnát Mike Lynch byl vydán do Spojených států. Sedmapadesátiletý podnikatel tam čelí obvinění z trestného činu v souvislosti s převzetím jeho softwarové společnosti Autonomy podnikem Hewlett-Packard za 11 miliard dolarů (přibližně 238 miliard Kč). Britské ministerstvo vnitra v dnes oznámilo, že Lynch byl vydán 11. května. Muži, který býval označován za britského Billa Gatese, hrozí až 20 let za mřížemi, uvedla agentura Reuters.

Spoluzakladatel a bývalý ředitel softwarové společnosti Autonomy čelí ve Spojených státech 17 obviněním v souvislosti s převzetím jeho firmy v roce 2011. Společnost Hewlett-Packard, později přejmenovaná na HP, jej dříve obvinila, že před prodejem firmy uměle zvýšil hodnotu Autonomy. Rok po převzetí HP oznámila, že je kvůli nesrovnalostem v účetnictví Autonomy nucena odepsat 8,8 miliardy dolarů.

Lynch obvinění odmítá. Tvrdí, že společnost HP nevěděla, co dělá, a nerozuměla jeho technologii. Proti vydání do USA bojoval u britských soudů, kde argumentoval tím, že má být stíhán v Británii. Nejvyšší britský soud mu ale 21. dubna odvolání zamítl.

Před dohodou s HP se Lynch těšil pozitivní odezvě odborné veřejnosti. Když ze společnosti Autonomy vybudoval největší britskou softwarovou společnost na základě svého průkopnického výzkumu na univerzitě v Cambridge, byl požádán, aby radil britské vládě v oblasti technologií a inovací.

Exit mobile version