Zákon o hazardu by mohl zdražit internetové připojení

Zákon o hazardu, který má umožnit blokování vybraných internetových stránek, od příštího roku výrazně zvýší náklady poskytovatelům internetového připojení. Může tak vést ke zdražení koncových cen služeb. Uvedlo to doménové sdružení CZ.NIC. Celkový finanční dopad na providery návrh zákona nevyčísluje, firmy jej ale odhadují až na miliardu korun. Zejména pro menší firmy v regionech by důsledky schválení zákona v současném znění byly téměř likvidační, dodalo sdružení. Návrh má projednat Senát na konci května.
Náměstek ministra financí Ondřej Závodský při včerejším projednávání zákona v senátním výboru připustil, že argumentace poměrně vysokými finančními částkami odpovídá jednomu z řešení. Blokování webů lze ale podle něj provést různými způsoby a zákon neurčuje jen jeden. Závodský ale také upozornil, že blokování má uzákoněno 18 z 27 zemí EU a bez možnosti zastavit či trestat nelegální hazard je reforma hazardního průmyslu zbytečná.

„Náklady na sofistikované blokování vybraných webových stránek budou pro poskytovatele internetového připojení mnohem vyšší než ukládání provozních a lokalizačních údajů. Ty se přitom pohybují kolem 200 milionů korun ročně. V případě zákona o hazardních hrách se tak jen u poskytovatelů připojení k internetu může jednat o stovky milionů až miliardu korun,“ řekl technický ředitel internetového sdružení NIX.CZ Adam Golecký.

Poskytovatelé přitom nebudou moci úhradu vzniklých nákladů požadovat od státu. „Pakliže Parlament schválí takovýto zákon, pak půjde o plnění zákonné povinnosti a poskytovatelé internetového připojení musí tyto náklady nést sami, respektive, dá se očekávat, že se zvýšené náklady promítnou do ceny služby internetového připojení,“ řekla ČTK partnerka advokátní kanceláře Taylor Wessing Praha Karin Pomaizlová.

Systém, který umožňuje, aby o blokování vybraných stránek rozhodoval úředník ministerstva financí, nemá podle výkonného ředitele CZ.NIC Ondřeje Filipa v Evropě obdoby. Navržené opatření umožňující blokování webových stránek podle něj navíc nebude funkční. Obejít ho mohou jak provozovatelé hazardních serverů, kterým stát dává 15 dnů, aby přesunuli obsah na jinou adresu, tak uživatelé, kteří mohou využít řadu jednoduchých možností, včetně oblíbených aplikací v mobilních telefonech nebo použití takzvané virtuální privátní sítě (VPN).

„Navrhovaný způsob regulace nedokáže zamezit přístup účastníků k předmětným stránkám, a tudíž nesplní deklarovaný cíl. Navíc náklady na blokování se mohou ve svých důsledcích promítnout do cen účtovaných spotřebitelům za poskytnuté služby,“ dodal předseda ČTÚ Jaromír Novák. Blokaci by se navíc zcela vyhnuly aplikace pro mobilní zařízení, které nevyužívají webový prohlížeč.

Legislativní změna, která prošla Poslaneckou sněmovnou a o níž senátoři budou hlasovat 25. května, obsahuje podle poskytovatelů i další riziko. Návrh zákona sice hovoří o blokaci stránek zahraničních provozovatelů sázkových kanceláří, kteří nemají licenci pro podnikání v Česku, je však napsán tak obecně, že dává ministerstvu financí možnost zasáhnout proti jakékoli internetové stránce.

Exit mobile version