Závod ICT služby pošty se v lednu má stát samostatnou firmou

Od České pošty by se na začátku příštího roku měl oddělit její Odštěpný závod ICT služby. Podmínkou je schválení vládou. Nový státní podnik by poskytoval státu telekomunikační a datové služby.
Uvedli to zástupci odštěpného závodu pro ČTK. Za záměrem stojí ministerstvo vnitra, které je zřizovatelem České pošty. Soukromé firmy záměr kritizují.

Nově vytvořený státní podnik chce ministerstvo využít i jako koordinátora pro rozdělování části dotací na rozvoj vysokorychlostního internetu od EU. O tom ale vede spor s ministerstvem průmyslu a obchodu i se soukromými firmami z odvětví. Vnitro chtělo mít vliv na rozdělování šesti miliard z celkových 14 miliard, MPO mu tento týden navrhlo čtyři miliardy.

Cílem vzniku nového státního podniku je vybudovat samostatný a stabilní státní podnik schopný poskytovat široké spektrum ICT služeb v souladu s platnou legislativou,“ řekla ČTK mluvčí odštěpného závodu Michaela Pohůnková. Důvodem jeho vzniku má být bezpečné provozování komunikační infrastruktury státu a zároveň zajištění její stability, která má být vyšší, než v případě zajišťování soukromou firmou.

Podobné státní firmy existují i v dalších zemích EU. Jde například o Agenturu Statens IT v Dánsku, Bundesrechnung Zentrum v Rakousku, nebo státní ICT agentury v jednotlivých německých spolkových zemích.

Do nově zakládaného státního podniku má přejít majetek, se kterým již nyní odštěpný závod hospodaří. Právní forma odštěpného závodu byla podle Pohůnkové v roce 2012 zvolena po konzultaci s antimonopolním úřadem jako dočasné řešení. Má se jím zabránit potenciálnímu křížovému financování a nedovolené veřejné podpoře u projektů vyplývajících z usnesení vlády.

Vznik samostatné státní agentury kritizují soukromé firmy. Vadí jim například, že by mohla dostávat státní zakázky bez výběrových řízení v rámci tzv. interního zadávání. Dále kritizují, že ministerstvo vnitra počítá vedle čerpání dotací i s přísunem dalších peněz ze státního rozpočtu v objemu odhadovaných až deseti miliard korun ročně.

Exit mobile version