Žebříček o nejrychlejší superpočítač vyhrála opět IBM

Superpočítač IBM Sequoia s výkonem 16 petaflops používaný Národním institutem Lawrence Livermora v Kalifornii, se umístil v žebříčku 500 nejrychlejších počítačů na prvním místě. Žebříček byl publikován v rámci konference ISC v Hamburku, s půlročním odstupem vždy sleduje stav nejvýkonnějších superpočítačů na planetě.

První tři bodující superpočítače z dílny IBM

Sequoia používá mikroprocesorovou architekturu POWER, která se běžně využívá také v komerčních podnikových systémech. Sequoia dokáže procesovat úlohy rychlostí 16 petaflops. Pro srovnání – systém dosahující rychlosti 10 petaflops dokáže spustit simulaci reakce lidského srdce na nový lék do dvou dnů. Systému o výkonu jeden petaflop by stejný výpočet trval dva roky.

Celkem mají USA v první desítce nejrychlejších superpočítačů tři přístroje, Čína a Německo dva a Japonsko, Francie a Itálie po jednom. Pět z deseti superpočítačů vyrobila IBM.

Nejrychlejším evropským superpočítačem je další stroj IBM – SuperMUC z Leibnizova výpočetního centra (Leibniz-Rechenzentrum) v Mnichově. Ten je navíc prvním komerčně dostupným superpočítačem chlazeným horkou vodou.

SuperMUC je postaven na serverech IBM System x iDataPlex Direct Water Cooled dx360 s více než 150 000 jádry a je schopný dosáhnout výkonu tří petaflops. To odpovídá výkonu 110 000 osobních počítačů. Díky unikátnímu systému chlazení je systém i přes svůj vysoký výkon o 40 % efektivnější než srovnatelné systémy chlazené vzduchem.

Exit mobile version