Zisk dodavatele zařízení pro výrobu čipů ASML klesl, překonal však očekávání

Nizozemské společnosti ASML Holding, která je důležitým dodavatelem zařízení pro výrobu počítačových čipů, klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 2,2 procenta na 1,7 miliardy eur (41,7 miliardy Kč). Překonal však očekávání analytiků a ve srovnání s předchozím čtvrtletím je více než o pětinu vyšší. Firma navíc v dnešním sdělení uvedla, že její nové zakázky byly rekordní. ASML je největší technologickou společností v Evropě a jednou z nejdůležitějších firem v dodavatelském řetězci polovodičů.

Tržby se meziročně zvýšily o deset procent na 5,8 miliardy eur. Analytici v anketě agentury Reuters čekali zisk 1,42 miliardy eur a tržby 5,41 miliardy eur.

Generální ředitel Peter Wennink uvedl, že zákazníci se teď soustředí spíše na plány rozšíření své dlouhodobé kapacity než na současné ekonomické zpomalení a oslabení koncových trhů, jako jsou trhy s chytrými telefony, osobními počítači a paměťovými čipy.

„Celková poptávka po našich systémech je i nadále vysoká. Výsledkem jsou rekordní nové zakázky ve třetím čtvrtletí zhruba za 8,9 miliardy eur,“ uvedl Wennink v prohlášení.

Firma vyrábí litografické systémy, velké stroje v ceně až 160 milionů USD (čtyři miliardy Kč), které k vytváření obvodů počítačových čipů využívají výrobci polovodičů, jako je TSMC, Samsung nebo Intel. ASML je také jedinou společností na světě, která vyrábí zařízení nutné pro výrobu nejmodernějších čipů, což jí dává faktický monopol na tuto část dodavatelského řetězce a dělá z ní nejdůležitější firmu v polovodičovém průmyslu, upozornil server zpravodajské televize CNBC.

V současné době firma není schopna držet krk s poptávkou od výrobců čipů, kteří za podpory vlády Spojených států a vlád evropských zemí stavějí nové závody. Hodnota nevyřízených objednávek ASML se teď pohybuje kolem 38 miliard eur.

Nizozemský podnik neočekává, že nové americké sankce zavedené proti Číně budou mít na její hospodaření výraznější dopad. Nizozemská vláda přiměla ASML omezit dodávky jejího nejlepšího zařízení do Číny kvůli diplomatickému vlivu Spojených států již v roce 2019. Firma ale Číně stále prodává starší stroje a země se loni na celkových tržbách ASML podílela 16 procenty.

Exit mobile version