Zrušení roamingových poplatků by mohlo vést ke zvýšení cen volání v Česku

Plán Evropské unie zrušit do konce roku 2015 roamingové poplatky v členských zemích by mohl mít podle odborníků řadu skrytých důsledků, které se mohou projevit s časovým odstupem.
Někteří experti upozorňují na možné riziko kartelizace odvětví či třeba stagnace investic do rozvoje sítí. Poukazují však rovněž na hrozbu zvyšování cen volání a datových tarifů v tuzemsku, kterými by čeští operátoři ztráty z roamingových poplatků mohli kompenzovat.

Přesný dopad navrhované regulace nelze podle odborníků předem určit. Je však možné, že pokles výnosů roamingových služeb si budou operátoři vynahrazovat z jiných poskytovaných služeb. Jednat se může o zakonzervování, případně zvýšení cen paušálních tarifů či minutových sazeb, snížení nebo stagnaci růstu datových limitů či třeba menší investice do rozvoje sítí.

Evropská komise (Foto: Karel Wolf)

„Bezprostředním dopadem bude snížení výnosů a potažmo zisku všech mobilních operátorů poskytujících služby roamingu. Samozřejmě se tak nabízí možnost, že dojde například k navýšení cen či změně parametrů u aktuálně poskytovaných služeb v Česku, případně k zastavení investic do budování sítí. Je však velmi těžké odhadnout přesnou reakci takto postižených subjektů a také to, kam přesně bude úprava směřovat,“ vysvětluje Pavel Šubrt z Českého telekomunikačního úřadu.

Na druhé straně podle nich může zrušení roamingových cen přinést rozvoj v úrovni konkurence při poskytování mobilních služeb.

„Téma roamingu je aktuálně řešeno zejména v politické rovině. Prozatím tedy ještě nejsou jasně definována pravidla, jak bude ve skutečnosti volání v cizině fungovat. Je tedy například možné, že nakonec náklady na volání v cizině ponese zákazník a dojde pouze ke změně formy účtování,“ nastínil možnou budoucnost Pavel Černoch z nezávislé srovnávací společnosti Tarifomat. „V širším hledisku s přihlédnutím k celému trhu zde však každopádně existuje například reálná hrozba kartelizace telekomunikačního odvětví,“ doplnil.

Zrušení roamingových poplatků se však může na druhé straně v pozitivním světle projevit kupříkladu v nákladech a účetnictví celé řady českých společností. Jedná se zejména o instituce, které mají své pobočky či zaměstnance v zahraničí, případně pak o ty, které v rámci pracovního procesu se zahraničními zeměmi ve zvýšené míře komunikují.

Exit mobile version