Vyplatí se 64-bitový operační systém?

Michal Polák , 29. leden 2009 06:20 6 komentářů
Rubriky: Hardware

64bit
Po příchodu procesorů s 64bitovou architekturou se pomalu začaly objevovat operační systémy, které by tento potenciál využily. Mezi první na komerční scéně patřil Windows XP. Jeho rozšířenost byla velmi ovlivněna tehdejším pohledem na novinku a diskutovanou kompatibilitou. Dnes již na trhu těžko naleznete procesor, který by běh takového systému nepodporoval. My jsme se na ITBiz.cz zaměřili na mnoho aspektů s problematikou souvisejících od nabídky až po podporu aplikací.

AMD
Prvním 64-bitovým procesorem pro masy byl AMD Athlon 64.

Co nám trh nabízí?


Nabídku na současném trhu můžeme jednoduše rozdělit na komerční a nekomerční. Mezi první skupinu patří pochopitelně rodina Windows a také některé profesionální distribuce Linuxu. V obou případech se očekává nejen vysoká kompatibilita, ale také užitečnost zvoleného řešení a dostatek aplikací. Společnost Microsoft nabízí v současné době všechny verze Windows Vista v 32bitové variantě a všechny také v 64bitové. K přechodu anebo i samotnému použití musí být důvod. U Windows je situace již stabilizovaná a své aplikace původně určené pro 32bitové systémy již spustíme obvykle bez problému. Většina z nich však neumí plně využít potenciál počítače. Stále je software, který buď má problémy s 64bitovou architekturou anebo se ji nesnaží využít (stále ještě většina).

Pokud uvažujete o přechodu, tak jej zvažte na základě vámi používaných aplikací. Důležité je v tomto směru zjistit jejich kompatibilitu a vyvarovat se tak pozdějším problémům. U Linuxu se situace ohledně použití architektury operačního systému liší podle distribuce. V každém případě je dobré projít fóra a informovat se o stabilitě a kompatibilitě. Sám osobně mám zkušenost s 64bitovým Kubuntu a musím přiznat určité problémy na rozdíl od běžného provedení. V ceně rozdíly na platformě Windows nejsou příliš patrné. Většinou se od sebe liší v řádech desítek korun.

V čem je hlavní výhoda 64bitových systémů?


Asi nejznatelnější a na první pohled nejvíce patrná výhoda je množství adresovatelné paměti. Každý operační systém umí běžně pracovat s určitou maximální hranicí. Například původní Windows XP neuměly pracovat se čtyřmi gigabajty operační paměti, ale nanejvýš se dvěma (existují různé patche, ale to jsou speciální případy). S počítačem sice šlo pracovat, ale jednalo se o vyhozené peníze. Zvyšující se nároky aplikací a her se musely projevit na nutnosti zvýšení adresované paměti. Pokud si pořizujete počítač s více jak 4 gigabajty operační paměti, pak je pro vás 64bitový operační systém jasnou volbou. Jiným způsobem takovou kapacitu nevyužijete. Každopádně se jedná o investici do budoucnosti. Na platformě Windows již dnes není příliš důvodů proč zůstávat u 32bitové verze. Jedinou výjimkou zůstávají některé specifické aplikace. Situace se však do příštích let podstatně zlepší. Hlavní výhoda 64bitového systému je tedy v maximální velikosti operační paměti, kterou dokáže operační systém využít.

AMD
64-bitový operační systém využijete pouze s dostatečnou kapacitou RAM.

Na co se připravit?


Při přechodu není všechno jen pozitivní. Hlavním rozdílem jsou ovladače hardwaru. Často se rozdělují právě na 32 a 64bitové. Při pořizování nových komponent musíte myslet na dostupnost ovladačů pro daný operační systém. V případě grafických karet je situace jasně rozdělená a není problém stáhnout plně kompatibilní driver (anglický výraz pro ovladač). Existuje celá řada aplikací, které se nabízí v mnoha verzích. Většinou se rozdělují ze dvou důvodů. Tím prvním jsou značné odlišnosti a potřeba vyřešit běh aplikace její 64bitovou architekturou.

Ve druhém případě se jedná čistě o snahu vývojářů o vyšší rychlost a takřka stoprocentní kompatibilitu (i když je nemožné ji dosáhnout všude). Dobrým příkladem tak z posledně zmíněného důvodu zůstává počítačová hra Crysis. Rozdíly v rychlosti práce s aplikací se projeví zejména u těch náročnějších na kapacitu operační paměti. Dále si budete muset zvyknout na to, že si při výběru aplikací budete dávat větší pozor. Výrobci bezpečnostních řešení také nabízejí rozdílné varianty, u nichž zaručují bezproblémový běh. Jako příklad můžeme uvést antivirus NOD32. Horší situace nastává v případě, že již máte nakoupené krabicové verze softwaru pro 32bitové systémy a chcete přejít na 64bitový systém. Sám nemám zkušenosti s řešením této situace a výrobci informace o převodu licence neuvádějí.

Závěrem


Na počátku roku 2009 již můžete jít do pořízení 64bitového systému často s klidem. Neustále přetrvávají časté drby, které se občas zakládají částečně na pravdě. Řada uživatelů totiž má zkušenost ještě s Windows XP 64 bit, a to z doby, kdy na tuto platformu prakticky neexistoval software a problém s ovladači byl na pořadu dne. V současné době je situace podstatně lepší. Sám mám zkušenosti s Windows Vista a také s Linuxem. Ve druhém případě se situace podstatně lepší a dříve relativně problémové oblasti jsou řešeny. Každopádně před pořízením licence není od věci si běh operačního systému vyzkoušet a na vlastní kůži se ujistit. Napište v diskuzi pod článkem své zkušenosti, určitě budou zajímavé.

Přečtěte si také

Firmy si mohou pořídit počítače, které samy zavolají o pomoc
Jak vypadá ideální kancelářský počítač?
Globální recese naplno zasáhla IT průmysl, vyhlídky nejsou růžové
Symantec chrání informace před nepředvídanou ztrátou a neoprávněným přístupem


Komentáře

jan.elznic #1
jan.elznic 29. leden 2009 23:58

Z 64 bitových OS mám zkušenost vlastně jen s betou Windows 7 a co se týče kompatibility, nemám sebemenší problém. Pokudmožno se snažím využívat 64 bitové aplikace (Adobe Photoshop CS4, VirtualBox) a nemůžu si stěžovat. A 32 bitové aplikace mi pod tímto OS běží taky velmi dobře. Ovladače jsem dokonce u Windows 7 64 bit. nemusel instalovat vůbec, vše se nainstalovalo samo bez použití jakéhokoli CD (mainboard, grafika nVidia, Wi-Fi, Bluetooth, mechanika, disk, audio, LAN, prostě vše bez problémů a nutnosti sám jakkoli zasahovat - tak si představuju kvalitní OS). Rád bych vyzkoušel i 64 bit Windows XP, ale kupovat se mi moc nechce. Zkusím určitě i nějaké 64 bit. Linux distribuce a určitě se podělím o zážitky :).

zadluzen #2
zadluzen 30. leden 2009 09:44

S koupí nového 64bit notebooku s 4GB RAM jsem nainstaloval 64bit verzi Ubuntu (předtím jsem měl totéž 32bit).
Jediný problém představovala Java od Sunu, která neměla plugin pro Mozillu Firefox. Nedávno vyšla beta verze, která toto konečně opravuje.
V ničem jiném jsem rozdíl nezaznamenal. Nevylučuji, že nějaké aplikace v systému se používají 32bitové, ale jede to nějak samo od sebe, tak se v tom nehrabu.

Jinak XP měli 2GB pro systém a 2GB pro aplikace, hranice se dala přepnout volbou v ini souboru. Dělal jsem na to téma seminárku, což bylo dost o hubu, když jsem naposled win pořádně používal ve verzi 98 :-D

Racky #6
Racky 17. duben 2009 11:46

Oni WinXP 32 původně neuměly ani 2GB ram. To až se specielní záplatou. Bez ní Win XP SP2 neuměly hybernaci a možná měly i jiné problémy

Marek Červenka #3
Marek Červenka 30. leden 2009 14:08

Opravdu článek na úrovni :(. Takže jediný důvod proč 64bit na desktop je víc než 2GB ram. Pokud pominu kolik lidí to dnes potřebuje, tak jste nenapsal jedinou užitečnou informaci v čem je 64 bit lepší než 32 bit.

Tahle věta je opravdová perlička "Neustále přetrvávají časté drby, které se občas zakládají částečně na pravdě"

Jiří #4
Jiří 09. květen 2009 17:10

Zdravím,
chystám se kupovat notebook, u kterého výrobce nabízí jak 32bit tak 64bit verzi Win Vista. Můžete mi prosím doporučit co s ohledem na předpokládanou životnost NB v řádu 5+ let zvolit?
Plánovaný NB: CPU 2.4Ghz C2D, 4GB RAM

Děkuji.

Dominik #5
Dominik 09. prosinec 2009 18:59

x64 a ja

sam mam win 7 ultimate 64bit a nemuzu si stezovat, je to perfektni a rychle, ovsem z vlastni zkusenosti doporucuji 64bit os jen tem, co maji nad 2GB RAM a trochu odvahu, 32bit zase nedoporucuji tem, co maji nad 3GB RAM, protoze 32bit os dokaze vyuzit jen neco kolem 3.25GB a zbytek je nevyuzitelny
jinak ja mam dualboot, takze problemy resim tim, ze si zapnu 2. system (v mem pripade win vista home basic x32)

RSS 

Komentujeme

Pravidlo dvou pizz

Petr Zavoral , 22. květen 2018 00:00
Petr Zavoral

Úvodem pozdrav všem nerdům a geekům. Prostě celé naší IT komunitě. Zdá se to být zbytečné, ale věřte...

VíceRSS 

Zprávičky

Hospodářská komora: Zavedení GDPR vyjde české firmy na 25 miliard korun

ČTK , 25. květen 2018 16:00

Podle komory by podnikatelům pomohlo, kdyby jim stát průběžně sděloval, jaké nedostatky v rámci kont...

Více 1 komentářů

IBM v čele celosvětové iniciativy na využití cloudu, dat, AI a blockchainu

Pavel Houser , 25. květen 2018 13:57

Firma IBM dnes se svými partnery spustila iniciativu Call for Code. ...

Více 0 komentářů

Baterie lithium-síra mají vystřídat li-ion

Pavel Houser , 25. květen 2018 10:00

Ještě pravděpodobně přijde jedna generace li-ion, která opět navýší kapacitu, ale pak už začne naráž...

Více 0 komentářů

Kalendář

25. 05.

27. 05.
openSUSE Conference 2018
25. 05.

26. 05.
ActInSpace 2018
29. 05.

31. 05.
Reklama Polygraf 2018

Starší zprávičky

Lenovo: propad do ztráty

ČTK , 25. květen 2018 09:00

Tržby ale ve finančním roce do konce března stouply o 5 % na 45,35 miliardy dolarů....

Více 0 komentářů

Trh IT i kancelářské techniky v ČR klesl

Pavel Houser , 25. květen 2018 08:00

V rámci přenosných počítačů se podle GfK dařilo segmentu ultratenkých a herních zařízení....

Více 0 komentářů

Nové telefony Android mají předinstalovaný malware

Pavel Houser , 24. květen 2018 15:25

Infikovány jsou telefony ve více než 100 zemích světa, včetně ČR, Německa, Velké Británie, Ruska, It...

Více 0 komentářů

Dvě třetiny tuzemských e-shopů nejsou připraveny na GDPR

ČTK , 24. květen 2018 10:00

Reklamní sdělení posílaná e-mailem tvoří v průměru až 25 % obratu on-line obchodů. ...

Více 0 komentářů