Jak vypadá ideální kancelářský počítač?

Michal Polák , 09. leden 2009 06:20 0 komentářů
Rubriky: Hardware

Počítač
Na trhu je celá řada počítačů spadajících do oblasti využití ve firemním prostředí. Aspektů ovlivňujících vhodnost řešení pro vaše podnikání existuje celá řada. Jak by měl vypadat kancelářský počítač a co by měl splňovat? Podívali jsme se na minimální požadavky některých aplikací a vcítili se do samotných uživatelů. Opomenuta nezůstala ekonomická stránka věci v závislosti na údržbě.

Počítač
Stále častější řešení s úsporou místa v podání společnosti HP.

Kvalitní komponenty na dlouhé časy

V úvodu je dobré říci, že se budeme věnovat ideální koncové stanici pro podnikové využití. Jedná se o nejběžnější počítače ve většině případů shodné s PC. Úkolem každého podniku je zisk, na tom není nic nového. Tento ukazatel hraje největší roli při pořizování. Šetřit na mnoha z prvního pohledu zanedbatelných místech se rozhodně vyplatit nemusí. Máme na mysli samotný vnitřní hardware. Mezi jeho hlavní ukazatele tradičně patří cena a výkon. Podnikové prostředí vyžaduje celou řadu dalších parametrů, jejichž opomenutí přichází později draho. Kvalita ovlivňuje mnohé. Zejména pak snížené výdaje na opravy, technické práce a zpoždění úloh na počítači probíhajících. Kupříkladu objeví-li se závada na základní desce, pracovník pozastaví práci a ohlásí ji na vyšší místo. Na řadu přichází technik, který musí najít nalézt a odstranit závadu. Dotyčný pracovník prozatím nemůže pokračovat v práci, v lepším případě přechází dočasně na jiný počítač. Situace může být snížená nedostupností nového komponentu.

Jsou dvě cesty, jak se vyhnout tomuto problému. Kupovat možná co nejnovější technologie anebo produkty označené zárukou dostupností po určitou dobu. Uvést můžeme kupříkladu procesory AMD označené přízviskem „Business Edition“ s garantovanou dostupností až patnáct měsíců po koupi. Nezapomínejme na spotřebu jednotlivých komponent. U procesoru ji odvodíme z dostupných testů na internetu a pochopitelně z informací od samotných výrobců. Od věci rozhodně není přihlédnout k výrobní technologii, frekvenci a napětí. Obecně v daných příkladech lze ke spotřebě říci, že čím nižší, tím lepší.

Není současný hardware naddimenzovaný?

Jedním z hlavních důvodů investic do IT je jejich návratnost. Nepřichází sama od sebe. Řešení musí být správně navrženo, nastaveno a pracovníkovi vyhovovat. Poslední aspekt je velmi důležitý, protože zaměstnanec je tím, kdo s počítačem bude pracovat. S nekvalitní myší určitě práce nepůjde podle přestav ani jedné ze stran. O oblasti příslušenství k ovládání počítače se nevedou velké diskuze a často se šetří a pozornost se orientuje na vnitřní hardware. Minimální a doporučené požadavky nejsou v řadě případů přehnané. Mnoho kancelářských počítačů je naddimenzovaných.

Jak jsme přišli k tomuto tvrzení? Vymezení současné hranice počítače dostačujícího na efektivní práci s operačním systémem, internetem a kancelářským balíkem je nejlepší určit na základě doporučených požadavků jednotlivých produktů. K používání kancelářského balíku Microsoft Office 2007 vám bude stačit pouze 500 MHz procesor, 256 MB operační paměti a místo na disku. K tomuto musím poznamenat, že při této konfiguraci se bude pracovat pravděpodobně špatně. U alternativního balíku OpenOffice.org jsou požadavky na operační paměť totožné. Při zachování rezervy a s přihlédnutím na poměr cena/výkon dostaneme zajímavý výsledek. Pro představu pro platformu běžící na Linuxu dostačuje kterýkoliv procesor na současném trhu a velikost operační paměti je dobré držet alespoň na 512 megabajtech. Uvedené řešení platí i pro příklad s integrovanou grafickou kartou. U platformy postavené na Windows Vista je dostačující spíše jeden gigabajt.

Počítač
Tenký klient zastupující řešení Raydesk. Vyniká zejména
úsporou místa a nízkou spotřebou.

Možnosti v řešeních, co se přímo naskýtají

Ve svém okolí často pozoruji stížnosti běžných uživatelů na hluk počítače. Koncentrovat se na práci není mnohdy vůbec jednoduché, zvláště vydávají-li ventilátory hluk o hodnotě desítek decibelů. Tomu lze předejít použitím hardwaru s menším tepelným vyzařováním. Do kanceláře těžko budete aplikovat drahé a na instalaci složitější vodní chlazení. Řada tedy přichází na pasivní chlazení. Bohužel u klasického počítače se hluku zbavit nelze. Nevýhodou hlučnosti netrpí většinou notebooky a malé stolní počítače. Zvláště druhá skupina se možná v tomto roce bude rozvíjet více než kdy předtím. Namátkou si vzpomeňme na Fujitsu Siemens Esprimo Q5020 anebo Asus Eee Top. Ačkoliv cena těchto řešení nebývá astronomická, pohybuje se na úrovni levnějších notebooků a daleko za hranicí levného kancelářského počítače. Počítače nabízené celosvětovými producenty bývají většinou odladěné a není třeba se v mnohém zabývat jejich složením. U nich pozor na garanční nálepku. Zamezuje vyčištění počítače od prachu a tím razantně snižuje životnost počítače.

Kolik to bude stát?

Závěrem lze říci, že ideální kancelářský počítač bude disponovat přiměřeným hardwarem, jenž dovolí pohodlnou práci za ticha a s minimální údržbou. Není od věci zmínit ani jednoduchý recept v případě, že si vaše IT oddělení skládá počítače z komponent. Výsledek disponující dvoujádrovým procesorem, gigabajtem operační paměti a pevným diskem o kapacitě 320 gigabajtů vás vyjde už na necelých 5 000 korun bez daně. Pak už se určitě vyplatí zamyslet se nad investicí do vyšší ergonomie, kterou zaměstnanec určitě ocení.

Čtěte také na ITBiz.cz:

Firmy si mohou pořídit počítače, které samy zavolají o pomoc
České předsednictví z pohledu informací
Svět informační bezpečnosti v roce 2009: malware míří na web
Notebooky v prodeji překonaly desktopy


Komentáře

RSS 

Komentujeme

AI i její tvůrci před soudem

Pavel Houser , 22. duben 2018 09:30
Pavel Houser

John Kingston z anglické University of Brighton poskytl pro The Register svůj pohled na právní odpov...

VíceRSS 

Zprávičky

Infor Visual 9 dostupný na českém a slovenském trhu

Pavel Houser , 25. duben 2018 12:13

Nová verze je odpovědí na současný nárůst zakázek a potřebu zvýšit výkonnost v malých a středně velk...

Více 0 komentářů

Apple začne splácet irské vládě miliardový daňový nedoplatek

ČTK , 25. duben 2018 10:00

Apple se proti předloňskému rozhodnutí Evropské komise o zaplacení 13 miliard eur odvolal, stejně ja...

Více 0 komentářů

Streamování je poprvé největším zdrojem příjmů hudebního průmyslu

ČTK , 25. duben 2018 09:00

Příjmy hudebního průmyslu se díky streamování začaly zvyšovat po dlouhém období poklesu. ...

Více 0 komentářů

Kalendář

30. 04.

03. 05.
Dell EMC World 2018
01. 05.

03. 05.
IFS World 2018
14. 05.

17. 05.
TechEd-DevCon 2018

Starší zprávičky

V ČR a na Slovensku se prodá přes milion a půl flash disků

Pavel Houser , 25. duben 2018 08:00

Přitom jen naprosté minimum jich je zabezpečených, uvádí Kingston s ohledem na blížící se platnost G...

Více 0 komentářů

Poskytování IT služeb mění podnikání Konica Minolta

Pavel Houser , 24. duben 2018 10:37

Prudký nárůst tržeb v segmentu IT služeb vedl společnost Konica Minolta ke změně přímého prodeje. ...

Více 0 komentářů

Čtvrtletní zisk Googlu výrazně překonal očekávání

ČTK , 24. duben 2018 08:48

Tržby firmy Alphabet se meziročně zvýšily o 26 procent na 31,1 miliardy dolarů....

Více 0 komentářů

EK zkoumá, zda nechá Apple převzít Shazam

ČTK , 24. duben 2018 08:00

Apple by za aplikaci mohl zaplatit asi 400 milionů dolarů....

Více 0 komentářů