7 hlavních hrozeb pro byznys Apple

Karel Wolf Petr Švec, 07. květen 2010 08:01 3 komentářů

Apple
Není pochyb, že Apple prožívá své zlaté časy. Není to tak dávno, co se dostal mezi 3 nejcennější značky světa, a ambice má nepochybně ještě vyšší. Jedna z nejúspěšnějších značek technologického průmyslu ovšem v takovéto situaci nebyla vždycky, zažila již časy, kdy jí bylo pořádně úzko. Může se ta doba vrátit?Apple
Jak šel čas s počítači iMac
Masový úspěch Apple nepřinesl Macintosh (dnes iMac), ale sada zdánlivě nenápadných mobilních (UbiComputing) zařízení. Značka tak ponejvíce získala na ceně až v posledních letech, kdy na svět přišly platformy jako iPod, iPhone nebo iPad. To je asi také největší slabina Apple a konkurence to dobře ví. Jak vypadají konkurenční zbraně, pomocí kterých by některé společnosti (Google, Microsoft, HP, Dell) rády vrátily Apple o několik let zpátky?


1. HP Slate

Tak trochu divoká karta ve hře, která by mohla vyjít. Miniaturní tablet byl začátkem roku představen na technologickém veletrhu CES a jeho vypuštění na trh se plánuje co nevidět. Není náhodou, že výrobek pohánějí Windows 7 s plně přizpůsobeným dotykovým uživatelským rozhraním. Tablet byl vyvíjen celých 5 let a iPadu není zrovna nepodobný. Jeho největší konkurenční výhodou je, že se vlastně jedná o klasický plnohodnotný počítač.

2. Google Chrome OS

Google Chrome OS je asi nejočekávanější aplikace tohoto roku. Rychlý a jednoduše ovladatelný web-based systém právě pro Ubipersvazive/ Computing, tedy opět pro různé přechodové formy mezi klasickým PC a mobilním telefonem. Velký důraz je kladen také na integraci a využití online aplikací. Chrome OS tak bude naplno využívat všech možností cloud computingu, které jsou každým dnem mocnější a použitelnější. Právě díky posunu vůči cloud-computingu budou všechna uživatelská data ukládaná online. Pevný disk v počítači tak bude sloužit jen jako cache pro rychlejší práci. A navíc všechno v cloudu, podle konceptu, který zástupci Googlu představili, by také mělo být možné se přihlásit na vlastní účet z jakéhokoliv počítače s nainstalovaným Chrome OS. Během několika vteřin by tak uživatel měl k dispozici své osobní prostředí se svými daty. Pokud nějaká společnost chce a zároveň může zasadit Applu drtivý úder, je to právě Google.

3. Microsoft Kim, ehm, Kin

Dlouho očekávaný chytrý telefon od Microsoftu se silným napojením na sociální sítě a daty v cloudu - před pár lety nemyslitelné. Telefony budou hned na úvodní obrazovce poskytovat aktuální informace ze sociálních sítí, jako je Facebook, MySpace, nebo Twitter. Do cloudu mají být ukládána všechna data, se kterými telefon pracuje, kromě operačního systému samotného. I při ztrátě nebo zničení zařízení tak uživatelé budou mít k dispozici adresář, kalendář, poznámky, všechny SMS zprávy, nebo i historii hovorů. Zařízení jsou vybavena dotykovým displejem, model Kin Two dokonce i plnohodnotnou qwerty klávesnicí a fotoaparátem kombinovaným s videokamerou schopnou pořizovat záznamy v HD rozlišení. Obě zařízení mají mít integrovaný také multimediální přehrávač Zune, který Microsoft vyrábí.

Android
Google Android

4. Windows Phone 7

Je jasné, na jaké zákazníky Windows Phone 7 Series míří, narozdíl od předchozích systémů to rozhodně není primárně byznys klientela. Změnu filozofie asi nejlépe ilustruje úvodní obrazovka telefonu. Seriozní statické ikonky byly nahrazeny „živými panely“, které zobrazují aktuální informace ze zdrojů, které si uživatel nastaví. Typické použití zahrnuje vytvoření „živých panelů“ pro blízké přátele. Panel s takovým nastavením pak dynamicky zobrazuje nejnovější aktualizace stavů zvoleného přítele v různých sociálních sítích. Neomezuje se přitom na text, ale ukáže i náhled obrázků. Stejným způsobem je možné přijímat i dynamické informace, které se týkají práce. Všechny telefony z řady Windows Phone 7 Series jsou také úzce provázány s vyhledávačem Bing. Výsledky vyhledávání budou upřesňovat specifická pravidla spojená s tím, jak uživatel se svým zařízením pracuje.

5. Steve Jobs

Ano, je to překvapivé, ale je to tak, největší hrozbou pro Apple je jeho největší hvězda a spoluzakladatel, respektive jeho zdravotní stav. Před časem se to pěkně ukázalo v momentě, kdy Google News zaindexoval jeho předčasně vydaný nekrolog, akcie společnosti zažily velmi perný den. Není pro Apple hrozbou, že jde přes její právní status stále o firmu jednoho muže?

6. Google Android OS

Android má rozhodně velký potenciál, ale jeho uvedení na trh přineslo spíše rozpaky. V první fázi se tak jednalo spíše o hračku pro geeky. Dnes má již měřitelný podíl na trhu, který může Google podpořit z mnoha stran (aplikace, online služby, NexusOne). Ne náhodou se na mnoha telefonech Android jeví jako přímá alternativa k iPhone.

7. Útok z nečekané stranyČást úspěchu Apple nepochybně stojí na originálním a vysoce estetickém designu. Na stejnou strunu ale dnes hrají i další hráči. Z hi-endových koncových produktů jsou to hlavně HP a Dell, z low-endu pak například asijský Asus, do budoucna bude čím dál tím těžší udržet se v této oblasti krok před konkurencí.

Samostatnou kapitolu tvoří soudní spory Apple (Nokia versus Apple: Patentový spor se může táhnout i roky, Apple vyhlašuje válku, žaluje tchajwanského výrobce telefonů HTC), ale těmi se budeme zabývat zase až někdy jindy.


Komentáře

anywherehome #1
anywherehome 04. červen 2010 15:20

co je to za nesmysl?? Apple nikdy nebude mít konkurenci!! bo Hruštička je zaměřena na hloupost, která se k tomu veřejně přiznává :) "k čemu mi je usb, microsdhc, mulititasking, otevřenost?" :-D

Náhodný kolemjdoucí #2
Náhodný kolemjdoucí 07. květen 2010 15:28

Neodpiskal cirou naaaahodou HP pred nekolika dny ten slate s tim, ze to ma malou vydrz a ze budou mit neco podobneho, ale pobezi na tom WebOS, coz logicky naznacuje, ze tam nebude ani zminovany Atom, ale spis nejaky ARM?

Zdroj: http://techcrunch.com/2010/04/29/hewlett-packard-to-kill-windows-7-tablet-project/

Petr Švec 07. květen 2010 15:49

Dobrý den,

se Slate to je trochu komplikované. Spekuluje se sice, že HP projekt v současné podobě sice odpískala, pravděpodobně ale jen Win 7 nahradí jiným OS (nejžhavějším kandidátem je v současnosti webOS) a Slate stejně uvede. Na druhou stranu všechny zprávy na tohle téma, ať jsou z TechCrunche, Reuters, Registeru, nebo i ITBIZu, necitují HP jako takové (které se k tomu zatím nijak nevyjádřilo a de facto tak Slate pořad jede i s Win 7), ale jen "zdroje obeznámené se situací." Osobně mám tendenci všechny takové zprávy brát s rezervou do té doby, než je výrobce oficiálně potvrdí, nebo vyvrátí.

ARM zní logicky, protože to je snad jediné, na čem webOS kdy běžel. Na druhou stranu implementace ARM by vyžadovala úpravu celého zařízení, což by se HP mohlo prodražit. Osobně to vidím spíš tak, že HP uvede nejdříve nějaký Win tablet a později (možná trochu obměněný a s jiným procesorem) něco velmi podobného, co využije webOS. Ono v tuhle chvíli je hlavní, aby se na trhu vůbec nějaký tablet objevil co nejdříve. Čím déle bude HP váhat, tím hůř se pak bude na trh vstupovat později, byť třeba s lepším zařízením.

Zdraví

Petr Švec

RSS 

Komentujeme

V datových centrech už nejde o Windows?

Pavel Houser , 22. březen 2017 12:47
Pavel Houser

Trevor Pott si na The Register pokládá otázku o budoucnosti serverových Windows na platformě ARM. ...

Více


Kalendář

20. 03.

24. 03.
CeBIT 2017
21. 03.

24. 03.
Amper
25. 03. INSPO 2017
RSS 

Zprávičky

Apple čeká na Novém Zélandu vyšetřování kvůli daním

ČTK , 24. březen 2017 13:00

Americkou společnost Apple čeká na Novém Zélandu vyšetřování, navzdory miliardovému obratu tam totiž...

Více 0 komentářů

Huawei a SUSE spolupracují na platformě pro kritické úlohy

Pavel Houser , 24. březen 2017 11:42

SUSE Linux Enterprise Server jako preferovaný standardní OS pro KunLu umožňuje výměnu procesorů a pa...

Více 0 komentářů

Novela zavádí lepší užití informačních systémů veřejné správy

ČTK , 24. březen 2017 08:00

Zákon má mj. zabránit duplicitě informačních systémů a plýtvání penězi při jejich nákupu....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Workplace Hub pro optimalizaci systémů i procesů

Pavel Houser , 23. březen 2017 16:09

Konica Minolta v partnerství se společnostmi Microsoft, HPE, Sophos, Canonical a BrainTribe přichází...

Více 0 komentářů

Jen necelá polovina firem pravidelně zkoumá data o zákaznících

ITBiz.cz , 23. březen 2017 14:30

Podle studie společnosti Oracle pouze 44 % firem pravidelně zkoumá data o svých zákaznících s cílem ...

Více 0 komentářů

Google umožní sdílení polohy přes aplikaci Google Maps

ČTK , 23. březen 2017 13:30

Uživatelé populární mapové aplikace Google Maps budou moci od příštího týdne sdílet s ostatními svou...

Více 0 komentářů

V affiliate marketingu se u nás letos protočí 3 miliardy

ITBiz.cz , 23. březen 2017 10:00

Celkový objem trhu online affiliate marketingu e-shopů v ČR a SR činil v roce 2016 dle odhadů VIVnet...

Více 0 komentářů