• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Adobe chystá žalobu na Apple kvůli diskriminaci technologie Flash v iPhone OS 4.0

Petr Švec
16. 4. 2010
| Zprávičky

Kvůli diskriminaci technologie Flash v novém operačním systému iPhone OS 4.0, hrozí Adobe rozpoutat jednu z největších právních bitev posledních let.

Kladivo

Podle informací internetového zpravodajského portálu IT World plánuje Adobe zažalovat Apple už v průběhu několika týdnů. Důvodem je změna v novém SDK (Software Development Kit) pro operační systém iPhone OS 4.0, který Apple představil v minulých dnech. Tento operační systém Apple nasazuje do zařízení, jako je oblíbený smartphone iPhone, multimediální přehrávač iPod a „nejnovější počit“ Applu, tablet iPad. V rámci nového SDK Apple nejen bojkotuje aplikace vytvořené v nástroje Flash, ale také ty programy, které jsou z Flashe konvertovány do API podporovaného iPhone. Tento způsob tvorby aplikací pro iPhone Adobe bude nabízet v rámci nového Creative Suite 5, a to v rámci plug-inu s názvem iPhone Labs. Nový iPhone OS 4.0 podporuje jen aplikace napsané v jazycích Objective-C, C, C++ a Javascript.

Zatím není jasné na základě jakých argumentů hodlá Adobe proti Applu vystoupit. To, jaké aplikace povolí a jakým způsobem je bude schvalovat, je zcela v kompetenci společnosti a všichni zákazníci a vývojáři s tímto způsobem chtě nechtě souhlasí. Jakkoliv „chválihodná“ iniciativa Adobe ve skutečnosti je, její naděje na úspěch je poměrně mizivá. Jak už bylo zmíněno, Apple má své, velmi kritizované, licenční podmínky smluvně ošetřeny a šance na výhru jsou tak velmi nízké.

Bojkot technologie Flash ze strany Applu je na druhou stranu poměrně pochopitelný. Pokud by společnost technologii Flash začala oficiálně podporovat, vysoce ziskový App Store by v minutě mohl skončit. V rámci technologie Flash by totiž aplikace pro iPhone mohl vyvíjet prakticky každý programátor, navíc by na iPhonu bylo možné spouštět i některé již vytvořené aplikace. Obejít kontrolu ze strany společnosti Apple by tak bylo velmi jednoduché a firma by tak začala přicházet o licenční poplatky, které má z každé prodané aplikace. Apple by navíc nemohl kontrolovat, jaké aplikace pro iPhone povolí, a jaké ne.

Zdroj: The Register

Související příspěvky

Zprávičky

AI snižuje důležitost formálního vzdělání, říká studie PwC

15. 6. 2025
750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří
Zprávičky

Čínská společnosti Tencent zvažuje koupi jihokorejského vývojáře Nexon

14. 6. 2025
Tiskové zprávy

O2 zavádí do své sítě samostatné 5G jádro (5G stand alone)

13. 6. 2025
Tiskové zprávy

AI agenti místo „noreply“ v nové platformě Salesforce

13. 6. 2025

Zprávičky

AI snižuje důležitost formálního vzdělání, říká studie PwC

ČTK
15. 6. 2025

Zavádění umělé inteligence (AI) na pracoviště výrazně zvyšuje produktivitu zaměstnanců i tržby firem. V

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Čínská společnosti Tencent zvažuje koupi jihokorejského vývojáře Nexon

ČTK
14. 6. 2025

Čínský internetový gigant Tencent Holdings zvažuje možnost nákupu jihokorejského vývojáře her Nexon. Tencent hledá

Nvidia a Perplexity AI plánují evropské modely AI, zapojí se také Slovensko

ČTK
13. 6. 2025

Americký výrobce vyspělých polovodičů Nvidia a a start-up Perplexity AI uzavřely partnerství pro vytvoření

OpenAI chce podle médií peníze od investorů ze Saúdské Arábie, Indie a emirátů

ČTK
13. 6. 2025

Americká společnosti OpenAI, která je průkopníkem v oblasti generativní umělé inteligence (AI), jednala se

Jeden z prvních počítačů Apple se v USA vydražil za více než 223 000 dolarů

Piráti podali oznámení na šéfa IT z MPSV Trpkoše, dle něj byly zakázky v pořádku

ČTK
12. 6. 2025

Piráti podali trestní oznámení na šéfa sekce IT ministerstva práce Karla Trpkoše kvůli zadávání

Policie zřejmě získá snadnější přístup do rejstříku trestů a evidence přestupků

ČTK
12. 6. 2025

Policie pravděpodobně získá snadnější přístup do rejstříku trestů a evidence přestupků. Umožnit to má

Vláda projedná novelu, která zpřesní pravomoci NÚKIB

Nová pravidla pro kybernetickou bezpečnost Senát schválil

ČTK
12. 6. 2025

Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o

ČR by si v AI měla najít silné stránky, potenciál je ve zdravotnictví

ČTK
12. 6. 2025

Česko by si v umělé inteligenci (AI) mělo najít silné stránky a těm se

Tiskové zprávy

O2 zavádí do své sítě samostatné 5G jádro (5G stand alone)

AI agenti místo „noreply“ v nové platformě Salesforce

AI vyžaduje kontext i ve veřejné správě

ZEBRA SYSTEMS vyhlásila nejlepší lokální partnery za rok 2024

Women in Tech snídaně: sdílení, které pomáhá ženám v technologiích růst

Méně papírování, rychlejší schvalování. Draslovka sjednocuje správu výdajů a služebních cest do jednoho systému

Zpráva dne

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Redakce
15. 5. 2025

Kupte Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com a můžete růst s tímto OS jak při...

Videa ITBiz.cz

Glenn Mallon, Dell Technologies

Elektronická recepční

FORXAI Mirror

Kamery pro průmysl a detekci požárů

Kamery pro vyhodnocení spokojenosti zákazníků

Kalendář

Zář 22
22. září @ 8:00 - 26. září @ 17:00

EMO Hannover 2025

Říj 1
Celý den

Cyber Attacks

Říj 21
Celý den

Bezpečnosť a dostupnosť dát

Zobrazit kalendář

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

Focus group(s)

Brainstorming

Broker

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware int Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Systém krevních skupin se stále komplikuje
  • Vodním světem byl i asteroid Ceres
  • Za znečistěné ovzduší mohly požáry v kanadských lesích

RSS AbcLinuxu RSS

  • Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma (13. a 14. června 2025)
  • Kali Linux 2025.2
  • Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.