
Hlavním tématem bude dnešní stav nových sociálních sítí, které se nesnaží jít proti Facebooku, ale mají vyšší myšlenku „interakce sociálních sítí“. Poté nakoukneme na nové projekty v oboru online-videopůjčovny se zajímavou inovací a na českou verzi OpenID.
Facebook. Fenomén, který zaplavil svět. Brzy se jeho cena bude jen málo lišit od Microsoftu a s 600 milionovou „klientelou“ se naprosto bez pardonu může měřit s Googlem + Youtube dohromady. Otázkou zůstává, zda stejně jako si Facebook proklestil cestu přes MySpace a další, jestli se najde životaschopná konkurence ipro něj. Všichni kamarádi jsou na Facebooku, tak proč bych měl používat jinou síť? Většinou jsou uživatelé ochotni omrzet zajímavé funkce jiných sítí, jelikož zde nejsou jejich přátelé a tak odpověď na tuto otázku nenajde jediný z tvůrců jiných, nových či něčím velmi zajímavých sociálních sítí. Já osobně na Facebook hledím skepticky, ale sám se na něm občas nacházím a není tedy od věci si přiznat, že je to vynález naší generace.
Ani tak nás tedy nezajímá Facebook, jako spíše jeho „protivníci“.

neSocialNetwork
Nejdříve si tedy představme hlavní myšlenku. Je to něco jako opensource Facebook. Vybral jsem si ho, protože mi přijde nejlepší z podobných projektů. Tvůrci OneSocialNetwork chtějí docílit možnosti spolupráce sociálních sítí, díky jednotnému jazyku. Něco jako když z e-mailu, který máte na googlu posíláte e-mail příteli na seznamu. OneSocialNetwork tedy nabízejí volně svůj zdrojový kód, a každý si může vytvořit svou sociální síť, kde on bude moct spolupracovat a sdílet i se sítěmi ostatními (se stejným základem). Perfektně je zde udělaná práce s podporou chytrých telefonů a zrovna v tomhle případě Facebook pokulhává. Osobně doufám, že se jim povede provést jejich úmysl, aspoň v menším měřítku.
Hodnocení a můj názor:
Zde užiji hodnocení slovní, jelikož tento projekt nemá peněžní cíle. Jde o to nabídnout světu alternativu a tak je tu. Myšlenka projektu je k pozastavení, ale za a) není zdaleka jediná a za b) problémem zůstává, že se spíše všichni lidé přesunou na Facebook a tím pádem problém kompatibility odpadá. Na druhou stranu doufám, že se najde někdo, kdo se Facebooku „postaví“ a jednoho dne mu bude koukat z očí do očí. Nechci říkat, že je Facebook špatný výtvor, ale dá se udělat věc o dost lepší, a tak mě také zaráží, že tam stále jsem.
Další stejně zaměřené projekty: Insoshi, Ellg a The Appleseed Project
A teď něco z jiného šálku zajímavých projektů.

Zediva
Zediva je velmi zajímavým typem online „videopůjčovny“. Není to zde jako u Topfunu, kde si prostě půjčíte film a koukáte se. Zde si můžete půjčit jen film, který momentálně nikdo jiný nekouká. Zediva totiž koupila jen jednu kopii a tak ušetří velký podíl nákladů. Pokud je zrovna film, který chce uživatel zhlédnout nedostupný, nechá si poslat upozornění, až se film uvolní. Je to chytrý nápad a podle všeho ani neporušuje žádný zákon. Rozhodně zde nenajdete filmy staré, ale novinky co jsou zrovna na DVD, jako třeba Machři či Expendables, jsou zde k dispozici. Vše za celkem rozumnou cenu, kdy uživatele přijde film na 35 Kč, což je pěkná cena za novinky.
Hodnocení:
+ malé náklady
+ chytré řešení
– lidem se nechce čekat
Můj názor:
Chytrý nápad z tohoto startupu dělá velmi zajímavý projekt. Mě osobně by zajímalo, jestli se jim povede si vybudovat větší základnu filmů, ale to je hlavně otázka, jak dopadne jejich konkurenční boj.

MojeID
O čem to tedy je. MojeID si zakládá na myšlence užít jeden účet na více portálech. Na MojeID si založíte účet, který pak na stránce můžete užít díky jeho synchronizaci s portálem. Ušetří to tedy neustálé problémy se jmény a hesly k jednotlivým účtům. Tento projekt byl uveden s celkem velkou sebedůvěrou, avšak je celkem nepoužitelný. Nejen, že nápad MojeID je celkem hloupý, protože jakmile se podaří hackerovi zlomit tento účet, rázem je na všech Vašich užívaných stránkách, pod Vaší identitou, kde je MojeID funkční, tak také to, že je zde malá podpora oblíbených ochodů. Už jen to stačí pro to, aby se uživatelé dále nezabývali tímto projektem. Dle mého portál MojeID nemá moc čím zaujmout, až na to, že je oproti OpenID český, a tak může nabídnout pár českých netových „krámků“. Je tady taky k zvážení, zda nechci mít všude jiná hesla, také kvůli tomu, abych se mohl lépe chránit. Jak už jsem naznačoval, MojeID není Pentagon a tak uživatelé nemohou počítat s nedobytelnou pevností. Už jen od oka si lze udělat obrázek, že hacker by neměl narazit na větší problém.
Hodnocení:
+ rozšíření po českých obchodech
– nenabízí uživatelům žádné nástavné funkce
– pro rozumnější uživatele zbytečné a „nebezpečné“
Můj názor:
Zajímavý leč okopírovaný nápad, které nemá smysl dlouhodobě rozvádět. Nápad nemusí být nový, ale hlavně musí donášet něco navíc, něco inovativního co přitáhne nové uživatele, jinak se jen vyhazují peníze z okna, na realizace tohoto projektu. Též tak je podle mě důležité si před projektem vytknout cíle a zvážit cestu, kterou se projekt má ubírat a s tímto slabým základem, který MojeID předvedlo a s dosti slabou ukázkou funkce, je tento projekt pasován do škatulky průměrných aplikací, kterých je na internetu přemnoho.