• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

ANALÝZA: Apple, Microsoft, Nokia i Google se chystají do bitvy o nejlepší mobilní platformu

itbiz
17. 2. 2010
| Články
bitva

Oči celého mobilního světa se v těchto dnech upírají do Barcelony, kde se koná každoroční Mobile World Congress. Ale ten letošní je něčím výjimečný – více než o samotných přístrojích zde slyšíme o nových platformách nebo zásadních změnách těch stávajících. Zcela očividně se schyluje k dosud nevídanému zápasu o vliv na koncová zařízení.

Mobilní telefony s operačními systémy stály v počátku své existence stranou zájmu. Pro technologické fajnšmekry představovaly „hezkou hračku“, ale v globálním pohledu tvořily jen menšinovou část trhu s mobily, která oproti „hloupým“ telefonům (tedy bez otevřeného operačního systému) nenabízela žádné výrazné výhody.

navigace OVI

Zákon akce a reakce

Vše se změnilo s masivním rozšířením GPS navigace. Ta učinila telefony s operačním systémem rázem přitažlivější. Pomohl ovšem i dramatický pokles ceny, který umožnil jejich rozšíření mezi uživatele, kteří by jinak o podobné přístroje neměli zájem. A právě tato většina, pole dosud neorané, je pro výrobce mobilů, stejně tak jako pro operátory velice přitažlivá.

V plném světle to ukázal příchod Apple iPhone na trh. Bez nadsázky lze říci, že den, kdy se začal „jablečný telefon“ prodávat, znamenal pro svět mobilů zásadní přelom, po němž už nic nebude jako dřív. Jaké jsou zásluhy iPhonu?

Jeden Apple vládne všem

Prvně zcela odstranil strach uživatelů z něčeho takového jako je operační systém. Normálně by byla nově příchozí platforma podrobována silnému zkoumání, nevybíravé kritice a musela by čelit nedůvěře potencionálních zákazníků, kteří se obávají odlišného způsobu ovládání nebo nedostupnosti některých aplikací, na které jsou zvyklí. O iPhone ani tímto způsobem neuvažují: při správně navrženém prostředí a logice ovládání začne většina lidí smartphone intuitivně využívat plnohodnotným způsobem.

To však není prakticky možné bez internetového připojení, a tedy i nějakého paušálního tarifu. Požadavek Apple, aby operátoři dělili o zisky vygenerované iPhonem (především za přenos dat), zní jako nehorázná drzost, ale poskytovatelé služeb si snadno spočítali, že i tak se jim to vyplatí. Jednoduše proto, že za internet jim najednou začnou platit lidé, kteří by o tom dříve ani vzdáleně neuvažovali.

A do třetice je zde další drzost Apple, která ovšem rovněž funguje nad očekávání dobře. Naprostá kontrola nad nahráváním aplikací prostřednictvím kontrolovaného obchodu, z nějž firma rovněž inkasuje provizi. Zákazník tak za svůj telefon neplatí jen při nákupu, ale i při jeho dalším rozšiřování. Z počátku byl tento přístup označován jako slabina, ale navzdory očekávání se ujal. A to dokonce tak, že se jej mnozí snaží napodobit (viz dále).

Kafe na půl cesty

Krom toho se stále rozšiřuje základna přístrojů ve velikosti mezi mobilním telefonem a klasickým notebookem. Ať už se jedná o nejrůznější PDA, komunikátory, tablety nebo netbooky, všechny potřebují ke svému běhu nějaký operační systém. A podle obchodních úspěchů Microsoftu ve světě „velkých operačních systémů“ je jasné, že tento druh byznysu bude více než výnosný a že si ho nikdo nemůže nechat ujít.

system iPhone

Dlouho se zdálo, že jsou karty rozdané a jen máloco se bude měnit. Nyní naopak situace připomíná horké letní odpoledne před bouřkou, po které nemusí zůstat kámen na kameni. Kdo jsou hlavní hráči a jaké jsou jejich hlavní trumfy?

Symbian

Symbianu zprvu stačilo pro úspěch spojenectví největším výrobcem mobilů finskou Nokia, což s přehledem stačilo na jeho většinový podíl na trhu. Systém byl primárně navržen k ovládání telefonů a počítačové funkce zde byly až druhořadé, což mělo za následek jednoduché ovládání. Systém se tak jen pozvolna vyvíjel a nepřinášel zásadní inovace.

To se však změnilo s příchodem dotykových displejů. Ať už se jedná o dočasnou módní vlnu, anebo skutečný trend, není možné tuto skutečnost ignorovat. I když podle odborníků zde Nokia poněkud zaspala a její pokusy naroubovat poslední verzi Symbianu na dotykový displej nepůsobí příliš konzistentním dojmem, zdá se, že dokáže s Apple srovnat krok.

Je ovšem jasné, že bez zásadních inovací systém další ataky nepřežije. Hlavní změnou je tak uvolnění celého systému jako open source. Platforma Android jasně dokazuje, že je to možné a dokonce i prospěšné. Podle Nokie to dopomůže zejména urychlení vývoje, a tak bychom se ještě před koncem roku měli setkat s novou verzí, která už nebude určena jen pro mobily, ale i pro větší zařízení. Nepřekvapí proto podpora HD videa, schopnost přehrávat DivX nebo akcelerace 3D her.

Windows Mobile

Systém od Microsoftu byl původně určen pro PDA, se kterých se postupně vyvinuly komunikátory. Ačkoli se vývoj snažil tuto skutečnost reflektovat, telefony s Windows Mobile se dlouho nemohly zbavit stigmatu špatné ovladatelnosti, pročež je někteří výrobci osazovali inovovaným ovládacím rozhraním z dílny třetích stran.

Podle Steva Ballmera, který nové Windows Mobile 7 v Barceloně osobně představoval, se toto vše má stát minulostí, protože tento systém má být vystavěn na zelené louce. Více než starším verzím se tak podobá hudebním přehrávačům Zune. Microsoft dále hodlá těžit ze své silné pozice na desktopech a světe div se, vypadá to, že pro instalaci zařízení zvolí stejný obchodní model jako Apple.

Android

V historii snad nenajdeme očekávanější mobilní platformu. Zvláště pak proto, že za ní nestojí nikdo menší než samotný Google. První dojmy však byly více než vlažné a všichni se shodovali na tom, že je zde třeba mnoho práce. Androidu zprvu rovněž chyběla podpora nějakého významného výrobce hardwaru.

Postupné vylepšování, spolupráce s HTC a také s některými operátory má však za následek, že si své místo na slunci Android přece jen našel. Nebylo to ovšem tak impozantní příchod na scénu, jak se čekalo, a ani v budoucnosti nebude mít nic zadarmo.

MeeGo

iPhone OS X

O iPhonu jsme mluvili už v úvodu, nyní se pozornost světa obrací hlavně k představenému tabletu. Ačkoli to není nijak převratný přístroj, stejně tak jako nebude lámat prodejní rekordy, dobře naznačuje cestu, kudy se bude vývoj ubírat – rozdíly mezi mobilními telefony a počítači se zcela setřou a půjde jen o to vybrat si vhodnou velikost.

Maemo (MeeGo)

Maemo je v mobilním světě celkem horká novinka, která se skloňuje hlavně díky high-end modelu N900 od Nokie. Ta však při svém uvedení obsahovala spoustu chyb a nedodělků, stejně tak se nezapřel původ systému, který byl nejdříve určen pro tablety. Nokia N900 tak zřejmě bude prvním a posledním mobilem s tímto systémem, protože jak finský výrobce ohlásil v Barceloně, spojí tuto platformu s MobLinem od Intelu. Aby si novinka nekonkurovala se Symbianem, budou se aplikace nově vyvíjet v prostředí Qt Application Framework, takže budou plně použitelné jak v novém Symbianu, tak v MeeGo.

Budoucnost bude zajímavá

Nesmíme zapomenout ještě na minoritní platformy, které zastupuje Palm nebo Blackberry. Dá se ale očekávat, že vydrží jen do té doby, než se některý z velkých hráčů (Nokia, Microsoft nebo Google) rozhodne nakupovat, aby se zbavil nepohodlné konkurence nebo získal přístup ke kýženým technologiím.

Jak vidno, zbraně jsou naládovány střelným prachem až k prasknutí. Souboj, který bude vrcholit během následujících měsíců, tak rozhodně nebude mít obdoby.

Přečtěte si také:

ANALÝZA: způsobila Nokia zemětřesení v oblasti navigačních řešení?

Nokia versus Apple: Patentový spor se může táhnout i roky

Navigace v mobilu klasické autonavigace nenahradí

Rubriky: ByznysTelekomunikace

Související příspěvky

Jaké novinky přináší Arcserve UDP 8.1?
Zprávičky

Analýza: Neviditelným gigantem internetového provozu jsou analytické nástroje

14. 7. 2025
Zprávičky

SpaceX investuje dvě miliardy USD do Muskovy firmy zaměřené na AI

13. 7. 2025
750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří
Zprávičky

Google investuje 2,4 miliardy dolarů do technologie AI od start-upu Windsurf

12. 7. 2025
Zprávičky

Muskova xAI chce další peníze od investorů při ohodnocení na 200 miliard dolarů

12. 7. 2025

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Souhlasím se Zásadami ochrany osobních údajů .

Zprávičky

Dell 14 a 16 Premium: Nástupce XPS přináší větší výkon a dlouhou výdrž baterie

Dell 14 a 16 Premium: Nástupce XPS přináší větší výkon a dlouhou výdrž baterie

Pavel Houser
14. 7. 2025

Společnost Dell Technologies představila nové vlajkové lodě svého portfolia notebooků, které navazují na sérii

Jaké novinky přináší Arcserve UDP 8.1?

Analýza: Neviditelným gigantem internetového provozu jsou analytické nástroje

Pavel Houser
14. 7. 2025

V roce 2024 se očekávalo, že dojde k zásadnímu narušení digitálního reklamního průmyslu. Google plánoval zavedení

Europoslanci chtějí omezit příliv levného zboží z e-shopů mimo EU

ČTK
14. 7. 2025

Europoslanci by chtěli omezit rostoucí příliv nekvalitního a potenciálně nebezpečného levného zboží z internetových

Před 30 lety dostaly „empétrojky“ svůj populární název

ČTK
14. 7. 2025

Pro řadu lidí je zkratka mp3 synonymem pro jakoukoliv hudbu uloženou v počítači nebo

SpaceX investuje dvě miliardy USD do Muskovy firmy zaměřené na AI

ČTK
13. 7. 2025

Společnost SpaceX podnikatele Elona Muska investuje dvě miliardy dolarů (42 miliard Kč) do jeho

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Google investuje 2,4 miliardy dolarů do technologie AI od start-upu Windsurf

ČTK
12. 7. 2025

Společnost Google ze skupiny Alphabet zaplatí asi 2,4 miliardy USD (50,64 miliardy Kč) za

Muskova xAI chce další peníze od investorů při ohodnocení na 200 miliard dolarů

ČTK
12. 7. 2025

Americká společnost xAI miliardáře Elona Muska plánuje vybrat peníze od investorů v novém kole

Kryptoměny a jejich ekonomika

Bitcoin pokračuje v růstu na další rekordy, překonal hranici 118 000 dolarů

ČTK
11. 7. 2025

Cena bitcoinu dnes pokračuje v prudkém růstu. Kolem 8:30 SELČ se vyšplhala na další

Tiskové zprávy

Společnost Cato Networks jmenována lídrem v magickém kvadrantu 2025 Gartner Magic Quadrant pro platformy SASE

Společnost QNAP představuje myQNAPcloud One Beta

Acer slaví několikanásobné ocenění cenou Red Dot Product Design Awards 2025

Acer for Business EMEA překonává růst trhu

Nejnovější modely Acer Chromebook Plus nyní s 12měsíčním balíčkem Google AI Pro včetně služby NotebookLM zdarma

ANECT mění vedení společnosti a posiluje management

Zpráva dne

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Redakce
15. 5. 2025

Kupte Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com a můžete růst s tímto OS jak při...

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Slovník

Mass storage

Exkluzivita

Point to Multipoint

Nejpopulárnější články

Žádný obsah není dostupný

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.