ANALÝZA: Apple, Microsoft, Nokia i Google se chystají do bitvy o nejlepší mobilní platformu

Ondřej Pohl, 17. únor 2010 00:01 3 komentářů

bitva
Oči celého mobilního světa se v těchto dnech upírají do Barcelony, kde se koná každoroční Mobile World Congress. Ale ten letošní je něčím výjimečný – více než o samotných přístrojích zde slyšíme o nových platformách nebo zásadních změnách těch stávajících. Zcela očividně se schyluje k dosud nevídanému zápasu o vliv na koncová zařízení.


Mobilní telefony s operačními systémy stály v počátku své existence stranou zájmu. Pro technologické fajnšmekry představovaly „hezkou hračku“, ale v globálním pohledu tvořily jen menšinovou část trhu s mobily, která oproti „hloupým“ telefonům (tedy bez otevřeného operačního systému) nenabízela žádné výrazné výhody.

navigace OVI

Zákon akce a reakce


Vše se změnilo s masivním rozšířením GPS navigace. Ta učinila telefony s operačním systémem rázem přitažlivější. Pomohl ovšem i dramatický pokles ceny, který umožnil jejich rozšíření mezi uživatele, kteří by jinak o podobné přístroje neměli zájem. A právě tato většina, pole dosud neorané, je pro výrobce mobilů, stejně tak jako pro operátory velice přitažlivá.

V plném světle to ukázal příchod Apple iPhone na trh. Bez nadsázky lze říci, že den, kdy se začal „jablečný telefon“ prodávat, znamenal pro svět mobilů zásadní přelom, po němž už nic nebude jako dřív. Jaké jsou zásluhy iPhonu?

Jeden Apple vládne všem


Prvně zcela odstranil strach uživatelů z něčeho takového jako je operační systém. Normálně by byla nově příchozí platforma podrobována silnému zkoumání, nevybíravé kritice a musela by čelit nedůvěře potencionálních zákazníků, kteří se obávají odlišného způsobu ovládání nebo nedostupnosti některých aplikací, na které jsou zvyklí. O iPhone ani tímto způsobem neuvažují: při správně navrženém prostředí a logice ovládání začne většina lidí smartphone intuitivně využívat plnohodnotným způsobem.

To však není prakticky možné bez internetového připojení, a tedy i nějakého paušálního tarifu. Požadavek Apple, aby operátoři dělili o zisky vygenerované iPhonem (především za přenos dat), zní jako nehorázná drzost, ale poskytovatelé služeb si snadno spočítali, že i tak se jim to vyplatí. Jednoduše proto, že za internet jim najednou začnou platit lidé, kteří by o tom dříve ani vzdáleně neuvažovali.

A do třetice je zde další drzost Apple, která ovšem rovněž funguje nad očekávání dobře. Naprostá kontrola nad nahráváním aplikací prostřednictvím kontrolovaného obchodu, z nějž firma rovněž inkasuje provizi. Zákazník tak za svůj telefon neplatí jen při nákupu, ale i při jeho dalším rozšiřování. Z počátku byl tento přístup označován jako slabina, ale navzdory očekávání se ujal. A to dokonce tak, že se jej mnozí snaží napodobit (viz dále).

Kafe na půl cesty


Krom toho se stále rozšiřuje základna přístrojů ve velikosti mezi mobilním telefonem a klasickým notebookem. Ať už se jedná o nejrůznější PDA, komunikátory, tablety nebo netbooky, všechny potřebují ke svému běhu nějaký operační systém. A podle obchodních úspěchů Microsoftu ve světě „velkých operačních systémů“ je jasné, že tento druh byznysu bude více než výnosný a že si ho nikdo nemůže nechat ujít.

system iPhone

Dlouho se zdálo, že jsou karty rozdané a jen máloco se bude měnit. Nyní naopak situace připomíná horké letní odpoledne před bouřkou, po které nemusí zůstat kámen na kameni. Kdo jsou hlavní hráči a jaké jsou jejich hlavní trumfy?

Symbian

Symbianu zprvu stačilo pro úspěch spojenectví největším výrobcem mobilů finskou Nokia, což s přehledem stačilo na jeho většinový podíl na trhu. Systém byl primárně navržen k ovládání telefonů a počítačové funkce zde byly až druhořadé, což mělo za následek jednoduché ovládání. Systém se tak jen pozvolna vyvíjel a nepřinášel zásadní inovace.

To se však změnilo s příchodem dotykových displejů. Ať už se jedná o dočasnou módní vlnu, anebo skutečný trend, není možné tuto skutečnost ignorovat. I když podle odborníků zde Nokia poněkud zaspala a její pokusy naroubovat poslední verzi Symbianu na dotykový displej nepůsobí příliš konzistentním dojmem, zdá se, že dokáže s Apple srovnat krok.

Je ovšem jasné, že bez zásadních inovací systém další ataky nepřežije. Hlavní změnou je tak uvolnění celého systému jako open source. Platforma Android jasně dokazuje, že je to možné a dokonce i prospěšné. Podle Nokie to dopomůže zejména urychlení vývoje, a tak bychom se ještě před koncem roku měli setkat s novou verzí, která už nebude určena jen pro mobily, ale i pro větší zařízení. Nepřekvapí proto podpora HD videa, schopnost přehrávat DivX nebo akcelerace 3D her.

Windows Mobile

Systém od Microsoftu byl původně určen pro PDA, se kterých se postupně vyvinuly komunikátory. Ačkoli se vývoj snažil tuto skutečnost reflektovat, telefony s Windows Mobile se dlouho nemohly zbavit stigmatu špatné ovladatelnosti, pročež je někteří výrobci osazovali inovovaným ovládacím rozhraním z dílny třetích stran.

Podle Steva Ballmera, který nové Windows Mobile 7 v Barceloně osobně představoval, se toto vše má stát minulostí, protože tento systém má být vystavěn na zelené louce. Více než starším verzím se tak podobá hudebním přehrávačům Zune. Microsoft dále hodlá těžit ze své silné pozice na desktopech a světe div se, vypadá to, že pro instalaci zařízení zvolí stejný obchodní model jako Apple.

Android

V historii snad nenajdeme očekávanější mobilní platformu. Zvláště pak proto, že za ní nestojí nikdo menší než samotný Google. První dojmy však byly více než vlažné a všichni se shodovali na tom, že je zde třeba mnoho práce. Androidu zprvu rovněž chyběla podpora nějakého významného výrobce hardwaru.

Postupné vylepšování, spolupráce s HTC a také s některými operátory má však za následek, že si své místo na slunci Android přece jen našel. Nebylo to ovšem tak impozantní příchod na scénu, jak se čekalo, a ani v budoucnosti nebude mít nic zadarmo.

MeeGo

iPhone OS X

O iPhonu jsme mluvili už v úvodu, nyní se pozornost světa obrací hlavně k představenému tabletu. Ačkoli to není nijak převratný přístroj, stejně tak jako nebude lámat prodejní rekordy, dobře naznačuje cestu, kudy se bude vývoj ubírat – rozdíly mezi mobilními telefony a počítači se zcela setřou a půjde jen o to vybrat si vhodnou velikost.

Maemo (MeeGo)

Maemo je v mobilním světě celkem horká novinka, která se skloňuje hlavně díky high-end modelu N900 od Nokie. Ta však při svém uvedení obsahovala spoustu chyb a nedodělků, stejně tak se nezapřel původ systému, který byl nejdříve určen pro tablety. Nokia N900 tak zřejmě bude prvním a posledním mobilem s tímto systémem, protože jak finský výrobce ohlásil v Barceloně, spojí tuto platformu s MobLinem od Intelu. Aby si novinka nekonkurovala se Symbianem, budou se aplikace nově vyvíjet v prostředí Qt Application Framework, takže budou plně použitelné jak v novém Symbianu, tak v MeeGo.

Budoucnost bude zajímavá

Nesmíme zapomenout ještě na minoritní platformy, které zastupuje Palm nebo Blackberry. Dá se ale očekávat, že vydrží jen do té doby, než se některý z velkých hráčů (Nokia, Microsoft nebo Google) rozhodne nakupovat, aby se zbavil nepohodlné konkurence nebo získal přístup ke kýženým technologiím.

Jak vidno, zbraně jsou naládovány střelným prachem až k prasknutí. Souboj, který bude vrcholit během následujících měsíců, tak rozhodně nebude mít obdoby.

Přečtěte si také:

ANALÝZA: způsobila Nokia zemětřesení v oblasti navigačních řešení?

Nokia versus Apple: Patentový spor se může táhnout i roky

Navigace v mobilu klasické autonavigace nenahradí


Komentáře

Danny #1
Danny 17. únor 2010 18:38

Souhlasím s myšlenkou uzavřeného operačního systému. Apple je výborným příkladem, jak by to mělo fungovat. Lidé chtějí věci jednoduché, ale plně funkční, což mnoho výrobců není schopno splnit.

Juri #2
Juri 17. únor 2010 19:12

Určitě to bude velkmi zajímavý souboj. Jelikož mám iPhone a jsem velký zastánce Applu teším se na novinky co se týče jak softwaru, tak i hardwaru. Hodně zajímý taky bude Android o kterém si myslím, že má velký potenciál. Přirovnal bych ho k Linuxu... vynikající pro kreativitu, zvláště spolehlivý, ale normálnímu člověku se může zdát složitý a "škaredý - strohý" (myslím především design). Tím pádem asi hodně uživatelů šáhne po jednodušší verzi, tedy windows mobile nebo iPhone OS.

Ondřej Pohl #3
Ondřej Pohl 19. únor 2010 18:35

Android může být sebefunkčnější a sebekrásnější, ale dokud se mu nepodaří najít silného spojence u výrobců, bude to mít těžké. Pro většinu lidí je totiž mobil hlavně to železo.

RSS 

Komentujeme

Intel Inside aneb všichni jsme načipováni

Petr Zavoral , 10. prosinec 2017 18:20
Petr Zavoral

V Havlově hře Audience přesvědčuje Sládek Ferdinanda Vaňka, aby donášel sám na sebe. Z pohledu letoš...

VíceKalendář

09. 01.

13. 01.
CES 2018
18. 01.

19. 01.
itSMF 2018
29. 01.

30. 01.
G2BTechEd

RSS 

Zprávičky

Nové Embarcadero RAD Studio obsahuje i licenci pro aplikační server

Pavel Houser , 15. prosinec 2017 10:00

Vývojové prostředí nabízí i nové prvky knihovny vizuálních komponent a nové možnosti grafického uživ...

Více 0 komentářů

Botnet Necurs se vrátil a šíří nový ransomware

Pavel Houser , 15. prosinec 2017 09:00

V listopadu došlo k oživení botnetu Necurs v souvislosti s distribucí nového ransomwaru Scarab. ...

Více 0 komentářů

Jižní Korea zvažuje, že zdaní obchody s bitcoinem

ČTK , 15. prosinec 2017 08:00

Vláda se obává dopadů, které s sebou může přinést náhlý cenový propad kryptoměn....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

O2 v dalších dvou letech vykoupí až 1,25 % vlastních akcií

ČTK , 14. prosinec 2017 10:00

Cílem nového programu je optimalizace kapitálové struktury, uvedla firma....

Více 0 komentářů

10 spotřebitelských trendů pro rok 2018

Pavel Houser , 14. prosinec 2017 09:00

Sluchátka budeme nosit 24 hodin denně, i během spánku. Umělá inteligence bude vytvářet reklamy. Koli...

Více 0 komentářů

Apple poskytne investici 390 milionů USD firmě Finisar

ČTK , 14. prosinec 2017 08:00

Výrobce optických komponentů Finisar získá investici 390 milionů dolarů od firmy Apple....

Více 0 komentářů

Facebook se chystá danit příjmy z reklamy v jednotlivých zemích

ČTK , 14. prosinec 2017 08:00

Změna se má uskutečnit do poloviny roku 2019 a týkat se bude zhruba 30 zemí, kde má firma kanceláře....

Více 0 komentářů