Google Android: expandující systém pod drobnohledem

Michal Polák , 25. květen 2009 09:17 4 komentářů
Rubriky: Linux, Hardware

Android
Minulý rok uvedla společnost Google svůj operační systém pro komunikátory a jiná přenosná zařízení pod názvem Android. Ačkoliv si prozatím nenašel cestu do většího množství zařízení na trhu, bezzubou konkurencí také není. Jaké budou další kroky tohoto operačního systému a reakce jeho konkurence v podání Symbianu a Windows Mobile?

HTC
HTC Dream

Jak to začalo


V září minulého roku se na trhu objevil komunikátor nabízený výhradně pod značkou T-Mobile s prostým označením G1. Jednalo se o vůbec první zařízení postavené na operačním systému Android od společnosti Google, která jej odkoupila v roce 2008. O návrh a výrobu prvního přístroje se postaral jeden z nejznámějších výrobců komunikátorů vůbec, taiwanský High Tech Computer, známý spíše pod zkratkou HTC. V jeho nabídce je v současné době představován pod názvem HTC Dream. Vzhledem k tomu, že si brzy získal oblibu mnoha uživatelů, bylo jasné, že nezůstane u jediného přístroje. Avšak skutečnost silného vlivu Windows Mobile v dané kategorii omezuje příliš velký rozmach přístrojů ostatních velkých výrobců. I přesto vznikla a vzniká celá řada méně známých přístrojů, které běží právě na Androidu.

Model G1 bude mít v blízké době svého nástupce. Měl by se jmenovat (jak jinak) G2 a nabízen opět operátorem T-Mobile. Prozatím nejsou známy oficiální parametry, ale změny lze očekávat především v hardwarové části. Hlavní novinkou by však měla být přímá synchronizace s PC a také kvalitnější pětimegapixelový fotoaparát.

Přichází Vodafone s modelem HTC Magic


V současné době se na západních trzích chystá další přístroj založený na Androidu. I v tomto případě je zaštítěn mobilním operátorem, konkrétně Vodafonem. Nabízen bude pod názvem HTC Magic a na český trh by měl přijít bohužel oproti zbytku Evropy o něco později. Na rozdíl od T-Mobile G1 nebude integrována klávesnice, ale vzhledem k dotykovému displeji o úhlopříčce 3,2 palce to ani tak vadit nemusí. Zásluhou toho je také nižší hmotnost, která činí 116 oproti 158 gramům (u G1 od T-Mobile). Možná zklamáním by se dala vyjádřit skutečnost, že HTC Magic disponuje fotoaparátem o rozlišení 3,2 megapixelu, což je v současné době přece jen málo. O tom, že se jedná také o vhodný pracovní nástroj, hovoří také vysoká konektivita. Kromě mnoha mobilních podporovaných sítí (kromě jiného také 3.5G) je k dispozici standardní Bluetooth, WIFI a také extUSB. Relativně dobrá je kapacita akumulátoru, hodnota činí slušných 1340 mAh.

Android
Google Android

Největší odlišnost: otevřenost


Každý operační systém je po technické stránce více či méně jedinečný a funguje na trochu jiných principech. Celá podstata systému Android se odvíjí už od rozhodnutí Googlu vyvíjet tzv. otevřený systém. Na rozdíl od Windows Mobile jsou veškeré zdrojové kódy přístupné vývojářům. Open Source povaha tak umožňuje prakticky každému přizpůsobení a vyvíjení maximálně odladěných aplikací. O tyto záležitosti se stará Open handset alliance a volně ke stažení a použití je také vývojové prostředí Android SDK. Google se také snaží podporovat vývoj aplikací. Hovoří o tom také proběhnuvší soutěž o nejlepší Android aplikaci Android Developer Challenge, která motivovala nejúspěšnější vývojáře také finanční odměnou.

Android je ve svém základu postaven na linuxovém kernelu, v současné době využívá verzi 2.6.x. Až na něm jsou následně postaveny knihovny (spolupracují s Android Runtime), aplikační vrstva a konečně běžící aplikace. Samotný kernel (tedy jádro) a jeho vlastnosti jsou bez úprav vhodné spíše pro klasické počítače. Na komunikátory museli vývojáři celý systém přizpůsobit, a to zejména technickým možnostem samotného hardwaru. Proto je také základní jazyk pro Android Dalvim VM 1 optimalizován pro výkonnostně slabší hardware. Přestože současné komunikátory již netrpí akutním nedostatkem výkonu a paměti, musela být vyřešena absence možnosti použití odkládacího prostoru na disku, tzv. swapu. Proto jsou jednotlivé procesy každé aplikace ohlídány a systémem jsou upozorněny na hrozící kill (zabití procesu z nějakého důvodů, v tomto případě nedostatku paměti). Poté se podle této informace zachovají, aktuální data si uloží do paměti a zabrání tak jejich ztrátě při zmíněném zabití procesu.

Možná si teď kladete otázku: mohu si Android tedy nainstalovat na svůj komunikátor s Windows Mobile? Ano, můžete, nicméně není jistá funkčnost takového přístroje a pravděpodobná je nutnost dalších zásahů do samotného operačního systému. Každopádně pokud máte dostatek vědomostí, trpělivosti a času, nic vám v tom nebrání. Jediným problémem po překonání technických záležitostí by pak snad mohl být případný servis při hardwarové poruše. Jedná se o zásah do přístroje a u prodejců je bohužel operační systém pokládán za nedílnou součást a svým způsobem zásah do přístroje. Tuto skutečnost nám také potvrdila reklamační oddělení obchodů Alzasoft a Czechcomputer. Pokud by se tedy vyskytla závada, je potřeba nainstalovat původní operační systém a reklamovat až poté.

Android u nás


V uplynulém týdnu proběhla v Praze konference o mobilních telefonech s OS Android, nazvaná Mobilní telefon G1 jako elektronická kancelář. Její program však nebyl zaměřen pouze na tento model telefonu, hovořilo se o tom, jaké přístroje s Androidem jsou v současnosti dostupné a jaké novinky se chystají. Seminář pro podnikatelskou veřejnost nejprve představil možnosti Androidu a telefonu G1, pozdější přednášky se zaměřovaly především na jeho možnosti ohledně organizace času a použití jako mobilní kanceláře s využitím aplikací Google, o nichž jsme psali minulý týden.

Co na to konkurence


Google Android patří mezi nejmladší mobilní operační systémy. Jeho konkurence v podání Windows Mobile od Microsoftu a Symbianu od Nokie mají na své straně mnohem více let vývoje a obchodních partnerů. U největšího výrobce mobilních telefonů, společnosti Nokia, Google s Androidem vzhledem k Symbianu těžko prorazí. Podobná situace je také u populárního Apple iPhone, který využívá vlastní operační systém OS X 2.2. Hlavním konkurentem pro Android tak zůstávají Windows Mobile od Microsoftu. Ačkoliv trpí v poslední době přehnanými hardwarovými nároky, na komunikátorech nepůsobí příliš svižně a jsou zpoplatněné, silné obchodní styky Microsoftu dělají své. Klíčovým faktorem pro Android však bude jeho obliba o samotných uživatelů. Ačkoliv se nejedná o příliš známou skutečnost, za Androidem stojí v rámci i mimo Open handset alliance celá řada vlivných společností: výrobci čipů Intel a nVidia, mobilních telefonů HTC a Sony Ericsson nebo mobilní komunikátoři T-Mobile, Vodafone, či největší světový operátor China Mobile. O Androidu tedy určitě v budoucnu hodně uslyšíme.

Přečtěte si také


OS Android má 4 % mezi smartphony, a co rok 2009?
První netbook se systémem Android možná už v létě
Co přinese operační systém Google Android 1.5?
Je tu nová platforma, přichází Android


Komentáře

otasomil #1
otasomil 25. květen 2009 14:35

No tak s Google G1 jsem si jednou dobrou hodinku hral v prodejne T-Mobile a nato ze je to postaveny na linuxu tak jsem tam nemoh najit terminal coz me trochu zamrzelo. Ale mozna jsem jen spatne lovil v menu.

#2
27. květen 2009 13:53

Staci jej nainstalovat z marketu ;)

mark5165 #3
mark5165 08. červen 2009 22:34

kvuli terminalu si opravdu lidi telefon kupovat nebudou ... otasomile mas dost divny napady ...

Android wiki #4
Android wiki 16. červen 2009 12:02

Android je supr, podobnych clanku ocenim mnohem vic :-) treba i zamerenych pro vyvojare :-)

RSS 

Komentujeme

Zpoždění letadel i přežití pacientů: Jak to ten Google dělá?

Pavel Houser , 17. březen 2018 12:00
Pavel Houser

Bez dalších podrobností Google před časem oznámil, že v rámci služby Letenky dokáže odhadovat zpoždě...

VíceRSS 

Zprávičky

Řecko neobdrželo žádnou nabídku na minoritní podíl v OTE

ČTK , 18. březen 2018 08:00

Řecko vlastní v bývalém národním telekomunikačním monopolu 10 %, tržní kapitalizace firmy je 5,6 mil...

Více 0 komentářů

Vláda posoudí nová pravidla zpracování osobních údajů

ČTK , 17. březen 2018 08:00

Porušení ochrany soukromí zřejmě budou projednávána jako přestupky. ...

Více 0 komentářů

Reakce na kyberbezpečnostní incidenty stále dělá firmám problémy

Pavel Houser , 16. březen 2018 13:49

Podle studie IBM 77 % dotazovaných firem chybí plán, jak v případě incidentu reagovat....

Více 0 komentářů

Kalendář

19. 03.

22. 03.
IBM Think 2018
20. 03.

23. 03.
Amper 2018
21. 03. IT Security Workshop 2018

Starší zprávičky

Bývalý šéf Qualcommu prý hledá partnery pro převzetí firmy

ČTK , 16. březen 2018 11:26

Jacobs je synem spoluzakladatele společnosti Qualcomm....

Více 0 komentářů

Spotify vstoupí na burzu přímou kotací

ČTK , 16. březen 2018 11:24

Největší světová služba pro streamování hudby Spotify uvede své akcie na newyorskou burzu 3. dubna. ...

Více 0 komentářů

Digitální daň z obratu velkých firem v EU má být 3 %

ČTK , 16. březen 2018 08:00

Návrh cílí na firmy, jako je Amazon, Google a Facebook. Čelí obvinění, že snižují daně přesunem svýc...

Více 0 komentářů

Piráti jsou proti přenosu odpovědnosti za nelegální obsah na provozovatele webů

Pavel Houser , 15. březen 2018 10:28

Úřady či nevládní organizace by neměly suplovat soud a rozhodovat o tom, zda příspěvek na sociální s...

Více 0 komentářů