Výběr OS podle aplikací: foto a video

Michal Polák , 28. červenec 2009 09:23 8 komentářů
Rubriky: Linux

fotovideo
Výběr operačního systému nemusí být úplně jednoznačnou volbou. Roli hrají hardwarové požadavky, koncová cena, vzhled grafického prostředí a dostupnost aplikací. Proto se v dnešním článku zaměříme na výběr podle dostupnosti softwaru. Dnes poradíme, jaký operační systém pro úpravu fotografií a práci s videem.

foto
GIMP

Účel: práce s fotografií


Aplikace pro práci s fotografií bychom měli rozdělit na několik skupin. V první řadě se jedná o klasické prohlížeče, jejímž úkolem je pouze náhled a případně správa snímků. Většina podobných aplikací již disponuje celou řadou funkcí k jednoduchým úpravám. Nejčastěji se jedná o změnu formátu, rozlišení nebo komprese. Úplně do jiné kategorie patří klasické editory bitmapové grafiky, do které patří samozřejmě fotografie. V následující části se budeme věnovat právě této kategorii, kvalitních prohlížečů je totiž na každou platformu více než dost.

Windows


Nabídka aplikací pro úpravu fotografií je na platformě Windows dlouhodobě na velmi dobré úrovni. Podobný software je totiž vzhledem k počtu funkcí relativně náročný. Společnosti jej tak pochopitelně přizpůsobují nejpoužívanějším operačním systémům. Známým a zároveň dnes nejschopnějším grafickým editorem je bezesporu Photoshop od společnosti Adobe. Svým způsobem se hodí pro všechny, kteří upravují fotografie. Svoje uplatnění tak nalézá u fotografů, reklamních grafiků, ale i webdesignérů. Bohužel kvalitě odpovídá i cena a zhruba 21 tisíc korun si nemůže dovolit každý.

Mnohem levnější alternativou je Paint Shop Pro Photo X2 od Corelu. Ačkoliv vás jedna licence přijde na cca 1 100 korun, nabízí komplexní řešení pro úpravu fotografie. Navíc se prodává také v balíčcích s dalšími aplikacemi, což jeho možnosti značně rozšiřuje. A do třetice jen připomenu open source bitmapový editor GIMP, který si blíže představíme v linuxové části.

MAC OS


Operační systém MAC OS je na tom s nabídkou grafických editorů velmi dobře. Hlavní zásluhu na tom má sám Apple a dále Adobe, jejíž Photoshop je dostupný také na počítače Apple. Jednoduchý software pro prohlížení, správu a drobné úpravy se nachází také v balíku iLife '09 pod názvem iFoto '09. Pro profesionální fotografy však Apple nabízí aplikaci Aperture 2, která je plnohodnotným fotografickým editorem.

Linux


Linux je na tom z pohledu fotografických, respektive bitmapových editorů zdaleka nejhůře. Snad jedinou pořádnou aplikací, kterou lze bez pomocí emulátorů rozběhnout, je GIMP, o kterém jsme se zmiňovali v části o Windows. V současné době nabízí celou řadu relativně vyspělých funkcí a svým rozsahem je nad možnosti běžného uživatele. Ve srovnání se komerční konkurencí je mu však vytýkána zejména neergnomičnost uživatelského prostředí aplikace. Rozdělení na několik částí totiž každému nevyhovuje.

Verdikt:


V segmentu bitmapových, respektive fotografických editorů s přehledem vede Windows a MAC OS. Na obě platformy je dostatek profesionálních řešení, z nichž si uživatel určitě vybere. To samé nelze říci o aplikacích pro Linux. Jeden kvalitní bitmapový editor situaci rozhodně nezachrání.

video
Final Cut Pro 6, zdroj: Apple

Účel: práce s videem


Video a střihové editory patří mezi software, který je náročný na výkon počítače. Zároveň jej využívá jen hrstka uživatelů a nabízejí mnoho funkcí a možností. Právě úzká specializace tak činí z editorů netypický software, který je náročný na vývoj a jeho freewarové alternativy se nemohou profesionálním nástrojům vyrovnat.

Windows


Na platformě Windows je již tradičně největší nabídka softwaru pro práci s videem. V každém případě je však nutné do aplikace investovat. Snad žádný open source se vysoce profesionálním nástrojům, jejichž ceny mnohdy začínají na deseti tisících, nemůže rovnat. Tradičně širokou nabídku v oblasti grafiky a videa má Adobe. Jejím pilířem v segmentu úpravy videa je aplikace Adobe Premiere Elements obsahující několik součástí, které tvoří komplexní řešení. Od střihu, efektů a úprav, až po finální export. Svoje želízka v ohni má také společnost Pinnacle, která nabízí celou řadu různě zaměřených aplikací pro práci s videem. Jsou však i delší, ale jejich výčet by dal na několik samostatných článků.

MAC OS


Situace v oblasti video editorů na počítačích Apple je dosti podobná oblasti zpracování fotografií. Produkty od Adobe jsou totiž také ve verzích pro MAC OS a sám výrobce má vlastní nabídku, kterou se snaží nabídnout uživatelům skutečně kvalitní software. Pro běžné uživatele je připraven iMovie ’09, jenž je součástí již zmíněného balíku iLife ’09. Apple však připravil i vysoce profesionální řešení. Jedná se o aplikace patřící pod balík Final Cut.

Linux


Uživatelé Linuxu mají v oblasti kvalitních video editorů smůlu. Sice existuje řada open source aplikací, ale jejich možnosti jsou velmi omezené a mnohdy i čistě specifické na danou úpravu. K tomu není třeba delšího komentáře.

Verdikt:


Je to velmi podobné jako při minulém verdiktu. Na Windows i MAC OS je spousta kvalitních aplikací. Bohužel Linux nemá v této oblasti žádného pořádného zástupce, který by byl vhodný pro profesionální a téměř ani pro domácí použití.

Přečtěte si také:

Symantec chystá Norton Internet Security 2010 na podzim
Průzkum: 60 % firem nevyužije systém Windows 7
Microsoft představil Silverlight 3 a Expression 3
Stane se nový OS Chrome pro počítače konkurentem Windows?


Komentáře

peto #1
peto 28. červenec 2009 19:41

A co PIXEL pre linux, alebo Audacity

Michal Polák 01. srpen 2009 15:29

Tak u PIXELu musím uznat, že není mimo. Co se týče Audacity, ten osobně používám a jsem s ním maximálně spokojen. Na druhou stranu je to čistě audio editor, což však nesnižuje jeho vysoké kvality, které uživateli nabízí.

David Kolibáč #2
David Kolibáč 30. červenec 2009 20:35

Tak demagogický článek jsem už dlouho neviděl. Čistá reklama na produkty Adobe a spol.

GIMP není ergonomický? Jak pro koho. A máte nějaký výzkum, který by to potvrzoval? Jinak, Pixel neexistuje? A Adobe Photoshop neběží perfektně pod Wine? Tu demagogii si strčte někam.

Pro GNU/Linux prý neexistují aplikace pro zpracování videa. Dobrý vtip. Doporučuji se podívat na AbcLinuxu.cz --- je to odsud na jedno kliknutí. Nedávno tam vyšel článek o programu LiVES, dříve také o Kdenlive... a Avidemux je co? Prostě běžný uživatel má o software vystaráno.

Michal Polák 01. srpen 2009 15:33

Tak v případě profesionálních aplikací se nejdná o reklamu, ale o fakty.

Co se týče GIMPu - někomu může vyhovovat, ale společně s Pixelem je to stejně málo.

Avidemux jsem osobně zkoušel a tak vím, že se s mnoha profesionálními nástroji nemůže měřit. V tomto ohledu jej nekritizuji, ale nemohu tvrdit na druhou stranu, že je použitelný pro náročnějšího uživatele.

Mark #3
Mark 31. červenec 2009 01:00

No ja mám dojem, že autor článku žiadne programy pre linux ani nepozná. Veď na fotografie je perfektný napr, Digikam, ktorý má nástroje aj pre profesionálnych fotografov a na spracovanie videa je veľmi dobrý Kdenlive.

repli #4
repli 31. červenec 2009 08:53

Autor článku očividně Linux viděl jenom na obrázcích...

repli #5
repli 31. červenec 2009 09:00

Jak se tak dívám, tak celá série článků má pochybnou kvalitu obsahu. Autor vychvaluje řešení MS, o linuxu se zmiňuje pouze okrajově (pokud už zrovna neřekne, že tam něco takového vůbec neexistuje). Poměrně nechápu co to dělá v sekci Linux.

Michal Polák 01. srpen 2009 15:37

Tak účelem je okrajové porovnání. Samozřejmě se více věnuji softwaru pro Windows, když jej používá více lidí. A o žádném vychvalování snad nemůže být řeč, navíc jsem sám člověk, který Linux používá docela často.

RSS 

Komentujeme

Skutečně software pohltí svět?

Pavel Houser , 22. duben 2017 14:00
Pavel Houser

Výrok, podle něhož má software pojídat svět, jako první použil (zřejmě) Marc Andreessen v roce 2011 ...

Více

RSS 

Zprávičky

Turecko na internetu zablokovalo přístupu k Wikipedii

ČTK , 29. duben 2017 13:49

Turecko zablokovalo přístup k Wikipedii - volně přístupné encyklopedii na internetu. Podle zahraničn...

Více 0 komentářů

Čtvrtletní zisk Microsoftu dík cloudovým službám vzrostl o 28 pct

ČTK , 29. duben 2017 10:00

Čistý zisk amerického softwarového gigantu Microsoft ve třetím čtvrtletí finančního roku meziročně s...

Více 0 komentářů

Čtvrtletní zisk a tržby majitele Googlu výrazně vzrostly

ČTK , 28. duben 2017 15:00

Čistý zisk americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetového gigantu Google, v prvním ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Bývalí manažeři Olympusu mají zaplatit miliardy za účetní podvod

ČTK , 28. duben 2017 14:00

Skupina bývalých vedoucích pracovníků japonské společnosti Olympus musí firmě zaplatit odškodné 58,8...

Více 0 komentářů

Soud v Ostravě poslal počítačového hackera na 6,5 roku do vězení

ČTK , 28. duben 2017 10:30

Na 6,5 let poslal dnes Krajský soud v Ostravě do vězení počítačového hackera Lumíra Heriče. Podle ro...

Více 0 komentářů

Digitální transformace a IoT mění české výrobní společnosti

Pavel Houser , 28. duben 2017 09:00

Často více než 10 let staré ERP systémy nebývají s novými technologiemi kompatibilní....

Více 0 komentářů

Jihokorejští výrobci elektroniky Samsung a LG prudce zvýšili zisk

ČTK , 28. duben 2017 07:00

Jihokorejští výrobci elektroniky Samsung Electronics a LG Electronics v letošním prvním čtvrtletí vý...

Více 0 komentářů