Bodies: pohled do nitra lidského těla

ITbiz.cz, 26. červen 2007 00:41 4 komentářů
Rubriky: Zajímavosti

Lupa
V Praze už několik měsíců probíhá v paláci Lucerna výstava, která umožňuje návštěvníkům nahlédnout doslova pod kůži lidského těla. Jednotlivé exponáty představují člověka při běžné činnosti, jako je například házení šipek, běhu nebo hraní basketbalu. Proti výstavě podala stížnost Česká anatomická společnost a z odborníků vyjádřil svůj kritický názor například Miloš Grim, profesor Karlovy univerzity a přednosta Anatomického ústavu 1. lékařské fakulty, nebo kněz Tomáš Halík. Podle údajů organizátorů si lidská těla během putování Evropou a Asii prohlédlo více než 16 milionů návštěvníků.

Výstava s přiléhavým názvem Bodies... The exhibition od začátku května ve Velkém sálu pražské Lucerny vzbudila mezi lidmi rozruch. Podle výzkumu agentury Median pro MF DNES se nápad na uspořádání podobné akce nelíbí 73 procentům lidí, ale nezakázali by ji. Naopak čtvrtina dotázaných by expozici navštívila nebo ji chtějí vidět. Ostřeji se vyslovila téměř třetina respondentů, kteří považují vystavování mrtvých těl za barbarství a jsou pro zákaz. Dalším 45 procentům lidí se sice námět akce nelíbí, na jejím zrušení však netrvají. Vystavené exponáty více tolerují ženy a mladší lidé.

Kromě výzkumu tuto akci komentovaly také známé osobnosti. Katolický duchovní Tomáš Halík se vyjadřoval pouze na základě předchozího prostudování fotodokumentace a v rozhovoru pro iDNES prohlásil, že by měl každý slušný člověk tuto akci bojkotovat. „Já se obávám, že tam, kde tuto úctu ztrácíme, a kde se s lidskými těly zachází jako s výstavním materiálem, a navíc z důvodů honby za senzací a ziskem, tak tam naše civilizace tu lidskost ztrácí,“ řekl Halík.

Miloš Grim, profesor Karlovy unverzity, přednosta Anatomického ústavu 1. lékařské fakulty a současně předseda České anatomické společnosti, doporučoval v online rozhovoru čtenářům deníku Aktuálně.cz, aby raději hledali poznání v anatomických atlasech a na mnoha internetových stránkách. Podle něj jsou mrtvá těla pokusem o senzaci a kdyby měla sloužit k výukovým účelům, bylo by třeba je zahrnout do uceleného výukového programu. „Výstavu považuji za skandální. Myslím, že Česká republika by neměla patřit mezi země, kde je něco takového dovoleno,“ prohlásil Grim s odkazem na úctu k zemřelým.

Těla zákon neporušují

„Máme úřední certifikáty od vlády, že těla byla získána legálně, že jde o těla lidí, kteří zemřeli přirozenou smrtí, a nikdo z příbuzných či pozůstalých si je nevyžádal,“ vysvětlil v jiném rozhovoru se čtenáři deníku Aktuálně.cz pořadatel výstavy Roy Glover. Zároveň uvedl, že různá nepřirozená sportovní postavení vystavených těl mají návštěvníkům blíže přiblížit, jak jednotlivé části těla skutečně fungují.

Bodies
Plíce kuřáka na výstavě

Úředníci radnice Prahy 1 se rovněž zabývali stížností a otázkou, zda nebyl porušen zákon o pohřebnictví. „Městská část Praha 1 bezprostředně zahájila potřebné kroky k důslednému přezkoumání došlého podnětu. Informovala Policii ČR, která na místě došla k závěru, že se organizátoři výstavy nedopustili přestupku ani trestného činu,“ uvádí v tiskovém prohlášení mluvčí radnice Monika Umanová. Pracovníci správního odboru oslovili také hygienika pro Prahu 1, aby prověřil, zda nebyly porušeny hygienické normy. "Proti výstavě v zásadě nic nenamítám. Jediné, co mi vadí, že ji organizátoři zpřístupnili i dětem," dodává Petr Hejma, starosta této městské části.

Kostra na vlastní oči

Na rozdíl od některých kritiků jsem se rozhodl výstavu osobně navštívit. Říkal jsem si, že když jsem už přežil návštěvu amerického prezidenta George Bushe ve zdraví, nemůže mi kontroverzní výstava nijak uškodit. Před vstupem do výstavního prostoru se setkáte s výrazným symbolem přeškrtnutého fotoaparátu. Pokud nemáte příslušné povolení, odnesete si z výstavy na památku pouze své vzpomínky. Když se pokusíte fotografovat, přiskočí k vám některý ze studentů medicíny a slušně vás upozorní, že by bylo vhodnější přístroj schovat. Je to škoda, protože když už zaplatíte za vstup 349 korun nebo 275 Kč v případě studentů, očekával bych, že si budete moci odnést i nějakou památku. Na druhou stranu by zřejmě neustálé blesky fotoaparátů rušily návštěvníky od pečlivého studia tajemství lidského těla.

Prohlídka začíná neškodnou kostrou, kterou budete pravděpodobně důvěrně znát z vyučování předmětu biologie ve škole. O kus dál už stojí kostra připravená hodit do koše basketbalový míč a některé kosti obepínají svaly. Když zahnete za roh, všimnete si dvou postav, jak se navzájem drží za ruce. Jedna je pokrytá masem, druhá představuje již důvěrně známého kostlivce. Další postava znázorňuje běh, jednotlivé svaly jsou přitom částečně odděleny od kostí. Jedna z mnoha postav vám například umožní prohlédnout si zblízka problematický nerv v zápěstí, který často znepříjemňuje život lidem při trvalé kancelářské práci s počítačem.

Postupně procházíte výstavou, sledujete srdce, cévy, vývoj lidského plodu, dýchací soustavu, rozmnožovací orgány nebo si třeba velmi důkladně prohlédnete mozek a nervovou soustavu. Na některých orgánech chtějí autoři akce ukázat různé nemoci a zdravotní potíže. Ideálním příkladem jsou třeba černé plíce kuřáka. Vedle prosklené vitríny je umístěna nádoba na cigarety, takže pokud si život bez cigaret nedovedete představit, možná vám nemocné plíce pomohou otevřít oči a začnete žít bez závislosti na droze jménem nikotin.

Na závěr jsem si krátce přečetl návštěvní knihu, v níž byly většinou kladné vzkazy lidí, kteří výstavu osobně navštívili. Pisatelé se shodovali, že jim výstava přinesla neobvyklý zážitek a zároveň umožnila lépe pochopit vlastní tělo. Nesouhlasím s názorem Miloše Grima, že by lidé měli hledat poučení v knihách, plastických atlasech a na Internetu. Akce „Bodies... The exhibition“ nabízí zcela nesrovnatelný zážitek, který bych si z prohlížení plastického atlasu rozhodně neodnesl.

Mimo téma


Fotografie z výstavy Bodies
George Bush: reportáž z přísně střeženého hradu
Inteligentní plastelína nejen na nudné porady


Komentáře

m4r3k #1
m4r3k 26. červen 2007 22:26

Taky jsem <a href="http://blog.m4r3k.org/letem-svetem">tam zavítal</a>, když jsem měl cestu na <a href="http://blog.m4r3k.org/letem-svetem">otevřenéSUSE</a>.

Volopich #2
Volopich 28. červen 2007 14:02

Fotil jsem. Zmlátili mne.

Noachim #3
Noachim 28. červen 2007 17:28

Také mne tam zbili, nemůžete to někde rozmáznout? Třeba Na vlastní oči?

Pavel Dobeš #4
Pavel Dobeš 28. červen 2007 19:36

Může to být zajímavě.. Nejspíše bych šel kdyby to bylo "blíž"


RSS 

Komentujeme

Kdo to řekne?

Pavel Houser , 19. říjen 2016 13:00
Pavel Houser

Nemůže být to, co vypadá jako zanedbávání bezpečnosti IT, ve skutečnosti racionální strategií? Pokud...

Více

Kalendář

08. 11. Deep in Data
08. 11. Deep in Data

RSS 

Zprávičky

Schválena unijní pravidla pro přístupnost webů a aplikací

ČTK , 28. říjen 2016 15:00

Desítkám milionů lidí v Evropské unii mají pomoci nová celoevropská pravidla o přístupnosti internet...

Více 0 komentářů

O2 za tři čtvrtletí zvýšila zisk o osm procent na čtyři miliardy

ČTK , 28. říjen 2016 12:00

Operátor O2 zvýšil od ledna do konce září čistý zisk o osm procent na čtyři miliardy korun. Konsolid...

Více 0 komentářů

Nová aktualizace Windows 10 bude mít funkce 3D

ČTK , 27. říjen 2016 17:00

Microsoft představil novou aktualizaci svého operačního systému Windows 10, která umožní uživatelům ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Prodej iPhonů opět klesl, tržby Applu spadly poprvé za 15 let

ČTK , 27. říjen 2016 12:00

Prodej chytrých telefonů iPhone od přední americké technologické společnosti Apple klesl v posledním...

Více 0 komentářů

Číňané chtějí do roku 2021 na silnicích samořízené automobily

ČTK , 27. říjen 2016 10:00

Čína chce do roku 2021 prodávat samořízené automobily. Počítá s tím strategie pro rozvoj odvětví do ...

Více 0 komentářů

Konica Minolta letos zdvojnásobí investice v ČR na 90 milionů Kč

ČTK , 26. říjen 2016 18:00

Japonský výrobce tiskáren Konica Minolta letos investuje v ČR do rozvoje nových produktů a služeb ví...

Více 0 komentářů

IDC: Prodej chytrých hodinek ve čtvrtletí klesl o 51,6 procenta

ČTK , 26. říjen 2016 12:00

Prodej chytrých hodinek se ve třetím čtvrtletí podle údajů analytické společností IDC snížil o 51,6 ...

Více 0 komentářů