Bodies: pohled do nitra lidského těla

ITbiz.cz, 26. červen 2007 00:41 4 komentářů
Rubriky: Zajímavosti

Lupa
V Praze už několik měsíců probíhá v paláci Lucerna výstava, která umožňuje návštěvníkům nahlédnout doslova pod kůži lidského těla. Jednotlivé exponáty představují člověka při běžné činnosti, jako je například házení šipek, běhu nebo hraní basketbalu. Proti výstavě podala stížnost Česká anatomická společnost a z odborníků vyjádřil svůj kritický názor například Miloš Grim, profesor Karlovy univerzity a přednosta Anatomického ústavu 1. lékařské fakulty, nebo kněz Tomáš Halík. Podle údajů organizátorů si lidská těla během putování Evropou a Asii prohlédlo více než 16 milionů návštěvníků.

Výstava s přiléhavým názvem Bodies... The exhibition od začátku května ve Velkém sálu pražské Lucerny vzbudila mezi lidmi rozruch. Podle výzkumu agentury Median pro MF DNES se nápad na uspořádání podobné akce nelíbí 73 procentům lidí, ale nezakázali by ji. Naopak čtvrtina dotázaných by expozici navštívila nebo ji chtějí vidět. Ostřeji se vyslovila téměř třetina respondentů, kteří považují vystavování mrtvých těl za barbarství a jsou pro zákaz. Dalším 45 procentům lidí se sice námět akce nelíbí, na jejím zrušení však netrvají. Vystavené exponáty více tolerují ženy a mladší lidé.

Kromě výzkumu tuto akci komentovaly také známé osobnosti. Katolický duchovní Tomáš Halík se vyjadřoval pouze na základě předchozího prostudování fotodokumentace a v rozhovoru pro iDNES prohlásil, že by měl každý slušný člověk tuto akci bojkotovat. „Já se obávám, že tam, kde tuto úctu ztrácíme, a kde se s lidskými těly zachází jako s výstavním materiálem, a navíc z důvodů honby za senzací a ziskem, tak tam naše civilizace tu lidskost ztrácí,“ řekl Halík.

Miloš Grim, profesor Karlovy unverzity, přednosta Anatomického ústavu 1. lékařské fakulty a současně předseda České anatomické společnosti, doporučoval v online rozhovoru čtenářům deníku Aktuálně.cz, aby raději hledali poznání v anatomických atlasech a na mnoha internetových stránkách. Podle něj jsou mrtvá těla pokusem o senzaci a kdyby měla sloužit k výukovým účelům, bylo by třeba je zahrnout do uceleného výukového programu. „Výstavu považuji za skandální. Myslím, že Česká republika by neměla patřit mezi země, kde je něco takového dovoleno,“ prohlásil Grim s odkazem na úctu k zemřelým.

Těla zákon neporušují

„Máme úřední certifikáty od vlády, že těla byla získána legálně, že jde o těla lidí, kteří zemřeli přirozenou smrtí, a nikdo z příbuzných či pozůstalých si je nevyžádal,“ vysvětlil v jiném rozhovoru se čtenáři deníku Aktuálně.cz pořadatel výstavy Roy Glover. Zároveň uvedl, že různá nepřirozená sportovní postavení vystavených těl mají návštěvníkům blíže přiblížit, jak jednotlivé části těla skutečně fungují.

Bodies
Plíce kuřáka na výstavě

Úředníci radnice Prahy 1 se rovněž zabývali stížností a otázkou, zda nebyl porušen zákon o pohřebnictví. „Městská část Praha 1 bezprostředně zahájila potřebné kroky k důslednému přezkoumání došlého podnětu. Informovala Policii ČR, která na místě došla k závěru, že se organizátoři výstavy nedopustili přestupku ani trestného činu,“ uvádí v tiskovém prohlášení mluvčí radnice Monika Umanová. Pracovníci správního odboru oslovili také hygienika pro Prahu 1, aby prověřil, zda nebyly porušeny hygienické normy. "Proti výstavě v zásadě nic nenamítám. Jediné, co mi vadí, že ji organizátoři zpřístupnili i dětem," dodává Petr Hejma, starosta této městské části.

Kostra na vlastní oči

Na rozdíl od některých kritiků jsem se rozhodl výstavu osobně navštívit. Říkal jsem si, že když jsem už přežil návštěvu amerického prezidenta George Bushe ve zdraví, nemůže mi kontroverzní výstava nijak uškodit. Před vstupem do výstavního prostoru se setkáte s výrazným symbolem přeškrtnutého fotoaparátu. Pokud nemáte příslušné povolení, odnesete si z výstavy na památku pouze své vzpomínky. Když se pokusíte fotografovat, přiskočí k vám některý ze studentů medicíny a slušně vás upozorní, že by bylo vhodnější přístroj schovat. Je to škoda, protože když už zaplatíte za vstup 349 korun nebo 275 Kč v případě studentů, očekával bych, že si budete moci odnést i nějakou památku. Na druhou stranu by zřejmě neustálé blesky fotoaparátů rušily návštěvníky od pečlivého studia tajemství lidského těla.

Prohlídka začíná neškodnou kostrou, kterou budete pravděpodobně důvěrně znát z vyučování předmětu biologie ve škole. O kus dál už stojí kostra připravená hodit do koše basketbalový míč a některé kosti obepínají svaly. Když zahnete za roh, všimnete si dvou postav, jak se navzájem drží za ruce. Jedna je pokrytá masem, druhá představuje již důvěrně známého kostlivce. Další postava znázorňuje běh, jednotlivé svaly jsou přitom částečně odděleny od kostí. Jedna z mnoha postav vám například umožní prohlédnout si zblízka problematický nerv v zápěstí, který často znepříjemňuje život lidem při trvalé kancelářské práci s počítačem.

Postupně procházíte výstavou, sledujete srdce, cévy, vývoj lidského plodu, dýchací soustavu, rozmnožovací orgány nebo si třeba velmi důkladně prohlédnete mozek a nervovou soustavu. Na některých orgánech chtějí autoři akce ukázat různé nemoci a zdravotní potíže. Ideálním příkladem jsou třeba černé plíce kuřáka. Vedle prosklené vitríny je umístěna nádoba na cigarety, takže pokud si život bez cigaret nedovedete představit, možná vám nemocné plíce pomohou otevřít oči a začnete žít bez závislosti na droze jménem nikotin.

Na závěr jsem si krátce přečetl návštěvní knihu, v níž byly většinou kladné vzkazy lidí, kteří výstavu osobně navštívili. Pisatelé se shodovali, že jim výstava přinesla neobvyklý zážitek a zároveň umožnila lépe pochopit vlastní tělo. Nesouhlasím s názorem Miloše Grima, že by lidé měli hledat poučení v knihách, plastických atlasech a na Internetu. Akce „Bodies... The exhibition“ nabízí zcela nesrovnatelný zážitek, který bych si z prohlížení plastického atlasu rozhodně neodnesl.

Mimo téma


Fotografie z výstavy Bodies
George Bush: reportáž z přísně střeženého hradu
Inteligentní plastelína nejen na nudné porady


Komentáře

m4r3k #1
m4r3k 26. červen 2007 22:26

Taky jsem <a href="http://blog.m4r3k.org/letem-svetem">tam zavítal</a>, když jsem měl cestu na <a href="http://blog.m4r3k.org/letem-svetem">otevřenéSUSE</a>.

Volopich #2
Volopich 28. červen 2007 14:02

Fotil jsem. Zmlátili mne.

Noachim #3
Noachim 28. červen 2007 17:28

Také mne tam zbili, nemůžete to někde rozmáznout? Třeba Na vlastní oči?

Pavel Dobeš #4
Pavel Dobeš 28. červen 2007 19:36

Může to být zajímavě.. Nejspíše bych šel kdyby to bylo "blíž"

RSS 

Komentujeme

Microsoft a GitHub

Pavel Houser , 13. červen 2018 13:30
Pavel Houser

Transakce v hodnotě 7,5 miliardy dolarů je dost velká i na poměry Microsoftu, takže se prodejem GitH...

VíceRSS 

Zprávičky

E-shopy českých řetězců: Lidl, Globus, DM drogerie

ČTK , 19. červen 2018 16:32

Loni stouply tržby českých e-shopů o 18 % na 115 miliard Kč. On-line nakupuje potraviny již 26 % Čec...

Více 0 komentářů

Virtuální realita přinese revoluci srovnatelnou s robotizací

Pavel Houser , 19. červen 2018 11:23

Firmy budou na změny související se zaváděním virtuální reality reagovat další centralizací procesů....

Více 0 komentářů

Digital Broadcasting rozšířila síť DVB-T2 na 85 % populace

ČTK , 19. červen 2018 08:00

Digital Broadcasting začal přechodovou síť budovat loni v červenci v Praze....

Více 0 komentářů

Kalendář

17. 06.

21. 06.
Cyber Week 2018
19. 06.

22. 06.
Automatica 2018
23. 06.

24. 06.
Maker Faire Prague 2018

Starší zprávičky

Manažeři France Télécom půjdou před soud kvůli sebevraždám

ČTK , 18. červen 2018 12:47

Vlna sebevražd ve France Télécom (dnes Orange) začala v roce 2008 a vyžádala si desítky životů. ...

Více 0 komentářů

Zranitelnosti chytrých aut pod lupou

Pavel Houser , 18. červen 2018 12:43

Nástroje podvodníků se zaměřují především na extendery, které poskytují přístup k uzavřeným funkcím ...

Více 0 komentářů

Foxconn otevře severoamerické ústředí ve Wisconsinu

ČTK , 18. červen 2018 00:00

Foxconn již loni oznámil, že ve Wisconsinu investuje 10 miliard dolarů do výstavby továrny na LCD....

Více 0 komentářů

Češi obměňují počítač za šest let, dvakrát déle než vyspělý svět

ČTK , 16. červen 2018 08:00

Výpočetní techniku si na leasing v tuzemsku pořizuje 23 % firem, ve vyspělých zemích jsou to až 3/4 ...

Více 3 komentářů