Budoucnost: místo na pevných discích se zvětšuje

Jindřich Křivohlávek, 31. leden 2008 06:10 2 komentářů
Rubriky: Hardware

Pevný disk
Volného místa pro ukládání elektronických dat není nikdy dost. V případě, že vědci vymyslí novou technologii pro záznam většího množství dat, je okamžitě nalezen i způsob, jak takové místo využít. Proto neustále zápasíme s nedostatkem volného místa. Čeká nás nějaká změna? To se dočtete v našem článku.

Potřeba ukládání velkého množství dat se vyskytuje nejen u vědeckých institucí, ale i ve firmách a domácnostech. Například u digitálních fotoaparátů neustále narůstá rozlišení snímacích čipů, tudíž je potřeba více prostoru k ukládání fotografií. O tom, že by se tento trend zastavil, lze jen těžko uvažovat.

Profesionální přístroje mají již dnes snímače s rozlišením v desítkách ale i stovkách megapixelů. Zároveň došlo k výraznému snížení cen, takže 1GB paměťovou kartu pořídíte v řádech stokorun. To samé platí také o digitálním videu a dalších oblastech, ve kterých se zpracovávají data. Ani velikost operačních systémů se nezmenšila. Například Windows 95 požadovaly 150 MB volného místa, Windows 2000 si ukrojily z disku celkem 600 MB, Windows XP dokonce již 1 500 MB a verze Windows Vista vyžaduje 20 GB místa.

Sbohem gigabajty, přichází terabajty


Některé stolní počítače a pracovní stanice již dnes nabízejí pevné disky s kapacitou až 1 TB. Navíc není problém přidat do takového PC další disk. Uživatelé notebooků byli vždy o nějaký ten kus pozadu, ale v poslední době se i zde dějí pokroky. Proto se můžeme setkat s 2,5“ disky, které dokáží pojmout až 250 GB.

Ohlášen je ovšem i 320GB 2,5“ disk od společnosti Toshiba a Samsung uvedl 160GB disk o velikosti 1,8“ pro velmi malá zařízení a notebooky. Pokud nám u notebooku tato kapacita nestačí, je možné využít externích disků, jež mohou dosahovat kapacity až 2 TB v případě řady MyBook od Western Digital.

Disky tedy budou neustále zvyšovat svou kapacitu a přecházet výhradně na rozhraní SATA. Společnost Seagate již neplánuje výrobu nových disků s deset let starým rozhraním PATA.

Velikost pevných disků bude narůstat


Kapacita u pevných disků je v současné době pro většinu uživatelů dostatečná, ale ta bude i nadále narůstat. Tomu napovídá i poslední objev společnosti Fujistsu-Siemens, která dokázala v laboratorních podmínkách zapsat velké množství dat pomocí nové technologie. Konkrétně se mluví o 1,2 TB dat uložených na 2,5“ pevný disk. U stolních PC bychom se tedy mohli dočkat pevného disku s kapacitou až 5 TB.

Servery by mohly nabízet kapacitu v řádech desítek TB. Fujistsu-Siemens v posledním roce představuje více a více novinek v oblasti pevných disků, především pak se zaměřením do serverové oblasti. Tam se 2,5“ disky používají v blade serverech a podobných řešeních, kde je kladen důraz na miniaturizaci a velké množství dat.

S rychlostí je u pevných disků problém, protože rychlé disky spotřebují mnoho energie, kvůli tomu i hodně hřejí a při vysokých otáčkách vydávají větší hluk. Tyto nevýhody řeší stále více se rozšiřující SSD (Solid State Drive); tato technologie by mohla jednoho dne nahradit stávající pevné disky. Je však spojena se dvěma nevýhodami - pořizovací cena a malá kapacita. V současné době jsou k dispozici na českém trhu SSD jednotky s kapacitou do 32 GB. Tyto jednotky jsou zatím využívány pouze v odvětvích průmyslu a noteboocích, kde je kladen důraz na dlouhou výdrž v terénu a odolnost vůči otřesům.

Budoucnost patří SSD technologiím


O tom, že SSD technologie má něco do sebe, svědčí i zpráva společnosti Texas Memory Systems, která se chystá uvést systém RAMSAN-500. To je 4U server s kapacitou až 2 TB flash paměti, která je dále vybavena vyrovnávací pamětí 64 GB v podobě DDR2 modulů. Přístupové časy jsou velmi krátké, a to 0,15 ms pro čtení a 0,5 ms pro zápis. Cena je ovšem 200 000 USD za 1 TB. Toto řešení najde využití především u stříhání filmů a práce s rozsáhlými databázemi.

V SSD vidí zřejmě hrozbu i samotný Seagate, který hodlá na tento trh vstoupit. To by mohlo u hromadné výroby snížit cenu, což by uživatelé jistě uvítali.

Dalším milníkem mohou být laserové disky. Tato technologie byla představena před pár týdny. Výhody laserového řešení by měly být ve vysoké rychlosti zápisu a čtení. Změna z 0 na 1 trvá pouhých 40 femtosekund. V praxi by měly být tyto disky až 100x rychlejší. Problémem současné technologie je kapacita, která je zatím nižší než u klasických pevných disků.

Holografické disky se 100 GB


CD média dnes najdeme především u hudebních nosičů a CD s ovladači. Nejčastějším médiem pro ukládání dat se tak staly DVD disky, které mají velmi dobrý poměr cena/kapacita. Hitem tohoto léta se měly stát Blu-ray a HD-DVD disky. Kapacita těchto disků je 25 - 30 GB, což pro záznam videa a data postačí.

Potíž v rozšíření těchto formátů spočívá v jejich ceně, protože mechaniky pro tyto disky jsou stále příliš drahé. Blu-ray vypalovačka vychází více jak 16x dráž než DVD vypalovačka. Zapisovatelná média v poměru cena/kapacita jsou 5x dražší než DVD±R, takže mnoho uživatelů stále volí prověřený formát DVD. Další nepříjemností je nekompatibilita formátů. Nezbývá tedy nic jiného než čekat, který z nich vyhraje velký boj.

Ale i v tomto odvětví se chystá nástupce či konkurent, jímž je holografický zápis. Specifikace jsou již schváleny, a tak se můžeme těšit na kotoučky, které budou začínat s kapacitou na necelých 100 GB. I tento formát bude mít zřejmě konkurenta, ten ponese název TeraDisc a kapacita bude běžně dosahovat 1 TB. Toho je dosaženo pomocí 200 vrstev, z nichž každá má kapacitu 5 GB. Při přechodu na modrý laser by mohla kapacita vzrůst až 5x. Současný funkční prototyp pracuje pouze s 600 GB, což je také velmi dobrá hodnota. Tato technologie by se mohla dostat na trh za 2,5 roku.

Ve firemním sektoru se ovšem tato média asi příliš neujmou, zde totiž stále převládají magnetické pásky díky své spolehlivosti při dlouhodobém uchovávání dat.

Nezapomínejte na foťáky


U paměťových karet se neustále projevuje miniaturizace, nárůst kapacity a rychlosti. Doufejme, že miniaturizace skončila a bude narůstat pouze kapacita a rychlost. Vždyť velikost u dnešních mikro variant různých formátů je tak na hranici použitelnosti. Při menších formátech už by mohl výrobce dodávat i pinzetu a lupu pro instalaci.

O nových formátech se zatím moc nemluví, změny jsou pouze v rychlostech a kapacitě. Například Toshiba uvádí na trh SDHC paměťovou kartu s kapacitou až 32 GB a mikro varianta pojme až 8 GB dat. To už jsou poměrně dobré hodnoty pro digitální fotoaparáty a mobilní telefony. Je pravděpodobné, že konkurence nespí, a tak i v ostatních formátech můžeme očekávat nárůst kapacity.


Můj názor


Pokud dokáží výrobci snížit cenu flash pamětí, jistě se můžeme těšit na rychlý přístup k datům a velkou kapacitu mobilních zařízeních s dlouhou výdrží. Optické disky také procházejí neustálým vývojem; doufejme, že u nových generací budou naše data v bezpečí.

Výjimkou je ovšem oblast CompactFlash karet, kde se mluví o změně rozhraní. Stejně jako u disků by mělo dojít k přechodu z paralelního přenosu na sériový. V současné době není hotová žádná specifikace, takže jejich nástup v blízké době neočekávejme.

Co nás čeká a nemine?


Díky stále vzrůstající kapacitě úložných zařízení si můžeme dopřávat například vyšší obrazové a zvukové kvality u multimédií, podrobnějších mapových podkladů, více služeb u serverů (pošta, ftp, video) apod. Poměr cena/kapacita vychází stále lépe pro samotné spotřebitele. V současné době to vypadá tak, že by tento trend mohl vydržet i nadále. Se vzrůstající kapacitou ovšem souvisí jediná nepříjemnost, a to bezpečnost uložených dat. Jakákoliv sebemenší chyba na médiu může znamenat obrovské množství ztracených dat. V tomto případě se snižování cen trochu obávám, jelikož by to mohlo být na úkor kvality.

Související


Výroba 64 GB flash disků se rozjíždí
Seagate bojuje o 1TB disky
Notebooky Asus pro zábavu s pevnými disky Fujitsu
Výpočetní centrum za pár dolarů


Komentáře

Cx #1
Cx 02. únor 2008 19:16

Já se spíš obávám autorských poplatků za tyto velkokapacitní média. Za BD medium chtějí vyděračí 25kč, to už je podle mě moc. Cena media spadne a nakonec budem platit polovinu za to, že jsme všichni zloději a druhou za to, že si můžeme taky něco uložit.

Jonny.net #2
Jonny.net 19. únor 2008 15:03

Dobrý den, myslím si, že se čísla v tomto článku poněkud zveličují. Není pravda že Windows 95 zabírá(l) 150 MB, Tak tomu bylo ožná až u Windows 98. Win 95 zabíral pouhých 50 MB a pokud se jedná o Visty tak 20 GB? Je pravda, že jsem ještě neviděl Ultimate verzi, ale u obyčejné prodávané verze operačního systému Vista Home Premium byla velikost systému "jen" něco přes 9 GB. Nemyslím si, že je potřeba slovíčkařit, ale až tak si upravovat historii, aby nám seděla do krámu teda podle mě třeba není.

RSS 

Komentujeme

AI i její tvůrci před soudem

Pavel Houser , 22. duben 2018 09:30
Pavel Houser

John Kingston z anglické University of Brighton poskytl pro The Register svůj pohled na právní odpov...

VíceRSS 

Zprávičky

Čínská služba pro streamování hudby Tencent míří na burzu

ČTK , 23. duben 2018 11:19

Spotify byla nedávno ohodnocena na 30 miliard dolarů. 25 miliard očekávaných u Tencentu je také obro...

Více 0 komentářů

Obchod s kryptoměnami se stěhuje mimo burzy

ČTK , 23. duben 2018 09:00

Objem obchodování s kryptoměnami je oproti konci roku poloviční....

Více 0 komentářů

Čtvrtina Čechů vyzkoušela služby sdílené ekonomiky

ČTK , 23. duben 2018 08:00

Více než polovina lidí zná služby Zonky (74 procent) a Uber (62 procent)....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Před 25 lety byl zpřístupněn webový prohlížeč Mosaic

ČTK , 21. duben 2018 15:22

Mosaic se zrodil v průběhu roku 1992 v hlavě Marca Andreessena a jeho kolegy Erica Biny....

Více 0 komentářů

Těžba bitcoinů při kurzu pod 8 600 dolarů je ztrátová

ČTK , 20. duben 2018 11:21

Analytici se domnívají, že poptávka po hardwaru pro těžbu bitcoinů dál klesne, stejně jako cena kryp...

Více 1 komentářů

Netflixu prudce stoupají příjmy i počet odběratelů

ČTK , 20. duben 2018 09:36

Čistý zisk ve čtvrtletí stoupl na 290,1 milionu dolarů, neboli 64 centů na akcii....

Více 0 komentářů

Zájem o přijímače s digitálním rádiem je minimální

ČTK , 20. duben 2018 08:00

Český rozhlas na konci loňského roku rozšířil pokrytí digitálním signálem na 40 % populace....

Více 3 komentářů