margin-top: 125px; border: 1px solid gray; } -->

České IT – Trendy v průmyslové výrobě

Kamil Pittner , 25. červen 2015 14:30 0 komentářů
České IT – Trendy v průmyslové výrobě

Průmyslová výroba je v ČR silným odvětvím, přičemž jedním z tahounů je výroba automobilů, na kterou je navázána řada dalších dodavatelů z různých oblastí výroby. Společným jmenovatelem úspěšných výrobních podniků je přitom důraz na efektivní a kvalitní produkci, kontrolu nákladů a skladových zásob a maximální možnou míru automatizace.

Nic z toho by se neobešlo bez moderních informačních technologií a softwarových řešení, především ERP, APS, PLM a EDI komunikace. Proto patří výrobní podniky mezi nejpočetnější a nejdůležitější zákazníky IT firem, které tam mají největší přehled o tom, jaké jsou aktuální trendy v oblasti IT pro výrobu.

Podle Jana Mlejnského ze společnosti Asseco Solutions je v současné době stěžejním požadavkem aktivní řízení plánování, sledování a vyhodnocování nákladovosti, a to včetně dříve adresně nesledovaných nákladů jako jsou například energie, včetně hlídání efektivity práce. „Kdybych měl vyzdvihnout jediné téma, přiklonil bych se k tématu Pokročilého plánování výroby. Všichni jej chtějí, ale ne všichni si uvědomují, že je pro realizaci nutné přijmout nové nebo změnit stávající interní zvyklosti,“ podotýká Mlejnský. V těsném závěsu podle něj, z pohledu množství požadavků, jde on-line sledování a vykazování rozpracovanosti výroby. Není podstatné, zda zdrojem informací je čidlo přebírající informace z výrobního zařízení nebo zaevidování pracovníkem, důležitým faktorem je včasnost těchto informací.

V posledních letech je podle Romana Kopeckého z Algotechu „hybatelem“ výrobního odvětví zejména oblast automobilového průmyslu: „Výrobci aut stále více automatizují své procesy a zvyšují nároky na své dodavatele. To se pak v řetězci dodavatelů přenáší dál. Díky provázanosti mezi obory se tak podobné IT požadavky objevují i v jiných výrobních odvětvích.“ V současnosti jsou tedy podle jeho zkušeností zejména poptávaná řešení, která požadavky automobilového průmyslu splňují. Kromě dodávky samotného ERP řešení jsou to zejména nadstavby EDI komunikace či rozšíření využití čárových kódů. Čerstvým trendem je také optimalizace back-office i u výrobních podniků, kdy se řeší například zefektivnění komunikace.

Řízení kvality a plánování

Mnoho firem pořizuje informační systém, protože potřebují standardizovat procesy a získat mimo jiné dostatek detailních informací pro řízení a optimalizaci výrobních procesů. „Výrobní podniky jsou tlačeny svými odběrateli co do požadavků na udržení standardu kvality. Informační systém jim tak umožňuje monitoring kvality výrobků a pomáhá jim získat potřebnou certifikaci při vstupu na nové trhy,“ popisuje Pavel Kačala ze společnosti Control.

Podpora řízení kvality, terminály ve výrobních procesech, řízení dokumentace předvýrobní a výrobní fáze (CAD/CAM), optimalizace dělení materiálu nebo řízení skladových zásob jsou běžnými požadavky výrobních společností,“ vyjmenovává Daniel Holec z Karat Software. V dnešní době podle něj pokračuje trend pečlivého vyhodnocování efektivity výrobních procesů, hledání řešení zvyšování průchodnosti výrobou bez nutnosti dodatečných investic či zkracování průběžné doby výroby. Zvýšení efektivity výroby lze dosáhnout mimo jiné prostřednictvím pokročilého APS plánování, automatizovaných skladových systémů či propojení s MESS systémy monitorující efektivitu strojního zařízení. „Trendem nejenom ve výrobním odvětví je také podpora řízení celofiremní dokumentace s DMS či řízení podpory procesů s pomocí BPM či Workflow,“ doplňuje Holec.

Životní cyklus a CAD

Podle Jana Dubce ze společnosti Fugasoft, která je partnerem firmy J.K.R. pro oblast výroby, je zájem hlavně o komplexní řešení agend výrobních firem: „Jde o evidenci obchodních příležitostí, obchodních případů a zakázek, na které navazuje zajištění výrobní dokumentace v CAD systémech a její přenesení do ERP systému.“ Stranou pozornosti prý nezůstává automatizace zajišťování materiálů, tedy centrální objednávání a zakázkové rezervace, plánování a evidence výkonů ve výrobě, automatizace skladových pohybů v návaznosti na výrobu, rozbory výkonů a kvality.

S všeprostupující automatizací souhlasí i Martin Jirmann z Abra Software: „Celým odvětvím hýbou automatizace a mobilita. Jedná se například o využití terminálů do výroby založených na průmyslových tabletech s OS Android.

U společnosti TD-IS je podle Lenky Medkové patrný velký zájem o řešení PLM, tedy Product Lifecycle Management, a jeho integrace na CAD/CAM software. „Základní procesy má většina firem už tak nějak pokryté ERP systémem. PLM podporuje a sjednocuje celou řadu procesů v průmyslovém podniku,“ popisuje Medková. PLM také prý pomáhá zvyšovat konkurenceschopnost efektivním odstraněním činností bez přidané hodnoty, zkrácením jednotlivých cyklů, dohledatelností a jednoznačným stanovením odpovědnosti. Důležité je také zajištění kvality a souladu s předpisy, správa a zabezpečení duševního vlastnictví a podobně. „Pro řadu firem jsou důvodem i požadavky na kvalitu výrobku kladené jejich zákazníky, zákaznické audity, certifikace a v neposlední řadě samozřejmě podpora růstu,“ vyjmenovává Medková.

Tlak konkurence

Výrobní sféra je pod velkým konkurenčním tlakem a to se promítá i do jejich požadavků na ERP systém. „Jedním z typických požadavků, kterým se věnuje významný čas během výběrových řízení, je sledování a vyhodnocování nákladů. Cílem je znát detailně a přesně strukturu nákladů, protože to pak umožňuje podnikům správně nastavit cenové modely,“ přibližuje Pavel Bláhovec z IFS Czech. Požadavkem je podle něj tyto informace získávat průběžně, již během výrobního procesu, a znát je na všech úrovních. Ze vzdáleného pohledu jde celkem o očekávaný požadavek, který se ovšem zesložití v okamžiku, kdy je výrobek složen z mnoha dílů, a také za situace, kdy dochází k různým změnám, montážím a demontážím.

Z pohledu IBM zákazníci v této době nejvíce řeší projekty v oblasti analytiky a reportingu. „Pozadu nezůstávají ani prediktivní nástroje, konkurenční boj se stále zvyšuje, firmy soutěží už nejen na lokálních trzích ale utkávají se o zakázky v globálním měřítku,“ říká Roman Hlaváč z IBM. Zejména konkurence z levných asijských trhů prý nutí české výrobní podniky optimalizovat své výrobní postupy, analyzovat velké množství dat a s pomocí prediktivních nástrojů včas přizpůsobit svou strategii.

Pragmatická řešení

Protože je nutné držet krok s trhem a připravit výrobky k prodeji v co nejkratší době a s co nejnižšími náklady, sází výrobní firmy na ERP systémy, které zaručí plynulý a přesný chod výroby,“ říká Martin Bubeníček z firmy DC Concept. Trendem v této oblasti je podle jeho slov nástroj pro pokročilé plánování výroby APS, který firemní procesy nejenom zautomatizuje, ale zároveň zvýší jejich efektivitu a optimalizaci. „APS automaticky sestaví různé typy výrobních plánů a výhledů. Navíc vytvoří simulace událostí i změn. Firmy se tak efektivněji připraví na nenadálé situace a zvládnou se lépe přizpůsobit podmínkám trhu,“ popisuje Bubeníček. Nástroj je možné napojit na většinu informačních systémů, ale v popředí zájmu jsou komplexní ERP systémy, které jej mají v sobě.

Největší poptávku cítíme po pragmatických BI řešeních. S důrazem na slovo „pragmatických“,“ říká Tomáš Rutrle ze společnosti Komix. Zákazníci podle jeho zkušeností netouží po velkých projektech trvajících rok a déle. Naopak žádají systémy, které lze nasadit velmi rychle, za rozumné peníze a které jim co nejdříve přinesou užitek.

Plánování průtoku

U našich zákazníků se nyní nejčastěji skloňuje téma plánování výroby. Jak je však v segmentu malých a středních firem typické, vysvětlení tohoto pojmu je velmi široké – od pouhé informace o stavu skladových zásob, případně požadavků do doobjednání materiálu pro požadovanou výrobu, až po skutečné kapacitní plánování, včetně evidence jednotlivých zdrojů,“ říká Klára Cerovská z firmy Altus software. Cílem výrobních společností je podle ní pochopitelně realizace slíbených dodávek v domluvených termínech za podmínky minimalizace skladových zásob a výrobních nákladů.

V Berghof Systems se podle Milana Hrušky v současné době u zakázkových typů výrob setkávají nejčastěji se zadáním „zvýšit průtok výrobou bez navýšení zdrojů“. Další oblasti, které jsou podle něj pro tyto podniky zajímavé, je snižování skladových zásob, zvyšování spolehlivosti dodávek, snižování rozpracované výroby a plánování do omezených kapacit: „V oblasti sériové výroby to bývá nejčastěji snížení skladových zásob se současným zvýšením dodací spolehlivosti.

Mohlo by váz zajímat:


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Virtuální realitou proti strachu ze smrti

Pavel Houser , 18. červenec 2017 07:00
Pavel Houser

Lidé, kteří reportují „zážitky blízké smrti“, pak mnohdy mají ze smrti menší strach. Nedalo by se to...

Více


Kalendář

22. 07.

27. 07.
Black Hat 2017
27. 07.

30. 07.
Defcon 2017
27. 08.

31. 08.
VMworld 2017
RSS 

Zprávičky

Nintendo je díky poptávce po konzoli Switch opět v zisku

ČTK , 27. červenec 2017 08:00

Firma ve čtvrtletí prodala 1,97 milionu herních přístrojů Switch a od začátku prodeje v březnu jich ...

Více 0 komentářů

Vodafone pokračuje v implementaci NB-IoT

Pavel Houser , 26. červenec 2017 13:29

Vodafone spolu se společnostmi Jablotron, Landis+Gyr a Ústavem telekomunikací VUT Brno testuje proto...

Více 0 komentářů

SoftBank usiluje o získání podílu v Uberu

ČTK , 26. červenec 2017 12:45

Celková hodnota Uberu údajně dosahuje až 69 miliard dolarů....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

LG Display prudce zvýšila zisk, chce investovat do obrazovek OLED

ČTK , 26. červenec 2017 09:00

LG Display je dodavatelem společnosti Apple....

Více 0 komentářů

APMS varuje před nevyžádanými hovory ze zahraničních čísel

ČTK , 26. červenec 2017 08:00

Podvodníci tzv. wangiri organizují skrze alternativní či IP operátory, jimž je ukraden číselný rozsa...

Více 1 komentářů

Firmy se při přeshraničním prodeji přes Internet bojí podvodů

ČTK , 25. červenec 2017 16:27

Prodejci se obávají, že pokud lidé z jiného unijního státu za zboží nezaplatí, bude složité peníze v...

Více 0 komentářů

Zákazníci preferují biometrii, ale její zavádění je pomalé

Pavel Houser , 25. červenec 2017 12:50

Manažeři v bankách, kteří jsou zodpovědní za zavádění biometrie, připouštějí nedostatek zkušeností....

Více 1 komentářů