Huawei Innovation Day 2016 v Paříži: Krása technologie

Richard Jan Voigts , 16. červen 2016 09:30 0 komentářů
Huawei Innovation Day 2016 v Paříži: Krása technologie

Společnost Huawei uspořádala v Paříži akci Innovation Day s podtextem Beauty of Technology. Představila na ní svoje technologie pro mobilní sítě, nový smartphone Huawei P9 s optikou Leica a vize ohledně sítí 5G a IoT. Prakticky vše se točilo okolo výzkumu a vývoje či matematiky, do kterých Huawei investuje miliardy dolarů.

V úvodu vystoupil William Xu, Executive Director of the Board, a hned na začátku zdůraznil, že nové technologie a materiály, jako genové inženýrství, grafen, nanotechnologie, kvantové počítače, toto vše potřebuje základní výzkum, kterému kraluje matematika. Uvedl, že posun, jakým svět pracuje, je revoluční, a že nejen Francie, ale prakticky všechny evropské země se rychle digitalizují.

Výzkum a vývoj u Huawei

Huawei má 21 inovačních center, do výzkumu a vývoje investoval jen v Evropě a v roce 2015 zhruba 30 miliard dolarů a 420 miliard dolarů investoval do nákupů. Krátce také představil nový smartphone Huawei P9.

Matematické výzkumné centrum Huawei ve Francii

William Xu, Executive Director of the Board, Huawei
William Xu, Executive Director of the Board, Huawei

Podporu vědy a výzkumu v čele s matematikou Huawei demonstroval otevřením Matematického výzkumného centra ve Francii, druhého tohoto druhu ve společnosti; první je v Rusku. V budoucnosti Huawei zamýšlí úzce spolupracovat s Francouzskou akademií na vytvoření dobře spolupracujícího akademického ekosystému a propojit výhody francouzského základního výzkumu a vývoje se schopností Huawei dosahovat výsledků v aplikovaném výzkumu, a tím podporovat vývoj v sektoru informačních a komunikačních technologií. Formální ceremonii otevření Matematického výzkumného centra ve Francii byl přítomen Thierry Mandon, ministr vyššího vzdělání a akademického výzkumu.

SAP, Harley Davidson a Karel Marx

Eric Verniaut, Senior Vice President, Industries EMEA, SAP, hovořil, jak digitální evoluce mění společnost. SAP pracuje v jedné oblasti digitální transformace, a sice in-memory computing, což umožňuje naplnit efekt Mooreova zákona, jednoho ze zakladatelů společnosti Intel, protože výkon procesorů se stále zvyšuje a cena za něj snižuje.

Digitální svět podle něj umožňuje lepší interakci se zákazníkem než analogový a nacházíme se v inflexním bodě dnes už digitální ekonomiky, která je hnána hyperkonektivitou. Do roku 2020 má být propojeno 2,5 miliardy lidí, 75 miliard zařízení a digitálně zobchodováno 65 trilionů dolarů. Každý z dnešních průmyslů se sám digitálně mění – pojišťovnictví, hotelový průmysl, sport, personalizovaná medicína, smart traffic… a všechny získávají díky digitalizaci rychlou zpětnou vazbu od zákazníka.

Jde o posun od tradičního internetového obchodu směrem k obchodnímu modelu založeného na vzájemné spolupráci. Zákazníci SAPu už podle něj model digitálního byznysu přijímají. Znamená to pro ně inovativní zapojení zákazníků, produktivitu, rychlejší uvedení produktů do výroby a možnost přijímání nových obchodních modelů. Například Harley Davidson zkrátil díky nasazení SAP S/4 s digitálním jádrem in-memory computingu SAP HANA přípravu výroby z původních 29 hodin na 6,5 hodiny. Nakonec si položil otázku, zda je přicházející ekonomika založena na Kapitalismu 2.0 a zopakoval provokativní výrok Karla Marxe, že člověk se stane pánem svého osudu.

Sítě 5G v podání Huawei Fellow

Nadcházející generaci sítí 5G představila Paiying Zhu, Huawei Fellow, Chief Expert of Huawei Communications Technologies Lab, která je první žena s tímto oceněním („fellow“ se titulují výzkumníci a vědci, kteří mají pro danou společnost mimořádný vědecký přínos). Sítě 5G mají dosahovat přenosové rychlosti až 10 Gb/s s nízkým zpožděním 1 ms a mají propojit do roku 2025 na 100 miliard lidí. Při jejich nasazování se však budou muset poskytovatelé služeb a dodavatelé technologií vyrovnat minimálně se třemi mýty a neurčitostmi.

První neurčitostí je roztříštěnost služeb, které musí zvládnout jedna síť – propojení komunikační sítě (1 ms), vzdáleného řízení technologických celků (1 ms), IoT (2 000/buňka), portů (1 milion/km2), HD videa (20 Mb/s) a virtuální reality (4,2 Gb/s). Druhou neurčitostí je fragmentace obchodního modelu a jak jednotlivé vertikály monetizovat (lidi, smart/safe cities, porty, sledování věcí, smart factory…). Třetí neurčitostí pak je komplexnost technologií a jak je propojit (4G/5G, 5G, Wi-Fi, technologie s více přístupy, vícefrekvenční pásma – sub 6 GHz, vyšší než 6 GHz, nelicencovaná pásma, místa s více přístupy.

Paiying Zhu, Huawei Fellow, Chief Expert of Huawei Communications Technologies Lab
Paiying Zhu, Huawei Fellow, Chief Expert of Huawei Communications Technologies Lab

V každém případě je 5G na pořadu dne a Huawei do těchto sítí investuje 600 milionů dolarů v letech 2013 až 2018, zaměřuje se na ně jeho devět výzkumných center a více než 500 expertů. Sítě 5G mají být uváděny do provozu krok za krokem se strategickými partnery od výzkumných a inovačních center až po operátory, ještě než budou v komerčním nasazení. „Sítě 5G budou dítětem roku 2020,“ prohlásila Huawei Fellow Paiying Zhu a dodala slova čínského myslitele Guana Zhonga (723-645 př. n. l.): „Spolupráce vytváří sílu, zatímco izolace vede jen k oslabení.“

Beauty of Technology a Huawei P9

Mathieu Lehanneur, Chief Designer Huawei, Aesthetic Research Centre, a pak také Jerome Auzenneau, Executive Officer and Chief Marketing Officer Leica Camera, uvedli, že honba za miniaturizací fotoaparátu pokračuje už 100 let od prvního modelu Leica z 20. let minulého století od konstruktéra Oscara Barnacha. První Leica dala možnost zachycení okamžiku na kinofilm, což s velkými dřevěnými fotokomorami pracujícími se skleněnými deskami s fotocitlivou emulzí tehdy nebylo možné.

Pokračování díky spolupráci Leica Camera a Huawei jde o již zmíněný model Huawei P9 s objektivy Leica a dvěma fotoaparáty, černobílým a barevným pro lepší ostrost a vynikající podání barev. Huawei P9 má změnit zážitek z fotografování se smartphony – jeden fotoaparát je černobílý a druhý barevný, oba obrazy se skládají a černobílý zvyšuje ostrost.

Horizon 2020 pro evropské inovace

Horizon 2020 je program pro investice do evropských výzkumných a vývojových center, kam přispívají například Philips (31 projektů a přes 21 miliard eur), Ericsson (14 projektů), Volvo (9 projektů), Huawei (9 projektů a přes 5 miliard eur), Boeing (4 projekty) a Toyota (jeden projekt). Tento program řídí panel sedmi renomovaných vědců, je nezávislý na mašinérii z Bruselu a je transparentní. Prioritou je kybernetická bezpečnost.

Mezi výhody programu Horizon 2020 patří snazší shánění peněz, zkoumání nových oblastí, začlenění elitních výzkumníků, získání znalostí i pro okrajové technologie, zvýšení reputace, vytváření a řízení účasti v širším měřítku se získáním předzvěstí a dopad na návrhy nových prováděcích politik. Mezi úskalí patří vyšší náklady na koordinaci, nepružnost, pomalost, nedostatečnou perspektivu na trhu. Peníze tečou do technologicky nejvíce vyspělých zemí – Německa, Velké Británie, Francie, ale i do České republiky. Projektu se účastní výzkumné organizace, vysoké školy, soukromé firmy a v menší míře i státní sektor.

Huawei Innovation Day 2016 představil smartphone s optikou Leica, ale také vize ohledně sítí 5G a IoT.
Huawei Innovation Day 2016 představil smartphone s optikou Leica, ale také vize ohledně sítí 5G a IoT.

Beauty of Technology a IoT

NB IoT (Narrow Band IoT – přenosy IoT v úzkém vyčleněném pásmu v rámci přenosů GSM) se stane jedním z motorů růstu a mobilní operátoři mají potenciál stát se jeho prostřednictvím nejlepšími partnery nejrůznějších vertikálních průmyslových odvětví. Například francouzský Alstom, lídr v řešení pro železnice, vidí v IoT budoucnost mobility, přinášející lepší zákaznickou zkušenost, 100% efektivitu, provázanost s ostatními (městskými) systémy. Jeho současný systém pracuje s nízkoenergetickými sítěmi a technologiemi pro big data.

U německé společnosti Bosch se věnuje IoT jedna z jejích čtyř divizí (Mobility Solutions) a IoT nabízí jako službu PaaS. Bosch nabízí kompletní řešení pro IoT s vlastními datacentry a zajišťuje bezpečnost E2E (Enerprise to Enterprise). Internet věcí se stává jedním ze strategických směrů a do roku 2020 má vytvořit přímý trh s hodnotou 340 miliard dolarů a big data mají mít přímý dopad na tvorbu GDP 12,6 %.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Kradená auta: Další úkol pro bezpečnostní kamery

Pavel Houser , 16. srpen 2017 06:30
Pavel Houser

Bezpečnostní kamery, které hledají ukradená vozidla nebo mají za úkol vozidlo jednoznačně identifiko...

Více


Kalendář

24. 08. Webinář Synology - DSM 6.1 - Virtual Machine Manager
27. 08.

31. 08.
VMworld 2017
01. 09.

06. 09.
IFA 2017
RSS 

Zprávičky

Telekomunikační úřad se chystá regulovat mobilní trh

ČTK , 17. srpen 2017 14:34

Přetrvává velký rozdíl mezi vyššími cenami pro domácnosti a nižšími cenami pro firmy, který dosahuje...

Více 0 komentářů

ShadowPad: malware v produktech NetSarang pro správu serverů

Pavel Houser , 17. srpen 2017 13:43

Útočníci schovali backdoor ShadowPad v softwaru využívaném stovkami světových společností včetně ban...

Více 0 komentářů

Rozšířená realita bude za pár let běžnou záležitostí

ČTK , 17. srpen 2017 12:58

Za pět, šest let bude běžné, že si turisté při návštěvě zahraničních metropolí nasadí speciální brýl...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Podíl internetových kurzových sázek v ČR loni vzrostl na 88 %

ČTK , 17. srpen 2017 10:00

Velký podíl na internetových sázkách tvoří live sázky, které lze uzavírat opakovaně v průběhu zápasu...

Více 0 komentářů

Za polárním kruhem má vzniknout rekordní datové centrum

ČTK , 17. srpen 2017 08:00

V norském městě Ballangen, které se nachází za polárním kruhem, má vzniknout největší datové centrum...

Více 1 komentářů

Euronics a Kasa chystají nový sklad v Jirnech u Prahy

Pavel Houser , 16. srpen 2017 11:00

Skladníci již nebudou chodit pro zboží, ale zboží „přijede“ za nimi. Chytré technologie umožní vyexp...

Více 0 komentářů

Oracle Exadata Cloud i na cloudové infrastruktuře nové generace

Pavel Houser , 16. srpen 2017 10:04

Deklarované přednosti: obří výkon, jednoduchá migrace do cloudu a plná kompatibilita s databázemi Or...

Více 0 komentářů