• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Infrastruktura pro SMB – vlastní, nebo v cloudu?

Richard Jan Voigts
13. 1. 2016
| Články

Jaká je budoucnost podnikové IT infrastruktury? Budeme stále nakupovat hardware, nebo přejdeme se vším sakum prásk do cloudu? Co lze po stránce nabídky cloudových služeb očekávat od IBM, která prodala celou divizi x86? Na tyto otázky odpovídá Petr Leština, IBM Cloud Computing.
Kde vidíte budoucnost podnikové infrastruktury, zejména v segmentu středně velkých firem – SMB?

Začal bych u větších klientů, ti určitě půjdou směrem hybridního modelu cloudů. To znamená, že budou provozovat vlastní kritickou infrastrukturu on-site, tj. ve vlastním datovém centru. Aplikace, které nejsou pro jejich chod kritické, budou provozovat ve veřejných cloudech formou pronájmu jejich služeb IaaS (Infrastructure as a Service), PaaS (Platform as a Service) nebo SaaS (Software as a Service).

V segmentu menších až středně velkých firem je jasné, že tito zákazníci žádná datová centra budovat nebudou, bylo by to pro ně příliš nákladné. Stanou se typickými konzumenty cloudových služeb. Ať už v podobě typického cloud hostingu, což znamená, že si u poskytovatele pronajmou minimální infrastrukturu, na níž budou provozovat svoje aplikace, nebo si pronajmou celé aplikační balíky, které pro svoji oblast podnikání potřebují- To znamená nejen například komunikační nástroje (E-mail, chat), ale také datové úložiště a samozřejmě aplikace od účetnicví až po ERP, CRM formou služby a další aplikace nezbytné pro podnikání.

Nabízí něco IBM takového i pro SMB?

Opět začnu velkými zákazníky, kteří si mohou budovat i vlastní cloudová řešení v podobě privátního nebo i hybridního cloudu. IBM jim nabízí technologie, a to jak hardwarové, tak softwarové. Ohledně hardwaru jsme schopni poskytnout řešení na platformě procesorů IBM Power, a také technologie ukládání dat IBM Storwize a virtualizaci z našeho portfolia. V oblasti softwarových cloudových produktů jsme vsadili na OpenStack, což je framework, základní platforma pro provozování cloudových řešení v privátních a hybridních modelech. Naším produktem pro to je IBM Cloud Orchestrator, který OpenStack využívá. To pro případ, kdy si chce klient postavit cloudové řešení na platformě IBM sám.

Řada firem ale požaduje standardnější řešení na platformě x86 a IBM ji kompletně prodala. Jak se stavíte k těmto požadavkům?

Pokud klient požaduje něco jiného a zejména hotové předpřipravené řešení, včetně fyzických serverů (Bare Metal) platformy x86, případně virtuální servery, může si od IBM v našem cloudu pronajmout prakticky libovolný hardware formou služby. I zde nabízíme několik voleb.

První možností je využití našeho veřejného cloudu IBM Softlayer. Jde o celosvětovou síť datových center, která poskytují především služby IaaS, částečně PaaS (Platform as a Service).

Druhou možností je sdílená infrastruktura provozovaná z lokality IBM ČR jako tzv. IBM Shared Infrastructure. Jde o typ služeb hardware-jako-služba, které jsou nabízené formou managed services, kde vedle poskytovaného hardwaru x86 s operačními systémy Windows/Linux zákazník dostane i lokální podporu v češtině od administrátorů IBM ČR. Cílem není konkurovat službám veřejného cloudu, ale flexibilně reagovat na specifické požadavky klienta.

Třetí možností je služba kombinující prvky cloudu, outsourcingu a hostingu. Jde o IBM Cloud Managed Service, službu vhodnou pro kritické systémy a aplikace s požadavky na vysokou a smluvně garantovanou úroveň SLA 99,9x %.

Co všechno si tedy může zákazník ve formě IBM Softlayer pronajmout?

Klient si může pronajmout virtuální nebo fyzický server formou služby v hodinových nebo měsíčních sazbách. Dále si může objednat bezpečnostní prvky jakými jsou firewally nebo security appliances, datová úložiště různého charakteru, ať už souborová, bloková nebo objektová, zálohování svého prostředí, pro vysoké výkony může využívat služby load balanceru (vyvažování a rozkládání zátěže mezi výpočetní uzly) a řadu dalších prvků.

Vedle hardwaru má IBM k dispozici i řadu softwarových produktů pro pronájem v cloudu, například operační systémy. V Softlayeru nabízíme pro platformu x86 operační systémy Linux a Microsoft Windows Server ve všech jeho podporovaných variantách. Pro rok 2016 máme ohlášenou platformu Power formou pronájmu v cloudu, takže klienti si budou moci pronajmout i platformu OpenPower s řadou podporovaných operačních systémů Linux.

Co když zákazníka nezajímá ani hardware, ani fyzické úložiště dat, ale rád by zvolil pouze prostředí, ve kterém by běžela jeho aplikace?

Pro zákazníky s těmito potřebami máme službu IBM Bluemix. Jde o řešení, které takovým naším rodinným stříbrem. Vzniklo a od počátku bylo vyvíjeno v IBM. Bluemix je provozní prostředí (runtime) pro různé typy aplikací. Pokud takového zákazníka nezajímá ani hardware, ani operační systém, ale například hodlá provozovat nějakou aplikaci napsanou v PHP, Java nebo .Net, nebo aplikaci využívající Node.js, k tomu nějakou databázovou platformu relační, nerelační či hierarchickou, a k tomu ještě třeba mobilní webové rozhraní, nabídneme mu provozní prostředí Bluemix. Další komponenty které může v Bluemixu formou služby využít se týkají vývoje, analytiky, jako například produkty z portfolia IBM Watson. Ani zde zákazník nekupuje žádné softwarové licence, ani hardware, vše využívá a pronajímá si v Bluemixu jako službu. Aplikace provozované v Bluemixu pak mají charakter Software-as-a-Service aplikace, lze velmi jednoznačně určit jaké prostředky jsou pro provoz potřeba a kolik tato služba stojí formou měsíčnoho pronájmu.

Jak si může zdejší firma, podnik, nebo jiný druh organizace v České republice pořídit služby IBM Softlayer nebo Bluemix? Jaké má přitom zákazník možnosti a na jaká může narážet úskalí?

Zákazník si sice může služby Softlayer a Bluemix objednat přímo od IBM na našem webu. Jde o samoobslužný prodejní portál, stejně jako pro všechny naše cloudové služby. Objedná si je zde a využívá je. Objednávku služeb lze uskutečnit prostřednictvím http://www.ibm.com/buycloud/cz/cz.

Pokud však od služeb IBM Softlayer a IBM Bluemix zákazník očekává skutečně přidanou hodnotu, především v oblasti poradenství, návrhu, architektury řešení, jeho optimalizace, ale i například lokální podpory v národním jazyce nebo lokálního kontraktu a fakturace, pak by se měl obrátit na některého z našich partnerů, který je zase navázán na naše distributory. Pro oblast Softlayeru jsou jimi Avnet, DNS, případně Azlan (divize Tech Data). Ti mají roli subjektu s přidanou hodnotou, protože k samotné cloudové službě přidává další know-how v podobě poradenských služeb, lokálního hotline, financování apod.

Pokud by naopak některá lokální IT firma dodávala svému zákazníkovi nějaké řešení a usoudila by, že část tohoto řešení by bylo možno pokrýt cloudovými službami od IBM, na koho by se měla ve vaší síti obrátit, aby mu mohla poskytnout Bluemix nebo Softlayer?

Snahy IT dodavatelů o poskytnutí řešení IBM Bluemix nebo Softlayer může zastřešit některý z výše uvedených lokálních distributorů s přidanou hodnotou. Pro oblast Bluemixu sem patří nejen tito distributoři, ale celá partnerská síť IBM, která je schopna naše cloudové produkty zájemcům přeprodávat. Pro naše distributory i prodejní partnery zde platí podobný model, jako u prodeje klasického komoditního hardwaru a softwaru. Kdyby chtěl naopak některý z potenciálních, a to i začínajících partnerů začít s vývojovým prostředím Bluemix a cloudem Softlayer pracovat, může se obrátit na přímo na IBM ČR, kde má startupy na starosti Petr Biskup.

Rubriky: České ITHardwareRozhovory

Související příspěvky

Fujitsu má novou platformu pro partnerskou spolupráci
Články

Fujitsu má novou platformu pro partnerskou spolupráci

4. 3. 2021
Zprávičky

CETINu loni klesl zisk o 11 % na 2,5 miliardy Kč

4. 3. 2021
Zprávičky

Samsung v USA vybírá místo pro závod na čipy za 17 miliard USD

3. 3. 2021
Zprávičky

Infineon automobilkám radí, ať si změní dodavatelský řetězec

3. 3. 2021

Zprávičky

SpaceX vynesla další sérii 60 družic sítě Starlink

SpaceX už poslal na orbitu přes 1200 družic pro připojení na web

ČTK
4. 3. 2021

Hlavním cílem projektu Starlink je dostupnější vysokorychlostní přístup k internetu. Americká soukromá společnost SpaceX

Anghami bude první arabskou technologickou firmou na Nasdaqu

ČTK
4. 3. 2021

Rival Spotify, streamovací společnost Anghami, vstoupí jako první arabská technologická firma na americkou burzu

Google nechystá náhradu sledovací technologie v prohlížeči Chrome

ČTK
4. 3. 2021

Google uvedl, že cookies v prohlížeči nenahradí jinou technologií. Americká internetová společnost Google slíbila,

CETINu loni klesl zisk o 11 % na 2,5 miliardy Kč

ČTK
4. 3. 2021

Společnost očekává mírný růst výnosů mobilních služeb a také služeb pevného internetu. Provozovatel telekomunikačních

Samsung v USA vybírá místo pro závod na čipy za 17 miliard USD

ČTK
3. 3. 2021

Nový závod bude vyrábět pokročilá logická zařízení. Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung ve Spojených státech

Infineon automobilkám radí, ať si změní dodavatelský řetězec

ČTK
3. 3. 2021

Výrobci čipů upřednostňují producenty spotřební elektroniky před automobilkami. Největší evropský výrobce čipů Infineon automobilkám

Rohlik Group získala od investorů 5 mld. Kč za minoritní podíly

ČTK
2. 3. 2021

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard

PPF Telecom loni zvýšila zisk o 16 % na 432 milionů eur

ČTK
2. 3. 2021

Došlo k úspěšnému nákupu spektra pro sítě 5G v Česku, Maďarsku a na Slovensku.

Na dobudování rychlého internetu musí stát dát 11,5 miliardy Kč

ČTK
2. 3. 2021

Podle materiálu ministerstva průmyslu a obchodu zbývá asi 470 000 bytů. Na rozšíření sítě

Tiskové zprávy

Do boje proti pandemii se přidává stále více firem

Studie IBM: klíčem k prosperitě po odeznění pandemie budou umělá inteligence a nové technologie

Zatím nejrychlejší tiskárna imagePROGRAF

OnRobot uvádí na trh nejvýkonnější elektrický podtlakový uchopovač pro náročné paletizační aplikace

Společnost Epson získala ocenění BLI Winter 2021 Pick a Keypoint Intelligence

Acer upgraduje oficiální počítače a monitory Predator IEM

Zpráva dne

Levnější software k Valentýnu? Proč ne

Levnější software k Valentýnu? Proč ne

Redakce
14. 2. 2021

Prodejní portál GoodOffer24.com nabízí další várku levnějšího softwaru kancelářské produktivity, tentokrát k Valentýnu. Dnes je...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Lidé spolu s chatboty rádi klamou

Pavel Houser
1. 2. 2021

Pokud lidé nejednají přímo, ale nechají se nějak zastupovat chatbotem, mají mnohem menší problém uchylovat se...

Nadcházející akce

  1. Hannover Messe Digital Edition 2021

    12. dubna - 16. dubna

Zobrazit všechny Akce

Slovník

Autotypický rastr

Reklamační oddělení

Media Planner

Nejpopulárnější články

Infrastruktura pro SMB – vlastní, nebo v cloudu?

Richard Jan Voigts
13. 1. 2016

Komerční banka hlásí výpadek poboček a internetového bankovnictví

Jiří Kocourek
30. 7. 2008

Padla další rekordní pokuta za porušení GDPR

Padla další rekordní pokuta za porušení GDPR

Redakce
7. 2. 2021

Adobe Reader 8 k dispozici

Filip Molčan
8. 12. 2006

Skupina Lazarus se nově soustředí na obranný průmysl, malware dokáže proniknout i do odpojených sítí

Pavel Houser
1. 3. 2021

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Marketing Operační systémy Podnikový software Právo Rozhovory Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zajímavosti Zpráva dne České IT

RSS abclinuxu – čerstvé zprávičky

  • NSA si nechala ukrást vlastní exploit
  • Flutter 2, Dart 2.12, Flutter Engage. Flutter je výchozí volba pro vývoj nových aplikací pro Ubuntu
  • Grafická karta AMD Radeon RX 6700 XT

RSS Sciencemag.cz

  • Na světě je přes 6 milionů druhů hub
  • V Národní knihovně náhodou našli vzácné zlomky středověké hudby
  • S magickými čísly je potíž, 32 se potvrdit nepodařilo

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.