Jak správně na webovou přístupnost

Vladimír Kašpar , 13. prosinec 2011 10:35 8 komentářů
Jak správně na webovou přístupnost

Při vytváření webové prezentace je třeba se zamyslet i nad tím pro jakou cílovou skupinu je web vytvářen. Nesmíme totiž zapomenout i na poměrně velké procento uživatelů slabozrakých či nevidomých a přitom jsou to uživatelé, kteří chtějí stejné informace jako ostatní. Když vytváříme web pro státní instituce tak je dokonce naší povinností pro tyto cílové skupiny vytvořit to správné prostředí, aby neměli problém v orientaci či čtení informací z webu. Ani u běžných firemních webů či Eshopů bychom, ale tyto skupiny neměli ignorovat, protože i tato cílová skupina hendikepovaných není bezvýznamné procento potencionálních zákazníků.

Hendikepované uživatele si u webu můžeme rozdělit na nevidomé/slabozraké a hluché. Hluší uživatelé sice vidí web stejně jako zdraví uživatelé, ale bohužel když budeme mít web, kde je informace řečena hlasem (např. moderní video weby), tak je hluchý uživatel naprosto ztracen a informaci nedostal. Pro hluché je potřeba každému řečenému slovu vytvořit textovou alternativu tak, aby si informaci bez problému přečetl. Pro nevidomé a slabozraké uživatele je to mnohem složitější.

Nevidomý uživatel bohužel nemá možnost číst, proto pro fungování na počítači nevidomí uživatelé používají software, který jim veškeré grafické či textové data přenese do hlasové formy. Bohužel mají tyto „čtecí aplikace“ své nedostatky: pokud vidí na obrazovce modrý čtverec, neumí přečíst „modrý čtverec“, ale musí mít od aplikace zobrazující čtverec popsanou textovou alternativu „modrý čtverec“, poté je čtecí aplikace schopna jednoduše říci nevidomému „na obrazovce je modrý čtverec“. Pravidla přístupnosti pro nevidomé samozřejmě fungují i ve sféře vyhledávacích a podobných robotů, které potřebují mít taktéž textovou formu obrazce, aby správně porozuměly, co chtěl autor říci.

Základní principy

Webové prezentace v dnešní době obsahují 3 základní části - databázovou část, kde jsou uložené data (texty, obrázky, menu), aplikační část (zpracovává data, odesílá formuláře na email) a vzhledovou část (HTML šablona s CSS styly, animace v JS). Pro přístupnost webu naprosto stačí, pokud máme správně upravenou vzhledovou část aplikace, tedy vzhled webu, co uživatel vidí. Při vytváření webu pro tyto hendikepované skupiny, ale nesmíme zpětně zapomenout na zdravé uživatele, proto úprava webu pro nevidomé nesmí poškodit ani ovlivnit vzhled webu pro zdravé a samozřejmě samotnou funkčnost webu. K některým krokům k přístupnosti nás tlačí samy mezinárodní standardy technologií, např. konsorcium W3C uvádějící standard technologie HTML nás při validaci webu tlačí k tomu, abychom u obrázků vypisovali taktéž alternativní popisky.

<img src=” DSC40829.jpg” />

Z takto vloženého obrázku není bohužel čitelné, co na obrázku je. Na obrázku může být jak dítě držící zmrzlinu, ale také žlutý dům se zahradou. Hendikepovaní bohužel obrázek nevidí, i když autor do něj vkládá důležitou informaci.

<img src=”DSC40829.jpg” alt=”Žlutý dřevěný dům se zahradou na kraji lesa” />

Na rozdíl od tohoto vložení obrázku, kde je v alternativním popisku obrázku jasně popsáno, co na obrázku je.

Testování

Po každé obsáhlejší úpravě by mělo dojít k testu a kontrole provedených změn a k samotnému zamyšlení zda to bude nevidomému stačit k pochopení situace. Google Chrome svými rozšířeními nabízí pro programátora ideální prostředí pro testování přístupnosti webu pro nevidomé.

ChromeShades

Chromeshades zobrazí jednoduše strukturu webu a z toho je jasně vidět pořadí a struktura objektů. Toto rozšíření je zaměřeno pro programátory a kodéry, kteří vytvářejí či upravují web pro větší přístupnost webu pro nevidomé, roboty či jinak hendikepované skupiny.

ChromeVox

ChromeVox je jedna ze čtecích aplikací, která je bohužel jen jako rozšíření pro Google Chrome, ale velikostí je dostačující pro programátory a kodéry k testování přístupnosti webu. ChromeVox mluví jen anglicky a databázi slov má poměrně velkou. U testování přístupnosti programátorem či kodérem nejde o to, zda ChromeVox přečte text špatně, ale je z něj poznat v jakém pořadí objekty jsou a zda textová informace je předána.

Videoukázka nevidomého

Na videu nevidomá uživatelka ukazuje, jak se ve složité aplikaci, jako jsou Google Docs, dokáže jednoduše nevidomý pohybovat a pracovat naplno v této aplikace díky správnému nakódování aplikace s ohledem na přístupnost webu.

Nedělejme zbytečné překážky

Pokud tvoříme weby tak bychom neměli zapomínat na tyto cílové skupiny uživatelů, kteří nemají takové štěstí, aby mohli pracovat s počítačem na plno svými vjemovými smysly. Pokud tvoříme rozsáhlejší veřejné služby tak by to měla být i jedna z priorit, aby žádný uživatel nemusel kvůli takové chybě odejít a už nikdy se k Vaší službě nevrátit. Taktéž v reálném světě když stavíme obchod tak je běžné, že při vstupu netvoříme prahy u dveří a zbytečné schody, proč tyto překážky nepřestat tvořit i v našem světě internetu?

Vladimír Kašpar

Vladimír Kašpar

Autor pracuje na pozici senior software developer ve firmě Effectix.com.


Komentáře

Kloe #1
Kloe 14. prosinec 2011 08:17

Hendikepované? Nebo dokonce hendikované? Pane Kašpare, pěkná reklama pro firmu, ale potíže s angličtinou, že?

Vladimír Kašpar #2
Vladimír Kašpar 14. prosinec 2011 11:37

Vážený čtenáři, "i mistr tesař se někdy utne", děkujeme za upozornění.

Ing. Jakub Sankot #8
Ing. Jakub Sankot 20. prosinec 2011 09:47

jen dodatek a perlicka k SEO firmam z jedne pekne konference.. stoji za precteni.

S pozdravem JS

w4rr10r #3
w4rr10r 14. prosinec 2011 20:26

1. Dobře udělaný web speciální optimalizace a vynakládání zvláštní energie prakticky nepotřebuje. Bohužel většina webů je zoufale udělaná.

2. U webů státní správy by přístupnost měla být samozřejmostí (ať k tomu mají přístup +/- všichni gramotní občané), ale téměř všude jinde (pokud nejde o web de facto specializovaný na hendikepované) je to zbytečné plýtvání. Přístupnost pro několik nevidomých by znamenala nejméně hodiny práce navíc. V takovém případě nechť si trhnou.

w4rr10r #4
w4rr10r 14. prosinec 2011 20:31

Pokud by někdo hledal rozpor mezi prvním a druhým bodem: není tam. Rozumně použité striktní HTML s CSS a minimem eye-candy je jedna věc, vymýšlení smysluplných popisků pro stovky fotografií je obvykle zbytečná přítěž.

Vladimír Kašpar #5
Vladimír Kašpar 15. prosinec 2011 07:44

Pokud by v těch stovkách fotografií by byl nějaký důležitý přiběh (popis výroby apod.), tak by to nějaký popisek chtělo. Pokud by to byla jen galerie fotek z dovolené, tak je to přesně jak píšete zbytečná práce.

w4rr10r #7
w4rr10r 16. prosinec 2011 00:52

Fotky z dovolené jsou demagogie (a právě u nich se aspoň metadata hodí, aby časem šlo poznat, co na té fotce je). Což takhle web o grafice?

Vladimír Kašpar #6
Vladimír Kašpar 15. prosinec 2011 07:50

Děkuji za reakci. Jde o zamyšlení tvůrce webu, kterou cílovou skupinu na webu v budoucnu chce mít, pokud mu o těch pár stovek nevidomých nejde, tak je to práce navíc. Ale jak píšete v bodu 1. pokud je web kvalitně napsán, nepotřebuje další speciální optimalizace práce navíc.

RSS 

Komentujeme

Jak probíhá adopce cloudu

Pavel Houser , 16. únor 2018 09:45
Pavel Houser

Cloud už neznamená jen SaaS, jenže… K dispozici je řada analýz i prognóz, které dokládají, jak se po...

Více
RSS 

Zprávičky

Piezoelektrický jev u jednotlivých molekul umožní nanogenerátory elektrické energie

Pavel Houser , 18. únor 2018 08:00

Piezoelektrický jev odpovídá za vznik elektrického napětí v závislosti na vnějším mechanickém namáhá...

Více 0 komentářů

Také USA obvinily Rusko, že má na svědomí velký loňský kyberútok

ČTK , 17. únor 2018 08:00

Po Británii i Spojené státy obvinily ruskou vládu, že stojí za vlnou kybernetických útoků, která lon...

Více 2 komentářů

Lékařům nebudou letos hrozit pokuty za předpis papírového receptu

ČTK , 16. únor 2018 10:00

"Chceme mít rok na odladění systému a jeho vylepšení," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Jourová: Facebook a Twitter musejí v ochraně spotřebitelů přidat

ČTK , 16. únor 2018 09:00

Nedostatky prý neodstranil zejména Twitter, naopak změny Google+ se zdají být v souladu s unijními p...

Více 0 komentářů

Senátoři se postavili proti nadměrným sankcím kvůli GDPR

ČTK , 16. únor 2018 08:00

Pokuty musí být vždy přiměřené s tím, že dolní sazba pokuty přitom zcela jistě bude nulová," uvedl m...

Více 0 komentářů

Uber v uplynulém roce prohloubil ztrátu na 4,5 miliardy dolarů

ČTK , 15. únor 2018 11:02

Podnik současně získal více než 14 miliard dolarů z nových investic. ...

Více 0 komentářů

Vláda bude u Ústavního soudu hájit zákony o sběru dat na sítích

ČTK , 15. únor 2018 09:00

Má sběr dat o tom, komu lidé volají a kdy se připojují na internet, výrazný vliv na objasňování krim...

Více 2 komentářů