Komu patří budoucnost? ptá se v knize Jaron Lanier

ITBiz.cz , 05. prosinec 2016 11:51 0 komentářů
Komu patří budoucnost? ptá se v knize Jaron Lanier

V nakladatelství Dokořán právě vychází skvělá kniha Jarona Laniera: Komu patří budoucnost (Who Owns the Future, 2013), která si jistě najde své místo v knihovně každého, kdo se zamýšlí nad digitální ekonomikou, internetem a novými technologiemi nad rámec napulírovaných marketingových zpráv z firemních brožurek a technologických webů. To, že kniha vychází s tříletím zpožděním vůbec nevadí. Lanier je vizionářem těžké váhy a jeho myšlenky jsou stále platné i dnes - snad ještě víc než kdysi.

Lanier, padesátiletý hipík s dredy do pasu, svérázná celebrita ze Silicon Valley, jež současné dění na internetu označuje za digitální maoismus. Hudebník, filosof a otec virtuální reality, který nikdy nedostudoval žádnou univerzitu a při svých potulkách po Spojených Státech skončil v kalifornském technologickém kotli.

Připomeňme si zde, bez dlouhých řečí, pouze pár myšlenek z jeho právě vycházející knížky:

  • Během celé historie lidstva byli lidé vždy svými nejhoršími nepřáteli a kdykoli někdo někoho utlačoval, pak také usiloval o získání kontroly nad jeho komunikačními nástroji. Já a moji souputnici ze světa počítačových technologií jsme si mysleli, že digitální sítě tuto starou hru změní

  • V období digitální ekonomiky mít moc znamená vlastnit nejvýkonnější počítače na síti - Sirény.

  • Personální počítače měly znásobit naší inteligenci a vést nás k dosahování nových a nových intelektuálních cílů. (Apple prezentoval své první počítače jako bicykl pro mozek). Tablet, ale i chytrý telefon, je už ovšem zařízení, kterým se prosazují nové mocenské struktury. Běží na nich pouze programy schválené jedinou autoritou.

  • Microsoft sám sebe kdysi prezentoval jako firmu nabízející pracovní nástroje. Největší popularitu spotřebitelů ale získal svou herní konzolou Xbox.

  • Digitální ekonomika je založena na špehování. Smířili jsme se s tím, že budeme neustále sledováni. Bezbřehost naší spotřebitelské pasivity je deprimující.

  • Nabídku webové služby zdarma (vyhledávání, sociální sítě) jsme ochotni vyměnit za svou osobní svobodu. Pokud ale dnes žádáme služby zdarma, měli bychom si být vědomi toho, že za ně v budoucnu zaplatíme. Požadujme takovou informační ekonomiku, která bude ku prospěchu všech, jinak dojde k neomezené koncentraci moci.

  • Internet je často srovnáván s Divokým Západem, s jeho snílky a podvodníky. S báječným příslibem půdy zdarma, přístupné ovšem po monopolizované železnici. Systémy, kde se dává něco za nic, jsme ale překonali už dříve – a můžeme to udělat znovu.

Digitální pesimismus

Technologický průkopník a provokativní myslitel Jaron Lanier svou knihou zpochybňuje vize „krásného nového světa“ digitálního věku, v němž prostřednictvím sítí volně plynou informace a všechno bude dostupné všem a prakticky zdarma. Takový svět totiž čeká jen trvalý hospodářský sestup a sociální degradace většiny lidí, zatímco peníze a moc se budou koncentrovat u těch, kdo vlastní a ovládají nejvýkonnější počítačové servery a největší sítě. Autorovo varování před nedávno nastoupeným směrem ve vývoji sítí vychází z pesimistické teze, podle níž jsou digitální technologie první technologií v dějinách, která v konečném výsledku zlikviduje více pracovních míst, než jich vytvoří.

Zničí sirény kreativitu a střední třídu?

Nejvýkonnější počítačové servery, jež autor nazývá „Sirény“, totiž lákají uživatele na rychlé a bezplatné služby a prakticky zadarmo od nich získávají ohromný objem informací. Tyto informace (uživatelem vytvořený obsah, jeho osobní data, preference i zvyky) potom prodávají dál, čímž podle autora nenápadně likvidují střední třídu, a to s její vlastní pomocí. Podle jeho analýzy se v rukou několika stovek takzvaných „Sirén“ – centrálních informačních serverů, které lákají na rychlé a bezplatné služby – které soustřeďují vedle intimních údajů i výsledky veškeré tvůrčí práce všech ostatních uživatelů. Sirény pak filtrováním a přeprodáváním těchto informací generují zisky v řádu stovek miliard dolarů – a všem ostatním hrozí ztráta zaměstnání a příjmů za jakoukoli smysluplnou činnost.

Jaron Lanier (* 1960) je americký odborník na informační technologie, hudebník, podnikatel a vědec, který mimo jiné stál u zrodu technologie virtuální reality. Zakládal startupy, které postupně odkoupily firmy Oracle, Adobe nebo Google. Je autorem knihy Information Is an Alienated Experience (Informace je odcizenou zkušeností, 2006) a bestselleru You Are Not a Gadget (Nejste žádný mechanismus, 2010), které významně zasáhly do diskuse o perspektivách informatizace společnosti. V současnosti navrhuje nové projekty pro Microsoft.

Knihu Jaron Lanier: Komu patří budoucnost? vydalo nakladatelství Dokořán ve spolupráci s nakladatelstvím Argo


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Deset minut s Einsteinem

Richard Jan Voigts , 18. listopad 2017 10:45
Richard Jan Voigts

Při návštěvě Švýcarska jsme strávili den na Eidgenoessiche Technische Hochschule Zurich – Swiss Fede...

VíceRSS 

Zprávičky

Prodeje potravin přes internet jsou v ČR třetí nejvyšší v Evropě

ČTK , 18. listopad 2017 08:00

Další inovace? Nabízí se např. doručování až domů bez přítomnosti majitele......

Více 0 komentářů

Slovenské soudy zakázaly přístup k více než 30 webům s hazardem

ČTK , 17. listopad 2017 09:00

Podobnou úpravu proti nepovoleným hazardním hrám jako Slovensko uplatňují i další členské země EU....

Více 1 komentářů

Foxconnu klesl čtvrtletní zisk o 39 %

ČTK , 17. listopad 2017 08:00

V důsledku slabého zájmu o iPhone 8 a problémům při výrobě iPhone X akcie společnosti za poslední tř...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

MPSV odstoupilo od zakázky na systém dávek za stovky milionů Kč

ČTK , 16. listopad 2017 17:45

Nový systém pro vyplácení dávek za stovky milionů korun úřady práce příští rok mít nebudou. ...

Více 0 komentářů

Europoslanci schválili větší ochranu při nákupech v e-shopech

ČTK , 16. listopad 2017 09:00

Nedůvěra spotřebitelů k nákupu v zahraničí stále přetrvává....

Více 0 komentářů

Apple ovládl trh s nositelnou elektronikou

ČTK , 16. listopad 2017 08:00

Apple v počtu prodaných kusů dosud zaostával za výrobci levnějších fitness náramků....

Více 0 komentářů

Rok 2018 bude pro kontaktní centra ve znamení automatizace a IoT

Pavel Houser , 15. listopad 2017 11:00

Bosch do svých praček montuje snímače, které odhalí, že se buben otáčí 5 000 otáček za minutu namíst...

Více 0 komentářů