Miniprojektor Acer K137i pro mobilní práci i zábavu

Richard Jan Voigts , 02. březen 2017 09:00 0 komentářů
Miniprojektor Acer K137i pro mobilní práci i zábavu

Miniprojektory umějí nabídnout hodně muziky v malém balení, jak ukazuje půlkilový LED projektor Acer K137i. Kdo si s sebou chce vozit na cestách velký obraz, ať už na práci či zábavu, nezbývá mu než se zaměřit na kategorii miniprojektorů. Displeje či televizory vůbec nepřipadají v úvahu, pokud chcete vykouzlit obraz přesahující 17 palců a běžné projektory také zrovna moc mobilní nejsou kvůli hmotnosti kolem 3 kg.

Začněme uvedením základních parametrů, ze kterých je zřejmé, co LED miniprojektor Acer K137i dokáže a k čemu je určen. Nativní rozlišení je WXGA (1280 x 800), maximální podporované je FullHD (1 920 x 1 080). To lze považovat v této kategorii za dobrý a dostatečný standard, či spíše nadstandard.

Světelný výkon činí 700 ANSI lm, velké projektory mívají kolem 3000 lm, jiné miniprojektory mívají běžně v závislosti na ceně 200-900 lm, i v tomto případě tedy jde o nadstandard. Světelný výkon je klíčový pro to, zda je možné projektor použít v zatemnělé místnosti, v osvětlené či za denního světla. 700 ANSI lm si sice s přímým denním světlem příliš poradit nedokáže, ale jinak je to solidní kompromis obětovaný na oltář mobility. Dalším základním parametrem je kontrast, v tomto případě 10 000 : 1, což opět mezi miniprojektory patří k nadstandardní hodnotě.

Acer K1317i
Acer K1317i

Miniprojektor podporuje snímkování 24 p a zpracování 3D obrazu (s DLP brýlemi s aktivní závěrkou), poradí si s lichoběžníkovou deformací do úhlu 40 stupňů a má velmi rychlý start do 5 vteřin a možnost okamžitého vypnutí bez tradičního dochlazování. Minimální projekční vzdálenost je 0,6m, úhlopříčka obrazu dosahuje 17-100 palců (43-254 cm). Projektor Acer K137i využívá DLP technologii projekce a místo klasických 16 milionů barev tak pokrývá NTSC gamut, tedy více než miliardu odstínů. Použita je lampa LED, jejíž životnost má být normálně až 20 tisíc hodin, v ECO režimu až 30 tisíc hodin; už první hodnota znamená téměř 7 let provozu 8 hodin denně.

Hlučnost Aceru je 31 dB, pro srovnání – běžně mají projektory 27-37 dB, miniprojektory mají od 15 dB, ale zpravidla při nižší svítivosti mezi 50-300 ANSI lm, nižším kontrastu i rozlišení. Hodnota 31 dB je asi tolik, jako když vám kdysi ve stolním počítači pracoval větrák u zdroje.

Námi testovaný projektor měl hmotnost 507 gramů, což je výborná hodnota, díky rozměrům cca 19 x 4 x 12 cm se snadno vejde do malé tašky či batohu a nepronese se. Vadou na kráse je ovšem přiložený zdroj Chicony 19V, 4,74 A (projektor vyžaduje 3,2 A) s výkonem 90 W, ten totiž váží 462 gramů, tedy bez pěti deka tolik, co samotný projektor. Když k tomu přidáme dodávaný HDMI kabel (106 gramů), tak jsme v součtu rázem na více než kilogramu. Řešením může být pořízení univerzálního zdroje, který by k projektoru díky sadě koncovek a shodným napájecím parametrům pasoval. Našli jsme nabídku několika takových (netestovali jsme je) se zhruba poloviční hmotností 260-280 g, s cenami od 450-550 Kč bez DPH. Možná se dá sehnat ještě lehčí zdroj, ale řada výrobců tento důležitý údaj u svých výrobků nepochopitelně neuvádí. Zatímco některé málo výkonné miniprojektory lze provozovat i na baterie, tak zde se bez zásuvky neobejdete.

Výbava

Konektorová výbava zahrnuje HDMI (s podporou MHL), USB 2.0, MicroSD, jack 3,5 mm audio in, universal I/O (pro VGA adaptér) a námi testovaný model měl také externí Wi-Fi do USB portu. Také je vybaven dvěma reproduktory, které se hodí tak pro zvukové efekty při prezentaci či hraní her. Na spodní straně jsou tři gumové nožky, z toho jedna výškově stavitelná a šroubovací závit pro připevnění na držák či stojan, což se dá využít i pro připevnění například na kompatibilní stativ či jiný stojan. Výstup audio-out není přítomen, hodil by se při přehrávání filmů přímo z projektoru (viz dále).

Acer K1317i.
Acer K1317i.

Na první dojem nás překvapilo, že projektor nemá žádnou krytku objektivu, ani integrovanou, ani nasazovací. Ale dodává se k němu povedený obal se suchým zipem, který solidně chrání nejen objektiv, ale celý přístroj (adaptér se do něj nevejde).

Možnosti prezentace

Miniprojektor Acer K137i má kromě základních ovládacích prvků na horní straně také jednoduchý dálkový ovladač pro ovládání základních parametrů jako je nastavení obrazu a podobně. Lze s ním ovládat také Media Gallery, což je integrované multimediální centrum. To výborně poslouží pro přehrávání filmů, poradí si mimo jiné s formátem x264 včetně 1 080 p a automaticky zobrazí titulky pokud mají stejný název souboru, avšak nepřehraje obsah v x265. Také pro slideshow fotografií je Media Gallery praktická. Možnost prezentace souborů Word, Excel, PowerPoint a PDF bereme spíše jako doplňkovou, bez notebooku budete mít i díky jednoduchosti ovladače nad prezentací mnohem menší kontrolu, bude se vám hůře ovládat a výsledek nemusí být úplně profi. Při prezentaci přímo z projektoru proto doporučujeme si vše předem připravit a odzkoušet.

Acer Projector Web Management
Acer Projector Web Management

Připojení k vnějšímu světu

K dispozici je několik režimů připojení – nejdůležitější a nejčastěji používaný bude jistě HDMI, USB režim nabízí USB Storage (RAM) přístup do interní paměti a USB displej zobrazování přes USB s pomocí softwarového nástroje Acer instalovaného na počítači nebo prezentaci souborů na připojeném USB disku, to samé platí v případě MicroSD karty.

Pokud projektor má přídavný Wi-Fi modul do USB, tak ten si po zapojení vytvoří vlastní otevřenou Wi-Fi síť AcerProjector, po přepojení v nastavení projektoru na zdroj signálu Wi-Fi se uživatel pomocí IP adresy 192.168.100.10 dostane k webovému rozhraní, kde si může stáhnout aplikaci pro Windows, Mac či mobilní telefon, popřípadě s aplikací zprovoznit režim zrcadlení z počítače či z mobilu.

Cena projektoru

Acer má v současnosti v prodeji miniprojektory od cca 9 tisíc bez DPH za K135i až po K335 za cca 16 500 Kč bez DPH, model K137i (náš měl modelové označení CWX1138) s cenou kolem 12 000 Kč bez DPH je tak v polovině tohoto rozpětí a představuje dobrou volbu mezi všemi aktuálně na trhu dostupnými miniprojektory, nejen těch se značkou Acer.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Jak probíhá adopce cloudu

Pavel Houser , 16. únor 2018 09:45
Pavel Houser

Cloud už neznamená jen SaaS, jenže… K dispozici je řada analýz i prognóz, které dokládají, jak se po...

Více
RSS 

Zprávičky

Dvakrát ze světa open source CRM: Sugar a SuiteCRM

Pavel Houser , 22. únor 2018 09:00

CRM systém Sugar je nabízen v několika edicích. Placené edice lze standardně provozovat formou služb...

Více 0 komentářů

Intel chce investovat 5 miliard dolarů do izraelské továrny

ČTK , 22. únor 2018 08:00

Předpokládá se, že Intel na rozšíření továrny obdrží státní podporu v hodnotě až 10 % investice....

Více 0 komentářů

Apple chce kupovat kobalt přímo od těžařů

ČTK , 21. únor 2018 11:48

Kobalt se používá v bateriích pro smartphony. Jeho cena výrazně vzrostla dále ji zvýší nástup elektr...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Qualcomm zvýšil nabídku na převzetí NXP na 44 miliard dolarů

ČTK , 21. únor 2018 11:00

Krok by mohl Qualcommu rovněž pomoci odvrátit snahu rivala Broadcom o jeho převzetí....

Více 0 komentářů

Bitcoin je o 100 % dražší než v lednu

ČTK , 21. únor 2018 10:00

Digitální měna bitcoin se dnes na lucemburské burze Bitstamp vyšplhala na své třítýdenní maximum 11 ...

Více 0 komentářů

CZ.NIC spouští Honeypot as a Service v ostrém provozu

Pavel Houser , 21. únor 2018 08:00

Nasbíraná data využívá Národní bezpečnostní tým CSIRT.CZ pro zkoumání útoků z českých IP adres....

Více 0 komentářů

V Česku vznikne satelitní centrum pro armádní rozvědku a NATO (aktualizováno)

ČTK , 20. únor 2018 23:00

Centrum bude získávat a zpracovávat fotografie i radarové snímky z družic....

Více 3 komentářů