Reálný dopad novely zákona o veřejných zakázkách: klesá počet i cena, je to ale dobře?

ITbiz.cz, 19. únor 2013 08:00 1 komentářů
 Reálný dopad novely zákona o veřejných zakázkách: klesá počet i cena, je to ale dobře?

Počet vyhlášených IT zakázek v období duben až prosinec 2012 klesl o 23,3 procenta a hodnota vyhlášených zakázek se snížila o desetinu. Celoroční počet zadaných zakázek v roce 2012 meziročně reálně klesl o 5,1 procenta, ve finanční hodnotě reálný pokles dosáhl 6,8 procenta. To jsou některé zajímavé závěry semináře „Fórum veřejné zakázky kvalitně“, který se včera uskutečnil na půdě Ministerstva průmyslu a obchodu. Na jedné straně je zde patrná úspora, je to ale opravdu správně? Ministr průmyslu a obchodu a Obchodní komora ČR si myslí něco jiného.

Fórum Veřejné zakázky kvalitně II
Fórum Veřejné zakázky kvalitně II
Hodnota všech (tedy nejen IT) vypsaných veřejných zakázek v roce 2012 zaznamenala meziročně pokles o 9,2 procenta. Při srovnání období od dubna do prosince 2012 a 2011, tedy poté co novela zákona o veřejných zakázkách vstoupila v platnost, se stejným obdobím roku 2011, celková hodnota vyhlášených zakázek poklesla téměř o polovinu (pokles o 47,4 %). Počet vyhlášených zakázek srovnáním období duben až prosinec spadl o 27,8 procenta. Všechny výše uvedené údaje vyplývají ze závěrů Studie dopadů novely zákona na ekonomiku ČR 2013, která byla včera na semináři prezentována.

„Hodnota nově vypsaných zakázek od počátku dubna 2012 až do konce uplynulého roku se výrazně propadla. Je třeba tuto situaci a problémy se zadáváním zakázek co nejdříve napravit a změnit platnou úpravu tak, aby podporovala růst. Nelze připustit, aby se dále prohlubovala recese české ekonomiky,“ myslí si o současném stavu Martin Kuba, ministr průmyslu a obchodu (ODS).

Ze sledovaných sektorů – stavebního, projekčních prací a ICT – měla novela zákona o veřejných zakázkách nejvýraznější vliv na stavební zakázky. Za období duben až prosinec 2012 se počet vyhlášených stavebních zakázek propadl o 41,2 procenta, pokles objemu vyhlášených zakázek dosáhl dokonce 59,8 procenta. Celoroční objem zadaných zakázek meziročně klesl o 18,1 procenta, což představuje reálný pokles o 20 miliard korun.

Jak si vede „černá díra na veřejné peníze“, aneb veřejné TELCO a IT zakázky

Počet vyhlášených ICT zakázek v období duben až prosinec 2012 klesl o 23,3 procenta, hodnota vyhlášených zakázek se snížila o desetinu. Celoroční počet zadaných zakázek v roce 2012 meziročně reálně klesl o 5,1 procenta, ve finanční hodnotě reálný pokles dosáhl 6,8 procenta. „Vize zákona se bohužel nenaplnila. V rámci novely jsme žádali zjednodušení formálních požadavků. V mnoha případech se definují nepřiměřené, někdy až zničující smluvní podmínky. Vyřazení jediného úspěšného soutěžitele formou zrušení výběrového řízení a kritérium nejnižší ceny jsou pro úspěšnou realizaci ICT díla velmi nebezpečné,“ vypočítává nedostatky novely zákona Svatoslav Novák, prezident ICT Unie.

Hospodářská komora i MPO jsou tentokrát za jedno

Po změně některých pasáží zákona o veřejných zakázkách volá dlouhodobě i Hospodářská komora České republiky (HK ČR). „Obecně by se měl zákon v úpravě hodnocení nabídek zaměřit více na kvalitu plnění. Do zákona by se měla vrátit možnost vyžádat si od účastníka tendru informace o tom, jestli podobnou zakázku už někdy dělal, a certifikáty ISO, do nichž české firmy investovaly obrovské finanční prostředky,” tvrdí Petr Kužel, prezident HK ČR.

Kraje jsou otráveny vzrůstající administrativou

Podle hejtmanů je hlavním dopadem novely zákona zvýšená administrativa a časová náročnost přípravy a průběhu zadávacích řízení, což samozřejmě znamená vyšší náklady. Podle většiny oslovených hejtmanů tak novela spíše brzdí ekonomický rozvoj kraje.

„Novela zákona o veřejných zakázkách bohužel na kraje klade více administrativních nároků a největší problémy s sebou nese protahování průběhu zadávacích řízení. To v konečném důsledku komplikuje i čerpání prostředků z evropských fondů. Zdlouhavý proces tak může vést až k tomu, že se prostředky na dotace musí vrátit, místo aby pomohly obyvatelům jednotlivých krajů,“ myslí si Michal Hašek, předseda Asociace krajů České republiky.

Na transparentnost zadávacích řízení novela podle hejtmanů zásadní vliv neměla. Naopak měla vliv na to, že kraje teď při výběru nejčastěji využívají kritérium nejnižší nabídkové ceny. Navíc se dvě třetiny dotazovaných krajů bojí, že pokud nevyberou nabídku s nejnižší nabídkovou cenou, budou nařčeny z netransparentního jednání. Přitom se většina oslovených hejtmanů již setkala s případem, kdy příliš nízká cena vyústila ve vícepráce či prodražení zakázky.


Komentáře

Z praxe #1
Z praxe 27. únor 2013 09:07

Jako správce sítě v jedné nemocnici připravuji podklady pro výběrová řízení. Zbytečné papírování a přebujelá administrativa je věc kterou rád nemám, ale zde se jí bohužel nevyhnu. Děsí mne však, že mám odpovědnost za chod počítačové sítě, bez níž se dnes už ani krev pacientovi na sál nedá objednat, ale nemohu si vybrat jaké technologie v síti budou. Většina firem se snaží mít síť postavenou na produktech několika málo výrobců (např. servery HP, Switche Cisco atd..)kvůli vzájemné kompatibilitě, jednoduchosti údržby, sjednocení správy. Jenže to jak je tento zákon postaven to dosti ztěžuje, ne-li znemožňuje. Představme si to na autech. Potřebuji koupit Auto velikosti oktávky, kombíka. Oktávka by byla ideální, protože vozový park máme postavený na škodovkách, tudíž máme nasmlouvaný levnější servis a jezdíme na jedno místo.
Ve výběrovce mohu zmínit, že chci osobní auto, ale již nesmím říci že chci oktávku, nesmím říci výkon motoru, mohu popsat výbavu ale nesmím zmínit nic co nemá konkurence, nemohu chtít ani volbu mezi benzin/diesel (výběrem jednoho prý diskriminuji všechny ostatní). No a pak dostanu to co mělo nejnižší cenu (TCO státnímu aparátu nic neříká), šlapohyb na čtyřech kolech, který má servis ve městě vzdáleném 200km. U aut by to možná ještě nebyl takový problém, ale IT technologie jaksi musí spolupracovat, což při koupi pár takovýchto bastlů začně brzy drhnout. Spoustu času spotřebuji na takovéto byrokratické srač.. a pak má být státní aparát výkonný že. Dám příklad. Když jsme kupovali značkové počítače (DELL, HP) stály sice o 20-30% více než ty levnější neznačkové, ale potřebovali jsme polovinu lidí na jejich údržbu, protože prostě držely a závady byly minimální. Teď se kupuje to nejlevnější, jenže na platech lidí se vydá nepoměrně více, protože jsou závady mnohem častější. Pokud jsou otěže příliš přitažené znemožňuje to jakýkoliv pohyb a škodí to. Na druhou stranu chápu, pokud se otěže povolí, objeví se spousta vyčůraných lidí, kteří toho hned zneužijí a nahrajou kámošovi kšeftík. Kde je tedy ta správná míra? Těžko řici.


RSS 

Komentujeme

Zákaznické karty čekají změny

Pavel Houser , 17. leden 2017 13:00
Pavel Houser

Jedna z technologií, která se už po léta prakticky nezměnila, i když by mohla? Prý karty zákazníků d...

Více

Kalendář

06. 02.

07. 02.
konference G2B TechEd
15. 02. IDC Predictions 2017
18. 02. WordCamp Praha 2017
RSS 

Zprávičky

Za vznícení mobilů Samsungu mohly baterie, firma odloží Galaxy S8

ČTK , 23. leden 2017 12:00

Za případy vznícení chytrých telefonů Galaxy Note 7 jihokorejské společnosti Samsung Electronics stá...

Více 0 komentářů

Foxconn zvažuje velkou investici do továrny v USA

ČTK , 23. leden 2017 08:29

Tchajwanská společnost Foxconn zvažuje, že investuje přes sedm miliard dolarů (zhruba 177 miliard Kč...

Více 0 komentářů

ČTÚ pohrozil O2 a Vodafonu odebráním licencí na LTE kvůli cenám

ČTK , 22. leden 2017 14:00

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) znovu vyzval operátory O2 a Vodafone, aby do měsíce snížili velkoob...

Více 1 komentářů

Starší zprávičky

Menší e-shopy kvůli EET zruší platbu kartou

ČTK , 22. leden 2017 07:00

Řada menších tuzemských e-shopů od března, kdy pro ně začne platit elektronická evidence tržeb (EET...

Více 2 komentářů

Na další rozvoj ekonomického systému bude Praha vypisovat tendry

ČTK , 21. leden 2017 14:00

Na další rozvoj ekonomického systému Ginis bude Praha vypisovat jednotlivé veřejné zakázky. Pražští ...

Více 0 komentářů

Tržby IBM klesaly i ve 4.čtvrtletí loňského roku, akciím se daří

ČTK , 21. leden 2017 07:00

Americká počítačová společnost International Business Machines (IBM) zaznamenala další, již devatená...

Více 0 komentářů

Facebook postaví v Dánsku datové centrum

ČTK , 20. leden 2017 14:00

Americký provozovatel sociální sítě Facebook postaví v dánském městě Odense nové datové centrum, kte...

Více 0 komentářů