Stalo se: právní bitva Apple a Samsungu a nečekané partnerství Lenova s EMC

ITbiz.cz, 03. srpen 2012 09:00 1 komentářů
Rubriky: Právo, České IT, Byznys
Stalo se: právní bitva Apple a Samsungu a nečekané partnerství Lenova s EMC

Po delší době přinášíme další přehled významných událostí posledních dnů. Navzdory tomu, že by měla panovat okurková sezóna se toho ve světě IT děje poměrně dost. Zde je přehled uplynulého týdne.

V pondělí začala v kalifornském San José jedna z nejzásadnějších bitev v telekomunikačním průmyslu, tedy alespoň v jeho spotřebitelské části, americká společnost Apple a jihokorejský Samsung se soudí o patenty za miliardy dolarů. Spor, ve kterém jde o případné miliardy dolarů na licenčních poplatcích je ve skutečnosti především bitvou o nadvládu v segmentu trhu chytrých telefonů, tedy v současné chvíli jednoho z nejlukrativnějších koncových trhů vůbec.

Firmy vedou právní válku na několika trzích světa, oběma dominantním výrobcům jde o to si do budoucna zajistit dominantní postaven na trhu. Současné přelíčení v San José bude precedentní pro celý americký trh.

Uvedený spor má kořeny již v loňském roce, kdy kdy Apple svého rivala zažaloval pro údajné kopírování přístrojů iPhone a iPad. Samsung reagoval promptní protižalobou, v té se nyní snaží prokázat, neoprávněnost požadavků Apple a snahu o neférové potlačování konkurence.

Prodeje smartphonů a tržní podíly největších dodavatelů

 

2011

1Q12

 

Prodeje

Tržní podíl

Prodeje

Tržní podíl

Samsung

87126

18%

37994

26%

Apple

89263

19%

33121

23%

Nokia

84614

18%

13324

9%

RIM

51542

11%

9939

7%

HTC

42997

9%

7676

5%

Ostatní

116200

25%

42337

29%

Pozn.: globální data, prodeje v tisících

Zdroj: Gartner, květen 2012

Česká pošta oznámila tržby za první pololetí, ty přesáhly 10,03 miliardy korun. Společnost o tom informovala včera. I přes úpadek listovních zásilek je tak státní podnik v zisku 460 milionů korun.

"Solidní hospodářský výsledek nám zaručuje dokončení přípravy na plnou liberalizaci, kdy podnik potřebuje finance pro náročný investiční program. Ať už jde o dokončení přestavby logistické sítě, obnovu vozového parku anebo investice do ICT a nových technologií," prohlašuje generální ředitel České pošty Petr Zatloukal.

Na pozitivním výsledku hospodaření se podle vyjádření podniku podílejí klasické poštovní služby, stejně jako služby elektronické. Významný příspěvek představuje nové balíkové portfolio, zvyšují se tržby ze služeb poskytovaných pro podporu e-Governmentu. Česká pošta dnes zaměstnává 34 374 lidí a provozuje 3 385 poboček.

sídlo české pobočky firmy Lenovo (Foto: ITbiz.cz)
sídlo české pobočky firmy Lenovo (Foto: ITbiz.cz)
Společnosti Lenovo a EMC Corporation oznámily uzavření partnerství, které posiluje pozici Lenova v oblasti standardních serverů a síťových úložných řešení a výrazně rozšiřuje působnost EMC v Číně a dalších klíčových rychle rostoucích trzích. Firmy vytvořily vývojový program serverových technologií, který rozšíří možnosti Lenova v segmentu standardních serverů x86. Servery budou uváděny na trh společností Lenovo a instalované postupně do vybraných systémů pro ukládání dat firmy EMC.

Také došlo k vytvoření OEM platformy a velkoobchodního vztahu, ve kterém bude Lenovo poskytovat EMC síťové řešení pro ukládání dat nejprve svým zákazníkům v Číně s následným rozšiřováním na ostatní světové trhy. Společnosti dále plánují přinést určitá aktiva a zdroje z podniku společnosti EMC Iomega do nového společného podniku, který bude poskytovat Network Attached Storage (NAS) systémy pro malé a střední firmy (SMB) a do distribuovaných podnikových prostředí.

„Oznámení je dalším krokem v naší cestě stát se lídrem v nové PC-plus éře," řekl Yang Yuanqing, předseda představenstva a CEO společnosti Lenovo. „Toto partnerství nám pomůže plně realizovat naši PC-plus strategii díky tomu, že získáme silné back-end schopnosti a obchodní zázemí v oblasti serverů a úložišť navíc k naší již tak silné pozici v zařízeních. EMC je ideálním partnerem, který nám pomůže plně realizovat PC-plus možnosti v dlouhodobém horizontu."

V joint venture se bude Lenovo podílet hotovostí, zatímco EMC přispěje některými aktivy a zdroji ze společnosti Iomega. Lenovo bude mít v novém společném podniku většinový podíl.

Výběr událostí, o kterých jsme psali

Vrchní soud státu Kalifornie potvrdil platnost smlouvy, zavazující Oracle portovat jeho software i pro servery HP s procesory Intel Itanium.

HP vyhrálo nad Oracle spor okolo serverů s procesory Intel Itanium

Přestože to není ani měsíc, co fatálním selháním začal provoz centrálního registru vozidel, na který stát také nevypsal regulérní výběrové řízení, ale přiklepl jej spřátelené firmě ATS-Telcom, chystá nyní stát podobně narychlo spíchnutý projekt centrálního registru penzí. Opět se jedná o zakázku přiklepnutou bez výběrového řízení, byť tentokráte se schopnějším dodavatelem.

Zakázku na centrální registr penzí dostalo bez výběrového řízení IBM

Hlava českého státu ve středu podepsala novelu zákona o elektronických komunikacích. Pro operátory to znamená návrat povinnosti ukládat údaje o tom, kdo, odkud, s kým a po jakou dobu komunikoval, vše navíc dohádatelně minimálně půl roku zpětně.

Operátoři budou opět muset uchovávat údaje o komunikaci půlroku zpětně

Stručně

  • Globální podíl Androidu se na nových smartphonech ve druhém čtvrtletí tohoto roku poprvé vyšplhal přes magickou hranici dvou třetin a poprvé dosáhl 68,1 %. Tvrdí to ve své analýze trhu společnost Canalys.

  • Microsoft spustil novou, respektive inovovanou, cloudovou službu freemailu pro koncové uživatele. Na adrese Outlook.com tak lze nalézt náhradu za někdejší Hotmail. Staro-nový freemail přináší lepší organizaci a integraci sociálních sítí.


Komentáře

Regine 05. srpen 2012 22:27

"Zakázku na centrální registr penzí dostalo bez výběrového řízení IBM". --- Pracuji na jednom ministerstvu jako ajťák. IBM časem vystupňuje finanční nároky (což se nikdo nedoví na veřejnosti). Má to vždy právně dobře ošetřeno a vymanit se je potom nemožné. Hlavně u tak velkých projektů nereálné. U nás převod a odstoupení od smluv trvalo několik let a ještě jsme částečně svázáni licencemi. Přechodem k jiné US SW-firmě klesly náklady o 30 procent a jsou mnohem pružnější při řešení problémů. Obdobně jako IBM se chová i HP.

RSS 

Komentujeme

Google vs. Oracle: Kdo tahá za kratší konec?

Pavel Houser , 04. duben 2018 11:30
Pavel Houser

Po 8 letech právních sporů vstoupila soudní tahanice mezi Googlem a Oraclem do dalšího kola. Nakolik...

VíceRSS 

Zprávičky

Před 25 lety byl zpřístupněn webový prohlížeč Mosaic

ČTK , 21. duben 2018 15:22

Mosaic se zrodil v průběhu roku 1992 v hlavě Marca Andreessena a jeho kolegy Erica Biny....

Více 0 komentářů

Těžba bitcoinů při kurzu pod 8 600 dolarů je ztrátová

ČTK , 20. duben 2018 11:21

Analytici se domnívají, že poptávka po hardwaru pro těžbu bitcoinů dál klesne, stejně jako cena kryp...

Více 0 komentářů

Netflixu prudce stoupají příjmy i počet odběratelů

ČTK , 20. duben 2018 09:36

Čistý zisk ve čtvrtletí stoupl na 290,1 milionu dolarů, neboli 64 centů na akcii....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Zájem o přijímače s digitálním rádiem je minimální

ČTK , 20. duben 2018 08:00

Český rozhlas na konci loňského roku rozšířil pokrytí digitálním signálem na 40 % populace....

Více 3 komentářů

eMan vykupuje zpět podíl Jablotronu

Pavel Houser , 19. duben 2018 14:32

Strategie obou společností se po více než 2 letech propojení rozcházejí, kontrolu nad firmou získáva...

Více 0 komentářů

Facebook reaguje na nové normy EU, cílená reklama ale nepřestane

ČTK , 19. duben 2018 10:26

Facebook se začal dotazovat svých uživatelů, zda může v jejich fotografiích a videích používat techn...

Více 2 komentářů

Ruské úřady vs. Telegram

ČTK , 19. duben 2018 08:00

Začaly se objevovat informace o rozsáhlých výpadcích služeb, které se sporem nijak nesouvisejí....

Více 0 komentářů