Umělou inteligenci využijí i útočníci

Aleš Pikora, , 07. prosinec 2017 08:00
Umělou inteligenci využijí i útočníci

Rok 2018 v počítačové bezpečnosti. Od zombií k chytrým botnetům, úlům a rojům. Ransomware bude cílit na poskytovatele cloudu. Automatizace, segmentace, učení – zbraně na obou stranách.

Prakticky veškeré nové technologie světa IT využívají nejen systémy obrany, ale i útočníci; ti druzí obvykle ještě dříve. Prognóza bezpečnosti společnosti Fortinet pro rok 2018 proto předpokládá, že totéž bude platit pro nastupující technologie, umělou inteligenci, strojové učení a automatizaci.

Malware lze snadno upravovat
Polymorfní malware není sám o sobě žádnou novinkou, současné možnosti automatizace jej ale posunou na novou úroveň. Podvodníci mají k dispozici nástroje pro automatickou detekci a analýzu zranitelností, dokáží provádět komplexní analýzu dat i automatizovat tvorbu samotných útočných kódů. Poměr nových útočných kódů ve vztahu k základním rodinám malwaru se výrazně posune, ze současných „základních typů“ lze dnes snadno generovat nové varianty, které se budou lišit funkčností (cílové zařízení, zneužívané zranitelnosti…).

Výzkumný tým Fortinet FortiGuard Labs dále odhaduje, že současné botnety se budou dále vyvíjet ke clusterům kompromitovaných zařízení schopných odolávat mnohem lépe detekci, fungovat skrytěji a sofistikovaněji. Na této úrovni útočníci zapojí i techniky umělé inteligence, jednotlivé systémy kompromitovaných zařízení se tedy budou postupně učit odhalovat další zranitelná místa, sdílet informace a předávat si je mezi sebou – bez toho, aby správci botnetu příští generace museli tyto procesy přímo řídit. Společnost Fortinet označuje botnety příští generace jako Hivenets a Swarmots (úly a roje) – na rozdíl od „neinteligentních“ a spíše pasivních prvků současných botnetů („zombie“). I ty ovšem dokázaly způsobit celosvětové epidemie typu WannaCry.

Současně se budou vyvíjet i ekonomické modely počítačového zločinu. Jako služba budou poskytovány rozšiřující moduly, zahrnující umělou inteligenci, schopnost učení nebo „nedetekovatelnost“. Analýza darknetu a tržišť temného webu ukazuje, že se již dnes jedná v podstatě o realitu.

Ransomware, zneužívání zařízení Internetu věcí nebo útoky na kritickou infrastrukturu představují vedle toho metody z pohledu útočníků již úspěšně ověřené, takže právě je budou přednostně zdokonalovat s pomocí nových technik. Speciálně v oblasti ransomwaru lze očekávat, že kybernetický zločin se kromě podniků a koncových uživatelů zaměří ve větší míře i na poskytovatele cloudových služeb nebo další zastřešující sítě. Pro podvodníky je zde velmi lákavé, že jediný bod selhání takové infrastruktury může zasáhnout velké množství subjektů, do cloudu se přesouvají data a služby vládních institucí, provozovatelů kritické infrastruktury i zdravotnických systémů. Úspěšný útok na poskytovatele cloudu by měl drtivý dopad – a i bez vlastního úspěšného průniku lze takovou hrozbou vydírat. Tak lákavou možnost výdělků si útočníci určitě nenechají ujít.

Techniky ochrany
Podniky nemají mnoho jiných možností, než se chránit prostřednictvím obdobných technologií – i zde by měly a budou hrát stále větší roli systémy schopné se samy učit, v maximální míře by se měla implementovat automatizace, segmentace síťové infrastruktury i dat (oddělení jednotlivých částí). To vše je třeba provést napříč celou infrastrukturou: na vlastních serverech i koncových zařízeních stejně jako u dat v cloudu. Nutností je tedy viditelnost a jednotné řízení IT, přičemž současně část „inteligence“ je v zájmu rychlosti reakce ale třeba delegovat na jednotlivé segmenty podnikové sítě.

Aleš Pikora, ředitel divize DataGuard
PCS, spol. s r. o.

Aleš Pikora,

Aleš Pikora,

Autor je ředitelem divize DataGuard spol. PCS, spol. s r. o.


RSS 

Komentujeme

Intel Inside aneb všichni jsme načipováni

Petr Zavoral , 10. prosinec 2017 18:20
Petr Zavoral

V Havlově hře Audience přesvědčuje Sládek Ferdinanda Vaňka, aby donášel sám na sebe. Z pohledu letoš...

VíceKalendář

09. 01.

13. 01.
CES 2018
18. 01.

19. 01.
itSMF 2018
29. 01.

30. 01.
G2BTechEd

RSS 

Zprávičky

Rozhodnutí ÚS o odložení EET může vést k žalobám na stát

ČTK , 16. prosinec 2017 09:00

Tisíce a možná desítky tisíc podnikatelů a zástupců různých profesí se na třetí a čtvrtou vlnu EET u...

Více 0 komentářů

E-shopy vyjmutí plateb kartou z EET vítají, přišlo prý ale pozdě

ČTK , 16. prosinec 2017 08:00

Podle ministerstva financí ze zrušení povinnosti evidovat platby kartou pro poplatníky nevyplývá nut...

Více 0 komentářů

Nové Embarcadero RAD Studio obsahuje i licenci pro aplikační server

Pavel Houser , 15. prosinec 2017 10:00

Vývojové prostředí nabízí i nové prvky knihovny vizuálních komponent a nové možnosti grafického uživ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Botnet Necurs se vrátil a šíří nový ransomware

Pavel Houser , 15. prosinec 2017 09:00

V listopadu došlo k oživení botnetu Necurs v souvislosti s distribucí nového ransomwaru Scarab. ...

Více 0 komentářů

Jižní Korea zvažuje, že zdaní obchody s bitcoinem

ČTK , 15. prosinec 2017 08:00

Vláda se obává dopadů, které s sebou může přinést náhlý cenový propad kryptoměn....

Více 0 komentářů

O2 v dalších dvou letech vykoupí až 1,25 % vlastních akcií

ČTK , 14. prosinec 2017 10:00

Cílem nového programu je optimalizace kapitálové struktury, uvedla firma....

Více 0 komentářů

10 spotřebitelských trendů pro rok 2018

Pavel Houser , 14. prosinec 2017 09:00

Sluchátka budeme nosit 24 hodin denně, i během spánku. Umělá inteligence bude vytvářet reklamy. Koli...

Více 0 komentářů