• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Za většinou kybernetických útoků v posledním čtvrtletí minulého roku stáli Číňané

Martin Stančík
31. 3. 2015
| Články

Americká společnost Akamai, která se zabývá poskytováním cloudových služeb, zveřejnila novou studii, podle které byla většina kybernetických útoků na světě ve čtvrtletém čtvrtletí roku 2014 provedena z Číny.

Čína a Spojené státy americké jsou podle studie jedinými dvěma zeměmi, z nichž pocházelo ve zmíněném období přes 10 % kybernetických útoků. Ze všech ostatních zemí, které se umístily v „Top 10“, pramenilo méně než 5 % útoků.

I tak však byl počet útoků, které přicházely z Číny a USA, v posledním čtvrtletí minulého roku v porovnání se čtvrtletím předchozím nižší. Zatímco ve třetím čtvrtletí roku 2014 tvořily kybernetické útoky z Číny 49 % z celkového počtu útoků, které byly v tomto období na světě provedeny, ve čtvrtém čtvrtletí to již bylo „pouze“ 41 %. Podobně klesl i počet útoků ze Spojených států, a to ze 17 % na 13 %.

Ve svých statistikách Akamai vychází z počtu útoků, které byly zaznamenány u jeho klientů, mezi něž patří velké korporace typu IBM, Yahoo, NBC Sports či ESPN.

Počet útoků typu DDoS (distributed denial of service) byl ve sledovaném čtvrtletí o dvacet procentních bodů vyšší, než ve čtvrtletí předchozím (nárůst z 270 na 327 úroků). Za celý rok 2014 Akamai zaznamenal 1150 útoků typu DDoS, což bylo o pouhé tři útoky méně, než v roce 2013.

Z pěti sektorů, které Akamai sleduje, se počet útoků typu DDoS navýšil ve čtyřech: ke snížení ze 106 na 100 útoků došlo pouze v podnikovém sektoru. Oproti tomu nejvyšší nárůst počtu útoků (z 22 na 38) byl zaznamenán ve veřejném sektoru. Mezi další sektory, které Akamai sleduje, patří obchod (88 útoků), média a zábava (51 útoků) a technologie (50 útoků).

Většina útoků typu DDoS ve čtvrtém čtvrtletí (konkrétně 177) byla mířena na Ameriku, asijsko-pacifický region byl cílem 98krát, přičemž v regionu EMEA (Evropa, Střední Východ a Afrika) bylo zaznamenáno 52 útoků typu DDoS.

Ze studie Akamai lze vyčíst i řadu dalších zajímavostí. Tak třeba průměrná globální rychlost připojení k internetu byla podle Akamai v posledním čtvrtletí minulého roku 4,5 Mbps, což je o 0,7 procentního bodu více, než ve čtvrtletí předchozím. První tři země s nejrychlejším připojením se nacházejí v Asii, konkrétně jde o Jižní Koreu (22,2 Mbps), Hong Kong (16,8 Mbps) a Japonsko (15,2 Mbps). Zbývající země v top 10 s nejrychlejšími připojeními k internetu se nachází v Evropě. Česká republika se zde umístila na deváté příčce s průměrnou rychlostí internetu 12,3 Mbps, což je o 0,1 procentního bodu více, než v předchozím čtvrtletí a o 8,4 % procentního bodu více, než v tom samém období roku 2013.

Rubriky: Security

Související příspěvky

Srovnávací test STAC-M3 prokázal bezkonkurenční schopnosti řady úložných systémů FlashBlade//S500
Články

Analýza Fortinet: problémy spojené s nedostatkem odborníků v oblasti kybernetické bezpečnosti přetrvávají

22. 5. 2026
Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení
Články

Kybernetických hrozeb bylo v ČR v dubnu méně

21. 5. 2026
Infrastruktura jako kód: Zjednodušte své implementace v cloudu automatizací
Články

Everpure: správa dat je poslední linie obrany

20. 5. 2026
Zprávičky

Počet kybernetických incidentů v ČR byl v dubnu průměrný

14. 5. 2026

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zprávičky

Soud se bude znovu zabývat pokutou 125 milionů korun pro MPSV

ČTK
23. 5. 2026

Pražský městský soud se bude muset znovu zabývat žalobou, kterou se ministerstvo práce a

Čtvrtletní zisk výrobce počítačů Lenovo se více než zdvojnásobil, tržby rekordní

ČTK
22. 5. 2026

Očištěný čistý zisk čínského výrobce počítačů Lenovo se ve fiskálním čtvrtém čtvrtletí více než

SpaceX vynesla další sérii 60 družic sítě Starlink

Muskova SpaceX v prvním čtvrtletí vykázala ztrátu 4,3 miliardy dolarů

ČTK
21. 5. 2026

Americká vesmírná společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v prvním čtvrtletí letošního roku hospodařila s

Výrobce čipů AMD investuje na Tchaj-wanu 10 mld. USD do navýšení výroby pro AI

ČTK
21. 5. 2026

Americký výrobce polovodičů AMD (Advanced Micro Devices) plánuje na Tchaj-wanu investovat více než deset

Tchajwanská firma postaví v Ústeckém kraji centrum pro polovodičové chemikálie

ČTK
21. 5. 2026

Tchajwanská společnost i-TRANS Global připravuje v Ústeckém kraji evropské logistické centrum pro polovodičové chemikálie.

Čistý zisk společnosti Nvidia se za uplynulé čtvrtletí ztrojnásobil

ČTK
21. 5. 2026

Čistý zisk společnosti Nvidia se za uplynulé čtvrtletí ztrojnásobil na 58 miliard dolarů, což

Rožnovský výrobce polovodičů onsemi propustil zhruba 200 lidí z asi 1700

ČTK
21. 5. 2026

Rožnovský výrobce polovodičů onsemi propustil v Česku zhruba 200 lidí z asi 1700 zaměstnanců.

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Jihokorejští odboráři uzavřeli předběžnou dohodu se Samsungem, stávka se odkládá

ČTK
20. 5. 2026

Jihokorejští odboráři dnes uzavřeli předběžnou mzdovou dohodu se společností Samsung Electronics. Stávku, kterou plánovali

Tiskové zprávy

Průměrná měsíční spotřeba dat na jednu datovou SIM kartu vzrostla na 15,1 GB

HP představuje nové velkoformátové tiskárny pro malé a střední firmy

ViewSonic podpořil Halu roku 2026

Q1 výsledky společnosti T-Mobile

SAP Business One řídí distribuci klimatizací a tepelných čerpadel Midea

Laboratoř ComSource je nově vybavena technologií OPSWAT Smart Touch

Zpráva dne

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Redakce
5. 12. 2025

Na Mikuláše ani sladkosti, už vůbec ne uhlí ani brambory, ale radši nový software,...

Kalendář

Kvě 26
Celý den

Umelá inteligencia v IT infraštruktúre

Zář 23
Celý den

Cyber Attacks

Zobrazit kalendář

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

Customer service technician

Virální marketing

Management consultant

Komentujeme

itbiz kamil pittner

Znamená pomalost přemýšlivost? A co u AI?

Kamil Pittner
8. 5. 2026

Dodavatelé modelů AI soupeří o to, aby jejich systémy poskytovaly nejen lepší odpovědi, ale také pracovaly...

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia.  Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace veře Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.