Svět informačních technologií v roce 2009

Michal Polák , 01. leden 2009 06:20 0 komentářů
Rubriky: Linux, Internet, Hardware

Budoucnost
Sotva jsme oslavili příchod nového roku, rozhlížíme se po plánech na následujících dvanáct měsíců. Odvětví informačních technologií je dosti nevyzpytatelné a je těžké předpovědět vývoj. I přesto jsme se na ITBiz.cz zaměřili na možné směry inovací a novinek, o kterých zřejmě hodně uslyšíme. V této souvislosti jsme také oslovili Leoše Literáka, zakladatele Abclinuxu.cz, a zeptali se jej na Linux v roce 2009.

Budoucnost
Snímek betaverze Windows 7; zdroj: Zdnet.com.

Windows 7 bude napravovat reputaci

Není tomu ani tak dávno, kdy Microsoft uvedl operační systém Windows Vista. Velká očekávání vystřídalo spíše zklamání, což dokazují například i nedávno publikované internetové statistiky. Není proto divu, že se redmondský gigant pokusí o pořádnou opravu, a to možná co nejdříve. Představme si ve zkratce hlavní propagované vlastnosti, jimiž by se od svého předchůdce měly „Sedmičky“ lišit. Po ověřených informací kupodivu nemusíme dlouze pátrat. Sám Microsoft již uvedl do provozu stránky informující o mnohém. Jednou ze změn bude úprava vzhledu uživatelského prostředí. Na některých snímcích je stále velmi podobná, ale nalézt však lze i inovované (viz přiložená fotografie). Na první pohled působí svěžím dojmem, ovšem to se bezpodmínečně projeví také na hardwarových nárocích na grafický výkon. A když už jsme u vzhledu prostředí, zkuste se podívat na některé z linuxového KDE 4.2.

Hlavní změny u Windows 7 očekávejme trochu hlouběji. Podle neověřených informacích bude Windows 7 využívat stejné jádro jako Windows Server 2008. Inovací se prý dočká také souborový průzkumník. Stále je těžké odpovědět na otázku uvedení na trh. Obecně se hovoří až o roce 2010, objevily se také zprávy o roce letošním. Jedno je jisté, už tento rok o Windows 7 hodně uslyšíme.

Budoucnost
Snímek s grafickým rozhraním KDE pro Linux; zdroj: kde.org.

Nebuďme však zaměření pouze na jeden operační systém. Svět Linuxu je mnohem širší ve své podstatě a proto jsme se zeptali zakladatele portálu Abclinuxu.cz Leoše Literáka, co lze od Linuxu v roce 2009 očekávat: „V roce 2009 neočekávám žádné převratné změny ohledně nasazení Linuxu. Na poli internetových serverů má dominantní postavení, které si udrží i přes snahu Microsoftu o zlepšení skriptovacích schopností Windows. Naopak na desktopu Linux stagnuje a ani popularita netbooků s předinstalovaným Linuxem jeho podíl nezvedne. Kuriózně nejvíce rozšíření Linuxu mohou napomoci sílící protipirátské aktivity Microsoftu, konkrétně ověřování pravosti Windows během aktualizací. Pro některé uživatele to může být impulsem vyzkoušet něco nového.“

Dále také zmiňuje důležitost mobilních zařízení, pro něž je Linux z technického i ekonomického hlediska nejlepší volbou: „Nadále bude růst počet nepřímých uživatelů Linuxu, kteří si zakoupí zařízení poháněné tímto extenzibilním operačním systémem. Jedná se například o PDA (Palm), internetové tablety (Nokia), mobily (Motorola, Samsung) nebo třeba WiFi routery (Asus).“

AMD a Intel zase proti sobě


Tradičně bude probíhat souboj na trhu procesorů a dalších hardwarových komponent. Intel získal zpět svůj technologický náskok a bude velmi zajímavé sledovat, co připraví AMD. Soustředěnost na nižší a střední třídu procesorů se může vymstít. Vždyť vloni se poprvé prodalo více notebooků než desktopů. Ze svého okolí sám pozoruji, že lidé nevyžadující velký výkon si pořizují levné notebooky. Nižší výkonnostní třídy procesorů tak budou k vidění snad jen ve firemním prostředí. Mnohem důležitější bude pozice na trhu s procesory pro notebooky a netbooky. V druhé jmenované kategorii drží Intel takřka monopol. V té první hraje také prim a AMD se bude muset hodně snažit. Jedinou kategorií, kde může být plně konkurenční, tak zůstávají levné procesory a serverové procesory. U výkonnějších a úsporných bude Intel těžit nejen z úspěchů minulých, ale také z přechodu na 32nm výrobní technologii.

Ostatní výrobci hardwarových komponent budou řešit také dopady finanční krize. Asi nejvíce se promítnou na trhu s paměťmi. Lehké to nebudou mít ani menší a specializovaní výrobci grafických karet. Do jejich produktové řady nepatří mobilní a úsporné technologie. Nabízejí většinou výkonné grafické karty vhodné většinou pouze k hraní počítačových her. Osobně se těším na čísla prodejnosti společnosti Dell. V uplynulém roce měnila svou strategii. Její počítače můžeme nalézt i v běžných obchodech a to se musí na podílu prodejnosti v kontrastu s konkurencí projevit.

Budoucnost
Představa tabletu od Applu; zdroj: apple-mac.cz

Co můžeme čekat od Applu?


Společnost Apple těží především z notné dávky originality a nepřehlédnutelného stylu. Stejně tak často z kvalitního provedení svých produktů. Minulý rok se dostával svou popularitou mezi širokou veřejnost. Vždyť iPhone nebo iPod se staly opravdovými pojmy. Bohužel prozatím není příliš známo, jaké novinky vlastně výrobce s nakousnutým jablkem ve znaku chystá.

Dále se hovoří o tabletu v souvislosti s jedním ze samotných zakladatelů společnosti. Steva Wozniaka zná snad každý, kdo se déle zajímá nejen o výpočetní techniku. Do historie se zapsal mimo jiné právě založením společnosti Apple spolu se Stevem Jobsem. Od Applu odešel v roce 1985 a věnoval se vlastní firmě Cloud 9, podpoře vzdělanosti a dalším aktivitám. Svým počítačem Apple II také velkou měrou pomohl zavedení do domácností. Dnes Wozniak pracuje podle známých informací jako hlavní vývojář chystaného tabletu Apple.

O tabletu v podání Apple nejsou ověřené informace přímo od samotného zdroje. I tak na internetu je spousta různých fotografií, jak by tablet mohl vypadat. Osobně překvapený nejsem, zvláště pokud přihlédnu k Apple iPhonu. O možném designu více vypovídá neoficiální obrázek po pravé straně. Těžko však říci, co je na fámách pravdy. Proč se o tom všem zmiňujeme? Protože na počátku roku vystoupí Apple naposledy na akci MacWorld. Dočkáme se překvapení v podání stylového tabletu s pokročilým dotykovým ovládáním?

Budoucnost
Netbook od Dellu; zdroj: dell.com

Na internetu bude ještě více rušno


V oblasti internetu se můžeme rozhodně těšit na mnohem více služeb a aplikací online. Lidé stále více chtějí pracovat v terénu a mít vše u sebe. Sám jsme velmi zvědavý na počiny Microsoftu. Google má monopol a Yahoo se nenechal koupit. Microsoft si je vědom důležitosti oblasti internetu a nechce dále zaspávat. Internet Explorer jakožto prohlížeč sice vede, ale zásluhou předinstalování. V Evropě již 31 % uživatelů používá Mozillu Firefox. Nezapomínejme na Operu, Safari, Google Chrome anebo Maxthon. Dlouhodobě špatně je na tom Microsoft především u internetového vyhledávání. Sám narychlo žádnou převratnou technologii nevymyslí. Každopádně tyto v roce minulém aktuální otázky budeme slýchávat i letos.

Závěrem


Společnosti své inovace záměrně často tají. V informačních a komunikačních technologiích je doba oněch dvanácti měsíců příliš dlouhá. Nastínili jsme některé sektory, které budou ve svém vývoji navazovat zřejmě na minulé roky. Osobně vidím v následujícím roce rozvoj malých a úsporných počítačů, konkrétně těch přenosných i nepřenosných. Internet se bude vyvíjet podobným tempem a vše by mohla narušit jedině velká akvizice. Stále větší hrozbou bude informační bezpečnost. Na internetu dnes již nemáme pouze elektronickou poštu a bankovnictví, jsou zde také dokumenty a přístupy na různé sociální sítě. S tím souvisí vyšší datové toky, které mohou potenciálně představovat problémy.

Čtěte také na ITBiz.cz:

Komiks: novoroční předsevzetí
Notebooky v prodeji překonaly desktopy
Vánoční glosa: zastavte se na chvíli
Lidé častěji surfují ze svých mobilních telefonů


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Bezpečnost IT a tygří logika

Pavel Houser , 14. únor 2017 11:00
Pavel Houser

Jak praví známý vtip, běží-li za vámi tygr, netřeba se pohybovat rychleji než šelma – stačí předběhn...

Více


Kalendář

20. 03.

24. 03.
CeBIT 2017
25. 03. INSPO 2017
28. 04. Oracle Code 2017
RSS 

Zprávičky

Blokování nelegálního hazardu na internetu není protiústavní

Pavel Houser , 22. únor 2017 13:22

Plénum Ústavního soudu zamítlo návrh skupiny 21 senátorů Senátu Parlamentu České republiky na zruš...

Více 0 komentářů

Amazon otevře v Polsku své páté logistické centrum

ČTK , 22. únor 2017 13:03

Česká pobočka firmy uvedla, že letos nabere v Dobrovízi u Prahy a ve své pražské kanceláři 1000 stál...

Více 0 komentářů

SpaceX a Boeing se možná zpozdí s dopravou lidí na ISS

ČTK , 22. únor 2017 09:30

Společnosti SpaceX a Boeing se možná zpozdí s nasazením svých lodí pro dopravu posádek na Mezinárodn...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Verizon koupí aktivity Yahoo za sníženou cenu 4,48 miliardy USD

ČTK , 21. únor 2017 16:05

Americký telekomunikační operátor Verizon Communications se dohodl na nových podmínkách převzetí zák...

Více 0 komentářů

Jen desetina SMB firem těží z digitální transformace

ITBiz.cz , 21. únor 2017 09:00

Studie IDC a SAP ukázala, že čtyři z pěti SMB firem vidí v digitální transformaci značné výhody včet...

Více 0 komentářů

Trump si nechal registrovat tisíce internetových domén

ČTK , 21. únor 2017 08:30

Málokterá veřejná osoba je tak aktivní ve skupování internetových domén jako americký prezident Dona...

Více 4 komentářů

Mall Group ovládla internetový obchod s elektrem CZC.cz

ČTK , 20. únor 2017 16:39

Skupina Mall Group se stala jediným vlastníkem e-shopu CZC.cz. Od zakladatele obchodu Josefa Matějky...

Více 2 komentářů