Dočkáme se v roce 2007?

jiri.vetvicka, 30. prosinec 2006 11:36 0 komentářů
Rubriky: Zajímavosti

kyberpunk.orgJak si jistě pamatujete, vydala British Telecommunications analýzu, která předpovídá vývoj v následujících 50 letech. Jelikož byla úspěšnost podobné analýzy na začátku 90. let 80-90%, podíváme čeho bychom se mohli dočkat v roce 2007.

Emobots


Nebo-li emocionálně reagující hračky. Prvním takovým počinem již byl v roce 1995 robot od firmy iRobot - IT. Z IT se nakonec stala robotická panenka My Real Baby, která dokázala svým obličejem vyjadřovat emoce. Ne každý si však chce hrát s panenkou a tak se můžeme těšit na dinosauřího robota Pleo od firmy UGOBE. Jeho vývoj trval pět let a napodobuje všechny základní vlastnosti skutečného živočicha. Robotek sám chodí po místnosti a díky senzorům předvádí autentické reakce na různé podněty - je neklidný, třese se strachem, klidně leží, má radost. UGOBE vypracovala pro svoji „novou formu života“ unikátní operační systém Life Form Operating System, díky kterému se každý Pleo rozvíjí podle toho, v jakém prostředí se nachází, takže každý robotek je unikátní. Pleo nemá žádné dálkové ovládání, a přesto interaguje se svým páníčkem i dalšími lidmi či zvířaty a to pomocí senzorů, které ma nejen pod kůží, ale i na palcích u nohou a pysku. Dokáže hýbat hlavou, ocasem, nohama, očima a nosem. Vidí infračerveně, zvuk vydává ve stereokvalitě a jeho baterie vydrží na 4 hodiny „života“. K dispozici je i dobíjecí stanice, do které se sám dopraví. Pleo k nám snad dorazí na jaře či v létě roku 2007.

AI v top 10


Další předpovědí je, že se umělá inteligence umístí se svou skladbou mezi 10 nejlepšími. Neuvádí se zda se bude jednat o počítačem vytvořenou skupinu, podobně jako tomu bylo u virtuálního idolu Kyoko Date, nebo se bude jednat o roboty. V takovém případě by přicházel do úvahy EveR2-Muse. Ten vypadá jako korejská žena, dokáže chodit, vstát a sednout si, ale hlavně umí zpívat. Na otevíracím ceremoniáři na Robot World 2006 zazpívala píseň I Will Close My Eyes For You. Robot pochází z Korei, je 165cm vysoký, váží 60 kg a je vybaven 58 motorky z nichž polovička je umístěna v obličeji. Další generace EveR by měla umět i tančit.

Elektronické předpisy léků


Tato předpověď se netýká nejen světa, ale i přímo ČR. Národní rozvojový plán ČR 2007 – 2013 chce řešit standard zdravotní péče a zajistit dostatek finančních prostředků na financování zdravotnictví. Objevují se tak pojmy jako telemedicína, kdy nemocný sděluje svému lékaři příznaky nemoci např. prostřednictvím Skype a lékař stanovuje diagnózu a způsob léčení, kterou pak pacientovi též prostřednictvím elektronických komunikačních prostředků oznámí. V budoucnu by pak nemusel lékař předepisovat léčivé látky na papírový formulář, ale použil by informačního systému, který eviduje elektronické předpisy a umožňuje identifikovat nejbližší lékárnu, ve které je daná léčivá látka k dispozici. Lékař může vybrat libovolnou lékárnu a elektronický předpis na léčiva jí adresovat. Centrální databáze všech elektronických předpisů by zajišťovala uživatelský komfort pro pacienta – mohl by si stejně jako ve stávajícím modelu léčiva vyzvednout v jakékoli lékárně (lékárník na internetovém portálu zobrazí e-předpis příslušného pacienta a léčiva vydá). Alternativně si pacient může ještě v ordinaci u lékaře vyžádat zaslání e-předpisu své oblíbené lékárně nebo případně zvolit způsob dodání léčiv kurýrní službou na adresu jeho bydliště (event. jakoukoli jinou adresu).

Superpočítače


Superpočítače budou stejně rychlé jako lidský mozek, který odhadem zvládá 10petaflops. V červnu 2006 dosáhl japonský počítač MDGRAPE-3 výkonu 1petaflop, což je 3x více než současný vedoucí počítač BlueGene/L umístěný v top500. V roce 1942 zvládal tehdejší nejvýkonější počítač 30 OPS.

Inteligentní obaly


Čipy umístěné na obalech potravin budou monitorovat danou potravinu a poskytovat o ní informace. Nahlásí tak, zda je potravina čerstvá, jakou má teplotu a dokonce by mohly umět komunikovat s novou generací inteligentních ledniček. O schválení takového projektu už se pokoušela v roce 2004 švédská mlékárna Arla Foods se svým inteligentním mlékem. Čeho se však dočkáme mnohem dříve bude zavedení RFID čipů na potraviny, díky kterým se nejen usnadní odbavování u pokladen, ale zároveň tak nejen velkoobchody dostanou mocnou zbraň v podobě nákupních návyků spotřebitele. O to, že RFID bude do budoucna hrát významnou roli nejen v potravinářství hovoří LabelExpo, kde svá řešení výroby „chytrých“ etiket a štítků představovala celá řada firem.

Toto jsou jen střípky událostí, které se stali nebo se o nich diskutovalo v minulých letech. Rozhodně se v nadcházejícím roce můžeme těšit na mnohé další vychytávky o kterých vás samozřejmě budeme informovat. Na závěr ještě přikládám několik bodů z prognózy pro rok 2007 z wired.com


 • Zdvojnásobení internetového trafiku na 5 000 petabitů za den. 80% bude tvořit přenos přes peer-to-peer sítě.

 • Zdvojnásobení spamu.

 • Vražda, jejíž motiv bude spojen s hrou Second Life.

 • Polovinu počítačů prodaných v roce 2007 budou tvořit notebooku 20% z nich bude patřit firmě Apple.

 • Jeden z velkých tištěných deníků se vzdá tisku a bude publikovat výhradně na internetu.

 • Bude schválena transplantace umělých kontaktních čoček přímo do očí pacienta.

 • Z biologického hlediska už nebudou potřeba muži, jelikož se zárodečné buňky vytvoří z ženského vajíčka.

 • Díky postupnému oteplování se zazelená Grónsko

 • Dočkáme se naklonovaného lidského embrya

 • Na požádání FBI bude Google vydávat výsledky vyhledávání jednotlivých uživatelů

 • Bude vytvořena DNA databáze atletů, aby se tak předešlo dopingu

 • Kongres vydá zákon díky němuž budou muset poskytovatelé Internetu uchovávat trafik a emaily po dobu tří let

 • New York Times otevře své archívy

Hezký nový rok 2007 přeje tým kyberpunk.org

Článek přejat z www.kyberpunk.org, což je portál, který se zaobírá nejen kyberpunkem jako literárním podžánrem, ale zároveň přináší aktuality a články týkající se umělé inteligence, moderních technologií, virtuální reality, robotiky a bezpečnosti.


Komentáře


RSS 

Komentujeme

Chatbot mluví za mrtvého – od nápadu k realizaci

Pavel Houser , 30. listopad 2016 13:00
Pavel Houser

Na webu The Verge popsala Casey Newton příběh dvou přátel (Eugenia Kuyda a Roman Mazurenko). Peripet...

Více

Kalendář


RSS 

Zprávičky

Telefony Nokia se příští rok vrátí na trh

ČTK , 02. prosinec 2016 10:30

Chytré telefony se značkou Nokia se objeví zpátky na trhu v příštím roce. Finská společnost Nokia dn...

Více 1 komentářů

CETIN nabídne příští rok operátorům připojení až 250 Mbit/s

ČTK , 01. prosinec 2016 17:00

Společnost Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN) zvýší od května příštího roku rychlost inter...

Více 0 komentářů

Akcie Samsungu stouply na nový rekord

ČTK , 01. prosinec 2016 12:00

Akcie jihokorejské společnosti Samsung Electronics dnes stouply o více než čtyři procenta na nový re...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

FBI bude moci s povolením soudu pronikat do jakýchkoli počítačů

ČTK , 01. prosinec 2016 10:30

V americkém Senátu dnes selhal poslední pokus o zablokování rozšířených policejních pravomocí, které...

Více 2 komentářů

Gartner:Prodej tabletů v ČR letos klesne o osm procent na 1,1 mil

ČTK , 30. listopad 2016 14:00

Zájem o tablety letos dále klesá. Prodej tabletů a hybridních notebooků na českém trhu se letos sníž...

Více 0 komentářů

Grafen opracovaný laserem

Pavel Houser , 30. listopad 2016 11:00

Na Iowa State University přišli s další metodou pro tištění grafenových součástek. V tomto případě j...

Více 0 komentářů

GFI Software přichází s beta verzí pokročilé cloudové ochrany e-mailu

Petr Velecký , 29. listopad 2016 18:00

Beta verzi své nejnovější cloudové platformy pro zajištění bezpečnosti a kontinuity provozu podnikov...

Více 0 komentářů