Dočkáme se v roce 2007?

jiri.vetvicka, 30. prosinec 2006 11:36 0 komentářů
Rubriky: Zajímavosti

kyberpunk.orgJak si jistě pamatujete, vydala British Telecommunications analýzu, která předpovídá vývoj v následujících 50 letech. Jelikož byla úspěšnost podobné analýzy na začátku 90. let 80-90%, podíváme čeho bychom se mohli dočkat v roce 2007.

Emobots


Nebo-li emocionálně reagující hračky. Prvním takovým počinem již byl v roce 1995 robot od firmy iRobot - IT. Z IT se nakonec stala robotická panenka My Real Baby, která dokázala svým obličejem vyjadřovat emoce. Ne každý si však chce hrát s panenkou a tak se můžeme těšit na dinosauřího robota Pleo od firmy UGOBE. Jeho vývoj trval pět let a napodobuje všechny základní vlastnosti skutečného živočicha. Robotek sám chodí po místnosti a díky senzorům předvádí autentické reakce na různé podněty - je neklidný, třese se strachem, klidně leží, má radost. UGOBE vypracovala pro svoji „novou formu života“ unikátní operační systém Life Form Operating System, díky kterému se každý Pleo rozvíjí podle toho, v jakém prostředí se nachází, takže každý robotek je unikátní. Pleo nemá žádné dálkové ovládání, a přesto interaguje se svým páníčkem i dalšími lidmi či zvířaty a to pomocí senzorů, které ma nejen pod kůží, ale i na palcích u nohou a pysku. Dokáže hýbat hlavou, ocasem, nohama, očima a nosem. Vidí infračerveně, zvuk vydává ve stereokvalitě a jeho baterie vydrží na 4 hodiny „života“. K dispozici je i dobíjecí stanice, do které se sám dopraví. Pleo k nám snad dorazí na jaře či v létě roku 2007.

AI v top 10


Další předpovědí je, že se umělá inteligence umístí se svou skladbou mezi 10 nejlepšími. Neuvádí se zda se bude jednat o počítačem vytvořenou skupinu, podobně jako tomu bylo u virtuálního idolu Kyoko Date, nebo se bude jednat o roboty. V takovém případě by přicházel do úvahy EveR2-Muse. Ten vypadá jako korejská žena, dokáže chodit, vstát a sednout si, ale hlavně umí zpívat. Na otevíracím ceremoniáři na Robot World 2006 zazpívala píseň I Will Close My Eyes For You. Robot pochází z Korei, je 165cm vysoký, váží 60 kg a je vybaven 58 motorky z nichž polovička je umístěna v obličeji. Další generace EveR by měla umět i tančit.

Elektronické předpisy léků


Tato předpověď se netýká nejen světa, ale i přímo ČR. Národní rozvojový plán ČR 2007 – 2013 chce řešit standard zdravotní péče a zajistit dostatek finančních prostředků na financování zdravotnictví. Objevují se tak pojmy jako telemedicína, kdy nemocný sděluje svému lékaři příznaky nemoci např. prostřednictvím Skype a lékař stanovuje diagnózu a způsob léčení, kterou pak pacientovi též prostřednictvím elektronických komunikačních prostředků oznámí. V budoucnu by pak nemusel lékař předepisovat léčivé látky na papírový formulář, ale použil by informačního systému, který eviduje elektronické předpisy a umožňuje identifikovat nejbližší lékárnu, ve které je daná léčivá látka k dispozici. Lékař může vybrat libovolnou lékárnu a elektronický předpis na léčiva jí adresovat. Centrální databáze všech elektronických předpisů by zajišťovala uživatelský komfort pro pacienta – mohl by si stejně jako ve stávajícím modelu léčiva vyzvednout v jakékoli lékárně (lékárník na internetovém portálu zobrazí e-předpis příslušného pacienta a léčiva vydá). Alternativně si pacient může ještě v ordinaci u lékaře vyžádat zaslání e-předpisu své oblíbené lékárně nebo případně zvolit způsob dodání léčiv kurýrní službou na adresu jeho bydliště (event. jakoukoli jinou adresu).

Superpočítače


Superpočítače budou stejně rychlé jako lidský mozek, který odhadem zvládá 10petaflops. V červnu 2006 dosáhl japonský počítač MDGRAPE-3 výkonu 1petaflop, což je 3x více než současný vedoucí počítač BlueGene/L umístěný v top500. V roce 1942 zvládal tehdejší nejvýkonější počítač 30 OPS.

Inteligentní obaly


Čipy umístěné na obalech potravin budou monitorovat danou potravinu a poskytovat o ní informace. Nahlásí tak, zda je potravina čerstvá, jakou má teplotu a dokonce by mohly umět komunikovat s novou generací inteligentních ledniček. O schválení takového projektu už se pokoušela v roce 2004 švédská mlékárna Arla Foods se svým inteligentním mlékem. Čeho se však dočkáme mnohem dříve bude zavedení RFID čipů na potraviny, díky kterým se nejen usnadní odbavování u pokladen, ale zároveň tak nejen velkoobchody dostanou mocnou zbraň v podobě nákupních návyků spotřebitele. O to, že RFID bude do budoucna hrát významnou roli nejen v potravinářství hovoří LabelExpo, kde svá řešení výroby „chytrých“ etiket a štítků představovala celá řada firem.

Toto jsou jen střípky událostí, které se stali nebo se o nich diskutovalo v minulých letech. Rozhodně se v nadcházejícím roce můžeme těšit na mnohé další vychytávky o kterých vás samozřejmě budeme informovat. Na závěr ještě přikládám několik bodů z prognózy pro rok 2007 z wired.com


 • Zdvojnásobení internetového trafiku na 5 000 petabitů za den. 80% bude tvořit přenos přes peer-to-peer sítě.

 • Zdvojnásobení spamu.

 • Vražda, jejíž motiv bude spojen s hrou Second Life.

 • Polovinu počítačů prodaných v roce 2007 budou tvořit notebooku 20% z nich bude patřit firmě Apple.

 • Jeden z velkých tištěných deníků se vzdá tisku a bude publikovat výhradně na internetu.

 • Bude schválena transplantace umělých kontaktních čoček přímo do očí pacienta.

 • Z biologického hlediska už nebudou potřeba muži, jelikož se zárodečné buňky vytvoří z ženského vajíčka.

 • Díky postupnému oteplování se zazelená Grónsko

 • Dočkáme se naklonovaného lidského embrya

 • Na požádání FBI bude Google vydávat výsledky vyhledávání jednotlivých uživatelů

 • Bude vytvořena DNA databáze atletů, aby se tak předešlo dopingu

 • Kongres vydá zákon díky němuž budou muset poskytovatelé Internetu uchovávat trafik a emaily po dobu tří let

 • New York Times otevře své archívy

Hezký nový rok 2007 přeje tým kyberpunk.org

Článek přejat z www.kyberpunk.org, což je portál, který se zaobírá nejen kyberpunkem jako literárním podžánrem, ale zároveň přináší aktuality a články týkající se umělé inteligence, moderních technologií, virtuální reality, robotiky a bezpečnosti.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Bezpečnost IT a tygří logika

Pavel Houser , 14. únor 2017 11:00
Pavel Houser

Jak praví známý vtip, běží-li za vámi tygr, netřeba se pohybovat rychleji než šelma – stačí předběhn...

Více


Kalendář

20. 03.

24. 03.
CeBIT 2017
25. 03. INSPO 2017
28. 04. Oracle Code 2017
RSS 

Zprávičky

110 grafických karet vytvořilo kolizi pro SHA-1 - za rok

ITBiz.cz , 25. únor 2017 19:50

Za projektem stojí Google a získal už velký mediální ohlas, i když technické podrobnosti zatím zveře...

Více 0 komentářů

Prodej chytrých telefonů v Německu loni poprvé klesl

ČTK , 25. únor 2017 14:35

Tržby poklesly i přes rostoucí průměrnou cenu smartphonu....

Více 0 komentářů

Japonská Softbank zakládá s Foxconnem společný investiční podnik

ČTK , 24. únor 2017 18:03

Japonská skupina Softbank, která investuje převážně v sektoru vyspělých technologií, a tchajwanský s...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

3D tisk ocelových konstrukcí

Pavel Houser , 24. únor 2017 17:37

Podařilo se "vytisknout" jeřábový hák....

Více 1 komentářů

Třetina operátora mobilní sítě Sigfox je na prodej

Pavel Houser , 24. únor 2017 17:17

Zájemci o investici v oblasti internetu věcí mohou získat až 34% podíl společnosti SimpleCell Networ...

Více 1 komentářů

Hodnota kybernetické měny bitcoin vystoupila na nový rekord

ČTK , 24. únor 2017 15:30

Hodnota kybernetické měny bitcoin se dnes zvýšila o 4,7 procenta a vystoupila na nový rekord 1218,85...

Více 0 komentářů

Apple v dubnu otevře v Kalifornii novou centrálu

ČTK , 24. únor 2017 11:30

Americká společnost Apple v dubnu otevře v kalifornském Cupertinu svou novou centrálu. Stěhování 12....

Více 0 komentářů